1) Venivad püksid lubavad kükitada

Matkapükste valimisel on oluline materjal ja sobivus sinu kehaga, kuna nendest sõltub, kui palju sul on ruumi liikumiseks. Mida ekstreemsem rada ja rohkem liikumist, seda venivamad peavad ka püksid olema. Mõtle läbi, kui palju tuleb sul rajal ronida või kükitada, n-ö üle kivide ja kändude matk vajab lisaruumi põlveosas, mis võiks sisaldada sretšmaterjali. Kui plaanid aga ette võtta veidi lühema, mööda laudteed kulgeva stabiilse rabatee, ei mängi materjali venivus pükste valikul nii suurt rolli.

2) Kaitse vihma ja tuule eest
Teine oluline detail lisaks matkarajale on mõistagi ilm. Külmade ilmadega vajavad su jalad veidi robustsemast materjalist pükse, mis kaitsevad nii vihma kui tuule eest. Suviseks perioodiks sobivad aga kerged ja venivad püksid, võimaluse korral ka õhuavadega, mis ventileerivad ja lasevad nahal mõnusalt hingata. Eesootavaks suveperioodiks on ideaalne lahendus tõmblukuga püksid, millel saab lihtsa liigutuse abil sääreosad ära võtta ja nendest lühikesed püksid teha.

3) Riidevaha hoiab kokku raha
Kui sa mitut paari matkapükse ei raatsi osta, on palju abi ka riidevahast. Paljudel matkariiete tootjate, sealhulgas ka Fjällräveni G-1000 materjalist riietele saab lisakaitsena peale kanda mesilasvahast ja parafiinist valmistatud riidevaha, mis muudab materjali vastupidavamaks vihma ja tuule eest. Vaha maha pesemine annab pükstele aga rohkem hingavust.

4) Õhuavad kaitsevad märja ja sinikate eest
Matkapükste valimine sõltub väikestest detailidest. Loodusfotograafid ja ka jahimehed, kel tuleb õigeks tabamuseks palju kükitada ja põlvitada, eelistavad pükse, mida on täiustatud põlveavadega, mille sisse saab pehmenduseks või vee tõrjumiseks panna põlvepadjad. Nii võivad püksid küll märjaks minna, ent seevastu jäävad põlved kuivaks ja sinikateta.

5) Nutikad lisadetailid kaitsevad sääri pori ja putukate eest
Pükste alumise ehk sääre osa reguleerimiseks on paljudel matkapükstel lisamugavusena juures ka reguleerimisrihmad, mis võimaldavad pükse alt kitsamaks või laiemaks teha. Kitsama alaosaga püksid kaitsevad niiskuse ja putukate eest. Täielikku kaitset säärtele pakuvad aga saapakonksud, mille abil on võimalik püksisäär kinnitada saapa külge, kaitstes talvisel ajal neid lume ja külma ning suvisel ajal teravate okste, pori või putukate eest. Täpselt samasugust funktsiooni täidavad ka säärised.

6) Taskud annavad kiire juurdepääsu vajalikele asjadele
Matkapükste valimisel ei saa üle ka taskutest, mida võiks olla pigem rohkem kui vähem. Kuna seljakott on kaalult raske ja selle äravõtmine lisakohustus, mängivad püksitaskud matkal olles n-ö käe- või kõhukoti rolli — sealt on asju lihtne kätte saada ja tagasi panna. Sestap mõtle läbi, milliseid asju on sul matkal olles kiiresti kätte vaja saada. Suurematesse reietaskutesse mahuvad hästi ära matkakaart või kompass, muudesse taskutesse paiguta kindlasti ka mobiiltelefon, tikud, välgumihkel ja taskunuga. Paberist matkakaart ja kõik tuletegemiseks mõeldud vahendid paiguta alati suletud kilekoti sisse, et need märjaks ei saaks.

Nõuanded panid kokku Fjällräveni matkaeksperdid.