Tallinna kohvikud ja restoranidki tulevad suviti õue. Igal suvel ilmub Tallinnasse mõni uus tänav, väljak või terrass, millest kujuneb just selle suve tõmbekeskus.

Vanalinn — toit tänaval, aga mitte ilmtingimata tänavatoit

Tallinna keskaegse vanalinna miljööd saab kõige paremini tajuda suvel, mil kogu vanalinn muutub suureks vabaõhulavaks, kus toimuvad kõik linna tähtsamad sündmused. Vanalinna sündmuste südameks on ja jääb Raekoja plats. Siin on ka niisama mõnus suvel kokku saada — istuda mõnel Raekoja platsi restorani või kohviku avaral terrassil, et lõunastada, lubada endale klaas õlut või tassike kohvi, jälgida lihtsalt aja kulgu. Raekoja platsilt leiab nii Eesti kui Vene rahvuskööki, prantsusepärast kohvikukultuuri kui ka klassikalist pubitoitu.

Raekoja platsil ja selle ümbruses on ennast sisse seadnud mitmed eripalgelised söögikohad, kust toitu kaasa osta või kohapeal nautida.

Raekoja nurgal asub tänavakohvik Kooker, kelle pontsakad minipannkoogid on imemaitsvad ja käepärased kaasa haaramiseks. Raekoja teises küljes, otse hoone võlvide all, tegutseb keskaja stiilis rahvalik kõrts III Draakon, kus pakutakse taskukohast toitu-jooki ja kus mängu juhib sõnakas kõrtsmikuemand, kes paneb proovile külastajate huumorimeele.

Vanalinn on alati hea ja uhke koht, kuhu sööma minna. Pilt: Waypoing Travels

Vene tänav — ehtne restoranitänav

Suveterrasse kohtab suvel vanalinna tänavatel igal sammul, on aga üks, teistest eristuv Vene tänav, mida võib õigusega nimetada Tallinna restoranitänavaks. Siin on palju eri köökidega häid restorane oma toitu pakkumas ja mis kõige tähtsam — need restoranid on just kohalike lemmikud.

Valik on lai Indiast Itaalia köögini, sekka Kreekat ja Vana Euroopa klassikat, toitudega osatakse Vene tänava restoranides ka suurepäraselt jooke sobitada, siin on isegi eriline šampanjarestoran. Vene tänav peidab endas romantilisi käike ja õuesid — Katariina käiku, Meistrite Hoovi ja hotelli Telegraaf siseõue, kus toitu serveerib elegantne Vene restoran Tchaikovsky.

Rotermanni kvartal — tööstuskeskusest moodsaks cityks

Tallinna tegelik keskpunkt, mitme maantee ristumiskoht on endine tööstuspiirkond Rotermanni, millest on kujunenud üks linna silmapaistvamaid moodsa arhitektuuri oaase, kus on lai valik vabaaja veetmise võimalusi, nende hulgas kohvikuid ja restorane.

Modernse ja ajaloolise arhitektuuri vahele on põimitud maailma maitseid Aasia köögist Mehhikoni ja koššertoidust Eesti köögini.

Endise viljaaida servas kulgev Stalkeri käik on kahtlemata kogu kvartali üks põnevam osa ja toidugurmaanide paradiis, mis täidab nii lihasõprade kui taimetoitlaste südamesoovid. Suvel toovad need hea toidu, kardemonisaia- ja kohvilõhnalised kohad oma pakkumised välja, otse ühele Tallinna kõige erilisemale tänavale.

Rotermanni kvartal. Pilt: Visit Estonia

Balti Jaama Turu ja DEPOO toidutänavad

Balti Jaama Turg on toiduturg, kus lisaks kaasaostetavale turukraamile pakutakse toitu ka kohapeal keha kinnitamiseks. Kioskitänavalt leiavad meelepärast nii supisõbrad, hatšapuri kummardajad, veganid, vahvliaustajad ja piruka- ning pitsaarmastajad. Lõhnaelamus tuleb kauba peale, sest kogu see hea toit valmib kohapeal. Turu toidutänav aga meelitab ligi tordisõpru, sushi- ja smuutimaiaid, viskab väljakutse vrapihuvilisele.

DEPOO toidutänava näol on tegemist omapärase äriideega, kus erinevad kohvikud ja pärimustoidu pakkujad on end sisse seadnud merekonteineritesse, autentsetesse kirju ajaloolise taustaga rongivagunitesse ning isegi rongide remondidepoosse. Sellest kohast on saanud atraktiivne täiendus siinsamas kõrval paiknevale Telliskivi Loomelinnakule.



Balti jaama turg. Pilt: Sam Mcallister

Telliskivi Loomelinnak — üks eriline kogukonnakeskus

Endisest tehasealast on saanud Tallinna hipsterlik kogukonnakeskus ja kultuurilinnak, mida naudivad ühepalju nii kohalikud kui turistid. Telliskivi taasavastamine sai alguse just söögikohast, imeliku nimega restoranist F-hoone. Aadresside asemel tunti tehasehooneid omal ajal just tähtede järgi ja seda tava järgitakse Loomelinnakus endiselt.

Praegu pakub Telliskivi Loomelinnakus toiduteenust tosin toidukohta ja üks toiduauto — Lõuna- ja Põhja-Ameerika maitseid tutvustav Bueno Gourmet. Laste jaoks on Telliskivis täiesti oma tänavatoit: Eesti esimene ökojäätise tootja La Muu valmistab ja pakub siin oma karastavat toodangut. Köökidest on Telliskivis esindatud veel Prantsuse, Aasia ja Põhjala köök.

Täiesti uue hingamise sai Telliskivi siis, kui siin randus Rootsi juurtega tippfotograafia keskus Fotografiska, mille kontseptsiooni juurde kuulub ka toit ja toiduharidus. Fotografiska katuse all leiduvad nii kohvik, baar kui restoran, kus söögitegemise aluseks on nullkulu põhimõte, kogu tooraine leidlik ära kasutamine.

Suvel laotuvad Telliskivi Loomelinnaku kohvikud, baarid ja restoranid Loomelinnaku õuele, võimendades mõnusat kogukondlikku tunnet, mis Telliskivis valitseb.

Noblessneri sadamalinnak meelitab sööma ja vaadet nautima. Pilt: Juhani Särglep

Noblessneri sadamalinnak — nii mereline ja nii linnalik

Üle saja aasta vana, endise Vene tsaaririigi allveelaeva tehase ala on saanud uues sisu. Populaarse Lennusadama merekeskuse kõrval asuv Noblessner võlub külastajat värvika ning uut ja vana julgelt kombineeriva arhitektuuriga. Vana tehasehõng on kõige paremini säilinud kahes arhitektuuriliselt võimsas hoones - Proto Avastustehases ja Kai kunstikeskuse.

Mis aga tähelepanuväärne, samavõrra jõulisel häälel kõnelevad Noblessneris hea toit ja jook, suvel otse merre ulatuval hiiglaslikul päikeseterrassil. Lore bistroo, koogikohvik Suhkruingel, baar Kaif ja restoran Kampai, kus ühte restorani on koondunud Jaapani köök alates tänavatoidust kuni peakoka viimistletud käekirjaga toitudeni. Noblessneri sadamalinnaku suveterrass justkui sosistaks: „Kui sind pole siin, siis sind pole olemaski”.

Natuke Noblessneri keskväljakust eemal asuva väikepruulikoja Põhjala Tap Room on õllesõbra taevas. Restoran rõõmustab oma külalisi avara joogivalikuga, menüü aga on keskendunud ehtsatele Texase grilltoitudele. Suvel saab istuda rõdul või majaesisel õuel.

Patarei Merekindlusest saab uus linnaruum

Patarei Merekindlus on Eestis üks võimsamaid terviklikult säilinud klassitsistliku arhitektuuriga hooneansambleid. See kaitserajatis, mis on toiminud nii kasarmuna kui vanglana, muutub lähemate aastate jooksul tundmatuseni ja Patarei Merekindlusest saab uus Tallinna linnaruum. Juba sel suvel täitub merekindluse hoov erinevate sündmustega, rannaala aga muutub suureks mängude maaks. Patarei Merekindluse Hoovis on suveks uksed avanud järgmised pop-up baarid ja toiduautod: Naiiv, Pühaste, KIIX, Kardul ja UqBBQ.

Patarei Merekindlus. Pilt: Marko Leppik

Allikas: Visit Tallinn

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena