EESTI 100 AARET | Otepääle maetud Palupera mõisahärra hakkas oma prouat pitsitamas käima
Reisijuht, Turist ja Muinsuskaitseamet on koos pikal reisil läbi Eesti kaunimate ja põnevamate paikade. Sina saad ka reisile kaasa tulla — uuri lähemalt eesti100aaret.ee. Lisaks reisimisele ja avastamise rõõmule saab mängus võita ka palju põnevaid auhindu Go Groupilt, Tallinkilt ja Nordicalt!
Varaseimad teated Palupera mõisast (saksa keeles Palloper, ka Paliuper) pärinevad 1582. aastast. 1860-tel aastatel ehitati mõisa historitsistlik puidust peahoone. Hoone on keskelt ühekorruseline, otstes aga kahekorruseline. Selle keskpaigas asus neljakorruseline torn, mille ülaosa oli kaheksatahuline. Hoone on säilinud suures osas algkujul, vaid keskpaigas asunud neljakorruseline torn on lammutatud. 1919. aastal mõis võõrandati ning 1933. aastal kolis hoonesse kool, mis kasutab hoonet tänapäevalgi. Mõisakompleksi kuuluvad ka huvitava hulknurkse põhiplaaniga mõisaait, linnumaja ja viinavabriku hoone.
Mõisa peahoonest tükkmaad kaugemal asuv Palupera mõisa ait (ehitatud 19. sajandi lõpul) on majandushoone kohta väga omapärase arhitektuurse lahendusega. Tegemist on historitsistliku, kahekorruselise ja hulknurkse põhiplaaniga hoonega, mille alumine osa on maakividest ja ülemine osa punastest telliskividest. Teise korruse nurki ehivad ümarad poolsambad.
Palupera mõisa linnumaja on laastukatusega telliskivihoone. Hoone ehitati kas 19. sajandi lõpus või isegi 20. sajandi alguses. Algselt kasutati hoonet pumbamajana. Hiljem aga linnumajana, kus kasvatati faasaneid. 1920ndate aastate lõpus muudeti linnumaja meiereiks.
Palupera mõisa viinavabriku hoone on ehitatud 20. sajandi algul. See hoone oli piirkonna historitsistlikusse mõisaansamblisse kuuluv omaaegne tähtis tööstushoone. Väidetavalt olnud Palupera viinavabrik eelmise sajandi alguses Moe viinavabriku järel teisel kohal.