Soome leevendas riiki sisenemise piiranguid, mis tähendab, et alates sellest esmaspäevast saavad riiki siseneda reisijad madala riskitasemega riikidest ilma, et peaksid esitama kehtiva vaktsineerimistõendi või tegema koroonatesti. Kõrgema riskitasemega riikidest Soome saabuvatel isikutel peab olema kehtiv vaktsineerimis- või läbipõdemistõend, mille olemasolul pole sisenemisel koroonatesti vaja.

Neljapäeval, 22. juulil võttis Soome valitsus vastu otsuse, millega soovitakse ära hoida viiruse levik välismaalt Soome. Sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi pressiteate kohaselt ei kehti vaktsineerimistõend või koroonatesti tegemise kohustus isikute suhtes, kes saabuvad riigist või piirkonnast, kus haiguse ja uute tüvede levik ei kujuta erilist ohtu.

Ilma koroonatesti ja vaktsineerimistõendita saab alates esmaspäevast Soome siseneda järgmistest riikidest ning piirkondadest: Austraalia, Hongkong, Island, Iisrael, Hiina, Macau, Poola, San Marino, Singapur, Slovakkia, Taiwan, Uus-Meremaa ja Vatikan. Siia liigituvad ka osad Norra piirkonnad, milleks on Storfjord, Kåfjord, Nordreisa, Guovdageaidnu, Kárášjohka, Deatnu, Unjárga ning Sør-Varanger piirkond.

Soome lennundusameti Finavia sõnul võib sisenemispiirangute leevendamine Helsingi-Vantaa lennujaamas põhjustada ummikuid. Uute piirangute kohaselt kontrollivad Vantaa linna tervishoiuasutused kõigi lennujaama saabuvate kõrge riskiga riikidest pärit reisijate koroonatõendeid.

“Palume Soome saabuvatel reisijatel seda arvesse võtta,” ütles Helsingi-Vantaa lennujaama tegevdirektor Jani Elasmaa Finavia pressiteates. Pressiteate kohaselt saab reisija Soome saabumise protsessi kiirendada kasutades Finentry digiteenust. Lisaks soovitatakse vajalikud tõendid valmis panna juba lennuki pardal.

Lõpetatakse sisepiirikontroll

Sisepiiriliiklus ehk sisepiiri ületav liiklus tähendab liikumist, mis ületab piiri Soome ja mõne muu Schengeni alasse kuuluva riigi vahel. Sisepiirikontrolli lõppemise tõttu kaotatakse esmaspäeval sisenemispiirangud järgmistest riikidest: Holland, Belgia, Hispaania, Itaalia, Austria, Kreeka, Läti, Leedu, Luksemburg, Malta, Portugal, Malta, Poola, Prantsusmaa, Rootsi, Saksa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Taani, Tšehhi, Ungari ja Eesti ning EL-i mittekuuluvad riigid Island, Liechtenstein, Norra ja Šveits.

Sisenemispiirangute kaotamine kehtib ka Schengeni väliste EL-i liikmesriikide suhtes. EL-i liikmesriikidest ei kuulu Schengeni alasse Bulgaaria, Iirimaa, Horvaatia, Küpros ja Rumeenia.

Sisepiirikontrolli kaotamise korral saab Soome siseneda ka suurema esinemissagedusega riikidest, kui see vastab tervisekaitse nõuetele. Kui suurema esinemissagedusega riigist saabuv inimene ei ole täielikult vaktsineeritud või tal puudub läbipõdemistõend, tuleb esitada negatiivse koroonatesti tõend või tõend esimese vaktsiinidoosi kohta. Lisaks peab inimene sooritama koroonatesti kolme kuni viie päeva jooksul pärast riiki sisenemist. Tõendite puudumise korral tuleb koroonatest teha nii piiril ning lisaks kolme kuni viie päeva jooksul pärast riiki saabumist.

Kolmandatest riikidest saab siseneda ainult tungivatel põhjustel

Väline piiriliiklus viitab liiklusele Soome ja Schengeni väliste kolmandate riikide vahel. Kolmandatest riikidest saab Soome siseneda vaid äärmisel põhjusel, kuid väikese esinemissageduse ja haigestumisriskiga riikide puhul kehtivad mõned erandid.

Varasemalt on piiranguid leevendatud Soome sisenemisel Aserbaidžaanist, Bulgaariast, Bosnia ja Hertsegoviinast, Bruneist, Kosovost, Moldovast, Rumeeniast, San Marinost, Serbiast ja Vatikanist.

Nüüdsest on kaotatud piirangud sisenemisel Albaaniast, Austraaliast, Lõuna-Koreast, Hongkongist, Iisraelist, Jaapanist, Macaust, Põhja-Makedooniast.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid