Elu seiklusrohkeim autoreis Skandinaavias: 5 nippi looduskaunite kohtade avastamiseks
(3)Küllap eelistavad paljud eestlased sel suvel just autoga reisimist, sest see on paindlik ning turvaline, võimaldades vältida rahvarohkeid paiku. Kogenud autoreisija Marge Taivere kinnitab, et looduskauneid kohti on lähiriikides palju, ning jagab oma teadmisi seiklusrohke reisi korraldamiseks. Käimas on ka Reisijuhi fotovõistlus. Osa võtmiseks saada pilt oma autoreisist.
Marge Taivere (36) on seiklushimuline Eesti naine, kellel on üks eriline hobi: kaljuronimine. Nüüdseks on ta ronimisega tegelenud ligi kuus aastat ning tema aasta tipphetkede hulka kuuluvad paar korda aastas toimuvad ronimisreisid koos kaaslastega, kus hobi on ühendatud uute paikade avastamise, looduse ja hea seltskonna nautimisega. Need reisid on tavaliselt autoreisid, mille puhul köidab Marget enim vabadus – vabadus liikuda, plaane muuta ja mitte kellestki teisest sõltuda.
„Lisaks saab autoga minnes kõik vajaliku kaasa võtta. Minu väikesesse Volkswagen Golfi oleme reisikaaslastega mugavasti ära mahutanud nii ronimisvarustuse kui toidu. Pakkimine on justkui lapsepõlvest tuttav mäng tetris,“ ütleb ta. Kõige meeldejäävam autoreis on Marge jaoks olnud retk Norras, Trollstigenil ehk kuulsal trolliteel. „Loodus oli lihtsalt nii võimas. Sadade kilomeetrite kaupa põnevat maastikku ning peaaegu täiesti vertikaalse tõusuga Trolltunga kivi, kus me küll ei roninud.“ Olles oma elus reisinud nii Lõuna-Ameerikas kui Põhja-Euroopas, nii auto kui lennukiga, eelistab Marge loodusreiside puhul just autoreise ning oskab oma varamust jagada häid nippe nii teekonna planeerimiseks, majutuse valimiseks kui ka sujuvaks suhtluseks.
1. Ööbi looduskaunites metsamajades
Eestis on matkaliste rõõmuks olemas RMK metsamajade võrgustik. Marge kinnitab, et sama hästi toimiv süsteem olemas ka Skandinaavias, mis on nendesse riikidesse autoreiside korraldamisel väga suur pluss. „Olen reisinud igal pool maailmas ning selliseid võimalusi on harva. Mujal Euroopas peab tihti peab maksma kallist hinda karavaniparklas või veetma tunde sobiva koha leidmiseks – Rootsis võid tasuta ööbida imeilusas kohas, kus sind ümbritsevad järv, meri, kaljud ja mets,“ räägib ta. Skandinaaviasse auto- ja loodusreiside tegemisel ööbimise pärast muretsema ei pea ning Marge sõnul on internetist info kergesti leitav ja olemas ka erinevad telefoniäpid. „Soovitan soojalt neid võimalusi ära kasutada!“
2. Tangi auto Eestis
Marge peab oma huvisid ja eelistusi arvestades autoreise ka rahaliselt kõige optimaalsemaks reisiviisiks. Autoreiside puhul on peamine võimalus säästmiseks olla tark kütuse tankimisel. „Üldine reegel on see, et teistes riikides on kütus pigem kallim – kui just Lätti minek ei ole.
Eestis tasub auto paak täis tankida,“ soovitab naine. Välismaal tuleb arvestada ka kiirteemaksudega – Marge sõnul on ta valmis maksma ka tee kasutamise eest, sest pikkadel sõitudel on nii lihtsalt mõistlikum kui alternatiivseid ja tihtipeale ka pikemaid teid otsida.
Mõistagi nõuab iga sõiduvahend hooldust, seda eriti enne ja pärast mitmete tuhandete kilomeetrite läbimist, ning auto omanikule on see kulu. Marge sõnul on tal reisikaaslastega lihtne kokkulepe, et kui ta käib oma autole hooldust tegemas, siis annab ta sellest reisikaaslastele märku ning igaüks panustab vastavalt võimalustele ka sellesse.
3. Alusta reisi kõige kaugemast punktist
Esmakordsel autoreisija jaoks võib olla autoreisi teekonna planeerimine paras pähkel. Kui palju aega arvestada sõidule, kust reisi alustada ja kus lõpetada? Millele tuleks mõelda laevaga ülesõidul? Ka Marge teab neid muresid omast kogemusest, ent aastate jooksul on välja kujunenud paar kindlat põhimõtet, millest marsruudi paikapanemisel lähtuda. Esiteks ei ole tema kogemusel päris paljud Skandinaaviasse reisijad kuulnud Paldiski-Kapellskäri liinist, mida opereerib laevafirma DFDS. „Eelmisel reisil kasutasime just seda võimalust – Rootsi jõudmine oli väga mugav ning vältisime ka suurlinnast Stockholmist läbisõitu,“ selgitab naine.
Teekonna planeerimisel on tal üks kindel nipp: „Sõidame alati esmajoones ära kõige kaugemasse punkti. Peatuseid ja vaateid naudime kodu poole tagasi sõites,“ selgitab ta. Ehkki Margele meeldib oma reise pikalt ette planeerida, siis kilomeetri täpsusega plaane teha pole siiski võimalik, sest ronijad sõltuvad väga palju ka ilmast, selgitab naine. „Suure osa plaanidest teeme kohapeal – näiteks, kui näeme, et mingis piirkonnas sajab, siis hakkame piltlikult öeldes vihma eest ära sõitma ja tuleme ringiga.“
4. Sõida nagu näljane hunt
Ilmselt on igal pikemaid autoreise ette võtnud inimesel kogemus ka sellistest päevadest, kus sõit venib pikaks, hakkab saabuma õhtu ning autojuhil võib tekkida väsimus. Mitmekesi reisides annab sellisel juhul kordamööda sõita ja puhata, ent üksi pikemaid reise ette võttes võib enese erksana hoidmine olla paras väljakutse.
Ehkki ka marge soovitab planeerida reisiteekonnale mõistlikke puhkepause, siis on tal igaks juhuks jagada üks hea soovitus. „Minu pikamaajuhist vend on öelnud, et väsinuna sõites tuleb sõita nagu näljane hunt. See tähendab, et tasub olla näljas ja külmas,“ räägib naine. „Autos tuleb temperatuur hästi-hästi madalaks lasta ning sõita tühja kõhuga.“ Ta selgitab, et soojas autos einestades võib uni seevastu hetkega peale tulla.
5. Selgita välja reisikaaslaste ootused
Oleme kõik kuulnud ütlust, et kui tahad inimest tõeliselt tundma õppida, siis tasub temaga reisile minna. Reisimine toob inimese iseloomu eriti vahetult ja kiiresti esile. Millised on Marge
kogemused ning millele soovitab ta enne reisi mõelda, olles ka ise sattunud ühisele reisile täiesti uute inimestega? „Reisil nurkade maha lihvimist on olnud ka meil,“ tõdeb Marge. „Minu kogemusel on oluline kommunikatsioon ootuste osas – mida igaüks reisilt ootab. Enne reisi tuleks panna paika igaühe eesmärgid,“ selgitab ta. „Üks hea nipp on tagasi sõites eesmärkide nimekiri lahti võtta ja ükshaaval üle vaadata.“
„Selge on see, et kui üks tahab restoranides süüa ja teine viis päeva järjest ronida, siis mida varem see välja tuleb, seda parem,“ ütleb Marge. Nii on ka ronijate ringkonnas oma huvid, mis hoolikalt klapitada tuleb: kes soovib iga päev võimalikult pikalt ronida, kes läbida võimalikult palju kilomeetreid. Naine kinnitab: „Kommunikatsioon on siinkohal number üks.“
Mida sõidu ajaks autosse võtta? Kolm asja, mis on Marge Taiverel alati kaasas
- Muusika. „CD-l või Spotifys – aga muusika teeb meeleolu lõbusamaks! Eriti siis, kui esimesed tunnid on möödunud ja olulised jutud on räägitud.“
- Joogivesi. Margel on alati kaasas mitu liitrit joogivett – igaks elujuhtumiks. „Skandinaavias on hästi hea see, et tanklatest saab alati vett küsida, ei pea tualetis kraanikausis pudeleid täitma. Vee pakkumine on seal elementaarne!“
- Snäkid. „Autosõidu ajal tahaks ju ikka mingit snäkki! Mul on alati kaasas midagi tervislikku: porgandid, banaanid, rosinad, pähklid, mis tuju tõstavad.“
Käimas on Reisijuhi fotovõistlus. Osa võtmiseks saada pilt oma autoreisist.