Guardian soovitab neil saartel mitte midagi teha ja puhata. Või kui tõesti muidu ei saa, siis lihtsalt jalutada või tegeleda veesprodiga.

Lyngøri saared, Norra

Norra fjordirikkast rannikust eemal asuvad saared on pigem Läänemere rahulikes vetes kui Atlandi metsikuma lainetuse keskel. Alusta Sandøya või Borøya saartelt, kuhu saab jätta auto ning edasi sõida laevadega. Väikeste saarte vahel saab ka kajakiga kulgeda. Oslost on saarteni neli tundi sõitu lõuna suunas.


Väidetavalt oli sellel saarel Odysseus seitse aastat vangis. Tegemist on Horvaatia ühe lõunapoolseima saarega, kus saab samuti kajakiga sõita ja matkata ümber kahe soolajärve. Lisaks võib ette võtta merereisi Melita kloostrisaarele.

Saarel asub vaid üks hotell - kolmetärnine Odisej Mljet, kust saab ette võtta jalgsimatku või puhata ühes kõige läbipaistvama veega rannas.

Saarele pääseb praamiga Dubrovnikust, merereis kestab 90 minutit. Sõitjaks on Jadrolinjia.


Siia tullakse meretoitude pärast. Ja muidugi ka rahu pärast, sest saar ei ole kunagi liiga ülerahvastatud. Loodetavasti ei ole seda ka pärast The Guardiani edetabeli avaldamist. Ateenast viib kohale praam ühe tunniga, lisaks mereandide maitsmisele saab saare ümber ka snorgeldada ja matkata varemeteni, mägedesse ja metsikusse loodusesse.


Läänemeres asuv saar Saksamaa põhjarannikul pakub põnevust lohesurfaritele. Seal asub ka Badwelt Fehmare spaa-kompleks. Kohale saab Hamburgist 90-minutise laevasõiduga. Laev peatub saare pealinnas Burgis.

See on iidse iiri keele ja mütoloogia kodusaarestik valgete randadega. Väikseim saar Inis Oírr sai elektrivarustuse alles aastal 1997. Inis Oírri matkarada kulgeb üle metsalilledega kaetud välude O’Brieni 14. sajandi lossivaremeteni. Lisaks elektrile on saarel nüüd ka WiFi, mille leiab õdusast South Aran House´ist. Kohale saab laevareisiga Ros a’Mhil´ist.

Võimsa rannikumaastikuga saar on inspireerinud 19. sajandi kirjanikke ja kunstnikke, kellest tuntuimad on Flaubert ja Monet. 60 liivaranda on peaaegu kogu aeg üsna inimtühjad. Üks põhjus on ilmselt ka selles, et vesi võib olla jahedavõitu. Kohale saab laevaga Qubieronist, mis asub 14 km kaugusel.


Rahu ja vaikus tagatakse seal turistide piiranguga: vaid 2200 külastajat päevas. Hispaania "Maldiividel" asuvad uhked valged liivarannad, türkiissinine meri ja suures osas puutumatu ja kaitsealune looduse paradiis. Ainuke majutusasutus on Camping de las Islas Cíes, mis avatakse turismihooaegadel. Kohale saab laevareisiga Vigo, Cangase ja Baiona sadamatest samuti vaid turismihooajal.


The Guardian kirjeldab saart randu, mis võivad olla nii valgete kui tumedate liivadega, mis kohati on adruga segunenud. Siia soovitatakse tulla, kui plaanid raamatut kirjutada või maalima hakata. Ja ega palju muud polegi saarel teha kui jalutada rannikuteid pidi ja imetleda tuletorne, pakub väljaanne. Ajaloohuvilistel on avastada veel nõukogudeaegne sõjaväepunker ja Kärdla puumajakesed. Ka ujuvsaun mainitakse ära. Kohale saab 35-minutilise siseriikliku lennuga Tallinnast või praamiga Rohukülast.


Tuntud rannapidude koht pakub lisaks ka rikkalikku valikut matkaradasid, tühje liivarandu, kus pole pidutsejaid ja termaalbasseine mägedes. Kohale saab A Saose laevadega Alexandroupolist (merereis kestab kolm tundi). Thessalonikist võib ka sõitma hakata, siis kestab laeva- ja autoreis kokku kuus tundi.


Margit on tegelikult Doonau jõesaar keset linna ja keset jõge, mis talvise aja veedab enamasti udusse mähkunult. Margitit ümbritseb viiekilomeetrine asfalteeritud jooksurada ning paadisillad, kust saab nii vette hüpata kui paadireisile minna. Kohale saab kaldalt viieminutise jalutuskäiguga üle silla.

Milline laiemalt avastamata saar võiks veel siia nimekirja kuuluda?