Enamik inimesi ei reisi iialgi jaanuaris. Pühad on läbi ja lapsed ei saa koolist ju lõputult eemal olla. Ja ühtegi riigipüha, mis pikaks nädalalõpuks annaks teha, ka ei paista. Ent kui te saate praegu puhkuse võtta, siis on aeg perfektne — hinnad on all ja massid on lahkunud.

Kui te otsite päikest, siis ilm on perfektne näiteks Nicaraguas, Balil, Dominikaani Vabariigis. Kui aga ihkate suusamäele, siis Austria, Slovakkia ja Soome-Rootsi ootavad — viimastes lähevad ju juba ka päevad pikemaks. Ent kohti on veel ja veel.

Noolega paremale liikudes saad teada, kuhu on kõige parem reisida just jaanuaris!

Miami on Ameerika üks põnevamaid uusi linnu. Mitte kuigi kaua aega tagasi oli ta modernne vaste Metsikule Läänele (loe lisa Gerald Posneri raamatust „Miami Babylon”). Tänapäeval peab Miami end oma muuseumide, esinemispaikade ja üritustega kõige olulisemaks kultuurikatlaks Põhja- ja Lõuna-Ameerika vahel.

Miami Beachile on tekkinud uued moodsad rajoonid, nende hulgas Design District (parim boutique’ide ja restoranide piirkond) ning Wynwood (kiiresti arenev kunstigaleriide piirkond). Mitmed stiilsed hotellid linnas paiknevad 20. tänava põhjaosast kuni Fontainebleau' hotelli lähedal oleva 40. tänavani. 25. tänavast põhja poole jäävate kohtade miinuseks on see, et sealt ei ole enam lihtne kõndida tagasi peamiste poodide ja restoranide juurde.

Talvel on Miami Beach üks Ameerika armastatumaid kuurorte ning njuujorklaste meelispaik. Ka kõige külmematel kuudel on ilm idülliliselt soe, jäädes 25 kraadi kanti. Linna ligi 12 km pikkune valge liivaga rand on talviti rahvarohke, eriti Art Deco piirkonnas asuva South Beachi (SoBe) kandis.
Teile võib tunduda, et suvel leiab sinna veel paremaid hotellipakkumisi, aga ilm on siis palav ja niiske. Samuti kestab 1. juunist kuni 30. novembrini Floridas orkaanihooaeg.

Foto: Shutterstock

Tõeline pärl — ehkki täiesti avastatud kogu maailma poolt. Asudes küll kaugel, on Bali Indoneesia saartest ilmselt kõige paremini Euroopaga ühendatud ning lennuvõimalusi on tõesti palju.

Bali on Väikeste Sunda saarte läänepoolseim saar. Bali kuulub Indoneesiale, moodustades koos naabersaartega Bali provintsi. Saar on vulkaaniline ja mägine. Saarel valitseb ekvatoriaalne kliima.

Nimetus “Bali saar” (Bali dwipa) on teada paljudest raidkirjadest, sealhulgas aastast 914 pärit Blanjongi sambalt, millel Balit valitsenud Warmadewa dünastia rajaaks peetav kuningas Sri Kesari Warmadewa on kahes keeles, sanskritis ja vanabali keeles nimetanud seda sõnaga “Walidwipa”.

Hotelle — mõned üliluksuslikud, teised väga lihtsad — on Balil ohtralt. Ent kui nii kaugele kallimaga aega veetma sõita, siis olete vähemalt ühe öö ära teeninud spaahotellis, milel eksistentsi ainus eesmärk on teid poputada. Ka neid on Balil mitu, üks uuemaid kannab nime Mulia.

Ubudi tempel Balil. Foto: Pixabay

Kahe ookeani — Atlandi ja Vaikse — vahele jäävas Nicaraguas on nii maismaal kui ka ranniku lähedal meres aastaringselt väga soe. Kuna maismaa ja mere temperatuurid on sarnased, on see ideaalne paik meres ujumise nautijatele. Nicaragua imekaunis rannajoon on enam kui 900 km pikkune. Maa edelaosas asuv, enam kui 8 tuhande km2 suurune Nicaragua järv on kogu Kesk-Ameerika suurim.

Vaatamata oma suhteliselt väikesele pindalale ja rahvaarvule võib Nicaraguas kohata väga mitmesugust huvitavat kultuuri — Vaikse ookeani äärsed alad on rikkaliku hispaania päritolu kultuuriga (kus esikohal on muusika ja folkloor) ning Kariibi mere äärsed alad Kariibi mere saartele omase kultuuriga (olles sarnane näiteks Jamaical kohatavaga). Mõnel pool maapiirkondades võib aga kohata ka ehedat indiaanikultuuri ja kuulda indiaani keeli. Mitmel pool Nicaraguas saab imetleda koloniaalset arhitektuuri.

Kuna välisturiste on Nicaraguas keskmiselt (aastas ca 1 miljon ehk oluliselt vähem kui Eestis), sobib see paik ideaalselt ka neile, kes tahavad naudingutest osa saada rahus, ilma liigse läheduses oleva rahvamölluta. Piirkonna võlu suurendavad Eesti turisti seisukohast väga soodsad kohalike kaupade ja teenuste hinnad.

Nicaragua on üks väheseid riike Kesk-Ameerikas, kus mitmel pool (eeskätt Kariibi mere äärsetel aladel, mis kunagi olid inglaste valduses) saab lisaks hispaania keelele hästi hakkama ka inglise keelega.

Foto: Shutterstock

Suusapuhkusele hoopis Jaapanisse? Aga miks ka mitte — Finnairil avas just Hokkaido saarele Sapporosse otselennu, mis teeb selle põneva sihtkoha kui mitte just odavaks, siis vähemalt lihtsalt kättesaadavaks.

Jaapan on kaasaegse maailma üks kõige mitmekülgsemaid turismisihtpunkte. Hokkaidō saarel Sapporo piirkonnas on päevased keskmised temperatuurid detsembrist märtsini -1°C–4°C. Lumesadu on aasta jooksul kokku 600 cm, sh jaanuaris 170 cm ja veebruaris 150 cm. Detsembrist jaanuarini sajab igas kuus lund 25–29 päeval.

Liitke siia perfektselt korras rajad ja suurepärane jaapani köök, mis oodatab pärast fantastilist päeva mägedes — ja perfektne suusareis ongi korraldatud.


Foto: Pixabay

Rajasthani pealinn Jaipur on tuntud kui roosa linn. Roosa linn sellepärast, et kui brittide valitsusajal saabus Jaipuri prints Albert, värviti kõik tolleaegse linnakeskuse majad roosaks. Võib-olla nõustute tolle aja hindudega, et roosat peeti sobivaks värviks, iseloomustamaks külalislahkust? Sest oodatuna tunneb ennast iga inimene seal kindlasti.

Päike paistab ja vürtsikad India road soojendavad seestpoolt lisaks. Suvel läheb Jaipuris põrgulikult kuumaks, nii et jaanuar on paremaid kuid selle värvimöllu külastamiseks — ehkki kogu India on värvikas, on kogu ümbruskond seal veel värvilisem kui mujal Indias.

Foto: Shutterstock

Sri Lankas on muutused kõikjal. Metsikult ilus maa elas üle kodusõja, mis lõppes 2009. aastal ja taastab nüüd enda mainet turvalise turismisihtkohana.

Galle linn saare lõunatipus asutati portugallaste poolt 16. sajandil ja langes hollandlaste kätte 1640. aastal. Et kaitsta oma võitu, püstitasid hollandlased bastionide ja müüridega kaitse-ehitised poolsaare ümber ja sellest moodustunud Galle kindlus on nüüd UNESCO maailmapärandi nimekirjas. Seda vaatamisväärsust külastavad ka kõik sinnakanti sattuvad turistid.

Üks mõnusamaid hotell on seal Galle Fort, mis on rajatud endisesse kalliskivikaupmehe residentsi.

See väike hotell on oma mõnusa sammastega siseaia ja basseiniga üks Sri Lanka armsaimatest hotellidest. Selle terrassibaar on muidu unises linnas ööelu nautijate üks lemmikutest.

Aga seal on ka mõned atraktsioonid ja distraktsioonid ehk tähelepanu kõrvaletõmbajad väljaspool turvalisi kindlusevalle. Mirissa sadamast väljuvad vaala- ja delfiinivaatlusreisid, sadamasse on Gallest 40 minutit sõitu. Sinivaalad näitavad end detsembrist aprillini. Tuleb arvestada, et liiklus Galle ümbruses on üsna närviline ja kõikjal jääb ette liiga aeglaselt liikuvaid mootorrattureid või liiga kiiresti närviliselt süstivaid tsikliste, lisaks ettekeeravad bussid, tuk-tukid ja jalgrattad. Parem on võtta auto koos juhiga, kui ise närve rikkuda.

Sri Lanka põhja- ja idaosa pole samuti enam turistidele suletud.

Loods on imeilus ja avastamist jätkub!

Foto: Shutterstock

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena