Kõige lihtsamad võimalused on muidugi Riia (avapildil) ja Helsingi, aga mõni sõidutund kas auto, lennuki või laevaga viib veel lugematutesse lahedatesse kohtadesse.

Stockholm — disko elab edasi!

ABBA läks laiali — elagu ABBA! Te pole veel näinud filmi “Mamma Mia” ega jõudnud Stockholmi ABBA muuseumisse? Tõstke tempot, sest olete lootusetult maha jäämas selle tegevuse lõpetanud bändi tegemistest.

Nüüd and enam ainult ei laula, nüüd nad teevad ka süüa — piltlikult öeldes.

Kui võtta üks osa restorani, üks osa Broadway muusikali, segada heldelt hulka diskot — siis mis tuleb kokku? Uus Mamma Mia! Teemarestoran, mis avas jaanuaris uksed Gröna Lundi lõbustuspargis.
Asutuse loomise taga seisab ABBA legend Björn Ulvaeus. Ta loodab külastajatele pakkuda disko-õhtusöögi kogemust, mida on kirjeldatud ka kui Kreeka rahvustoitu souvlakit — väikestest grillitud lihatükkidest ja köögiviljast koosnevat assortiid, mida serveeritakse koos pita-leivaga. Külastajatel on võimalik lisaks maitsvale õhtusöögile võtta osa showst, laulda ja tantsida maailmakuulsa ABBA muusikali “Mamma Mia!” lugude järgi.

Kahtlemata ei saa see olema odav lõbu, aga kui lähete veel veebruaris, siis tasandavad reisikulusid vähemalt allahindlused igal pool mujal linnas.

Stockholm

Maailma “säästusihtkohtade” edetabelis on Vilnius olnud kõrgel kohal alati.

Liitke siia juurde väga odavad sõidukulud Eestist ning Vilnius on vaieldamatult koht, mis pakub kõige odavamat luksulikku sügispuhkust! Transpordilt kokku hoitud raha kulutage aga linna parimas hotellis Kempinskis!

Mida seal teha? Vilnius on suurim barokkstiilis linn Alpidest põhja pool, mis on andnud talle hüüdnime Väike Rooma. Samas on Vilnius kantud küll UNESCO maailmapärandi nimekirja, ent väga väheste inimeste reisikalendrisse. Nerise ja Vilnia kallastel asuv Vilniuse vanalinn ei ole seetõttu ülerahvastatud. Ruumi on ka palju rohkem kui Tallinnas — vanalinna pindala on 3,6 km².

Vilniuse linna nimi tähendab leedu keeles väikest lainet, mis tuleneb ilmselgelt linna läbivatest jõgedest, mis väärviad kindlasti tähelepanu ja ka üle Vilna jõe jalutamist. Seal asuva Užupise tänavad olid täis väikeseid ärisid ja jõe kaldad vesiveskeid. Nüüd kohtab Užupises peamiselt inimesi, kelle põhitegevus on kuidagi seotud kunstiga. Linnaosa umbes 5000 elanikust on 200 kunstnikud ja nende tööde ja tegemiste meeleolu valitseb kogu linnaosas. Ehkki Užupis on üllatavalt pisike selle kohta, kui palju sinna kohvikuid, restorane, galeriisid ja poekesi mahub, täidab see ikkagi pingutamata ära terve päeva. Kõik teed algavad linnaosa keskplatsilt, kus kõrgub Užupise Ingli kuju, mis sümboliseerib vaimset vabadust Euroopas.

Vilnius

Läti ei ole mitte ainult stiilne, ajalooliselt rikas ja arhitektuuriliselt mitmekesine metropol Riia. Läti ei ole mitte ainult roheline loodus ja suurepärane maastik. Läti on ka selle väikelinnad, mis on üks huvitavam, põnevam ja atraktiivsem kui teine.

Vanim puitmaja Kurzemes Kuldīgas

Kurzeme pärl Kuldīga

Kõigi aegade kõige ilusamaks Läti väikelinnaks on alati peetud Kurzeme pärli Kuldīgat. Üks vanimaid linnu, Hansa Liidu liige, Kuramaa Suurhertsogiriigi pealinn, jõukas keskaegne linn, mille jõukusele tegi lõpu 18. sajandi alguses Põhjasõda ja sellele järgnenud katk, kuid siis eluolu jälle taastus. Kuna ei Esimeses ega Teises maailmasõjas Kuldīga kannatada ei saanud, on linnas säilinud väga vanad ehitised, selle ajalooline keskus on suurepärane promenaad — rahulik vaatleja keskendub majade akende, uste kaunistustele ja teistele puidust nikerdustele. Kuldīga on tuntud ka kui Läti Veneetsia, sest läbi linna voolav Alekšupīte voolab otse mööda hoonete seinu.

Linnas loob erilist romantikat ka vana tellistest sild üle Venta jõe, mis on üks pikimaid tellistest sildu Euroopas (164 m) ja pretendeerib kohale UNESCO maailma kultuuripärandi mälestusmärkide nimekirjas, kuid vahetult enne silda asub kõige laiem juga Euroopas — Venta (umbes 250 m laiune ja 1,75 m kõrge), kus kevadel saab vaadata kudevate kalade hüppeid.

Maalilised väikelinnad Kandava ja Sabile

Palju väiksemad, kuid mitte vähem maalilised ja kaunid on Kandava ja Sabile Abava jõe kaldal marsruudil Riiast Kuldīgasse. Abava ürgorg sekke kallastega, paljude looduslike mälestistega, küngastega ja suurepärase maastikuga väärib iseenesest erilist tähelepanu, samuti ka selle kaldal asuv Kandava. Talsi ja Sabile tänaval, samuti Loka tänaval on säilinud ainult Kandavale tüüpiline hoonestus, aiad suletud siseõuedega, läbikäikudega, märkimisväärne on Kandava rüütlilossi võimas Püssirohutorn, kuid Kurši lossimäelt avaneb suurepärane vaade Abava ürgorgu ja vanimale maakivist sillale Lätis, sillale üle Abava.

Omakorda Sabiles on väikesele alale koondunud palju kultuuri- ja ajaloomonumente, Sabile ajalooline keskus on 15.–19. sajandi linnaehituse monument. Sabile on uhke kõige põhjapoolsema Guinnessi rekordite raamatusse kantud viinamarjaistanduse ja Pedvāle vabaõhu-kunstimuuseumi üle.

Linn üheksal künkal

Igat külalist ja linnaelanikku võlub kauni ümbrusega Kurzeme teine väikelinn Talsi. See asub üheksal kõrgendikul, kahe järve vahel. Alates 19. sajandist on Talsi ajalooline keskus vähe muutunud, linnas võib veel leida kitsaid munakivitänavaid, hoonestus paistab silma ainult Talsile iseloomulike viilkatustega hoonetega. Talsi ümbruse Põhja-Kurzeme kõrgendiku maastikud oma looduslike metsade, järskude mägede ja sügavate orgudega on nimetatud looduspargiks. Järskudel mäenõlvadel on mitmele poole rajatud suusarajad, omakorda Jāņkalni talu juurde on loodud folkloorirada. Sabile lähedal on näha ka Läti mastaapides mõjukas juga — Abava juga, mis on alati tõmmanud veeturiste.


Rohkem kui kolmandiku 1836 kilomeetri pikkusest Läti piirist moodustab piir Läänemerega. Rahvas on harjunud, et eristatakse kahte „merd” — nn Suurt merd ehk Läänemere avatud rannikut Kurzeme lääneosas ja Väikest merd ehk Liivi lahte. Nad ühtivad turistide imetletud Kolka sarves (Kolkas rags) ehk neemel, mis on kahe mere kohtumispaik, kus Läänemere lained löövad kokku Riia lahe lainetega, tekitades pulbitsevaid laineid, mis on laevasõitjatele alati ohtlikud olnud.

Läänemere rannik on väga vaheldusrikas ja mitmekesine. Alustades Lääne-Kurzeme metsiku mererannaga, mis on tsivilisatsioonist peaaegu puutumata, sest nõukogude võimu ajal oli see palju aastaid suletud ala, mis on jätnud muljetavaldava sõjaväepärandi, lõpetades ühe kõige populaarsema ja kõige moodsama Balti kuurordiga — turistide lemmiku Jūrmalaga.

Aga keset seda kõike asuvad vanad liivlaste külad, 16 meetrit kõrge pankrannik Jūrkalnes, väikesed kalasadamad Riia lahe rannikul, laiad liivarannad Jūrmalas, Vecāķis ja Saulkrastis, ebatavaliselt kivised kaldad Kaltenes ja Tūjas, Veczemu kaljurahnud Salacgrīva lähedal, unikaalsed niidud Ainaži pool, külmumatud kaasaegsed sadamad Ventspilsis ning Liepājas.

Läti mererand jätab kustumatu mulje igaühele. Siin on mida teha nii rahu nautival puhkajal, kes suvel päevitab päikeseküllastel mererandadel, kui ka ekstreempurjespordi entusiastidel, kes sõidavad tormijooksu tuules vaevatud mere lainetel, aga samuti puutumatu looduse huvilistel, kultuuriajalooliste traditsioonide austajatel, loodussõpradel — linnuvaatlejatel ning taimestiku- ja loomastikutundjatel — ja ka neil, keda huvitab sõjapärand, isegi gurmaanidel, kes ei põlga värskeid, looduslikult valmistatud mereande.

Läti karged rannad
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid