2010. aasta kevadel aktiveerus Islandil pärast enam kui 200-aastast vaheaega Eyjafjallajökulli liustiku all asuv vulkaan. Esimest korda andis vulkaan endast märku 20. märtsil, kuid „eelpurse" ei toonud tõsiseid tagajärgi. 14. aprillil hakkas vulkaan uuesti purskama ja viskas õhku tohutu hulga tuhka, mille tõttu oli vaja lennuliiklus Euroopa kohal peaaegu täielikult peatada.

Need, kes ei jõudnud turismireisilt naasta või kes viibisid parasjagu Põhja- ja Kesk-Euroopa lennujaamades, sattusid meeleheitlikku olukorda. Kokku tõi Islandi vulkaanipurse enam kui 100 tuhande lennu tühistamise ja jättis paigale umbes 20 miljonit reisijat. Tänu meteoroloogilise olukorra paranemisele lennuliiklus peagi taastus, kuid segadus lennujaamades püsis. Eestlased, keda katastroof mõjutas, jagasid aktiivselt oma muljeid Delfi kommentaariumis. Samuti kujunes kommentaariumist nädala vältel koht, kus omavahel tegevust koordineeriti ja lõksus kaasmaalastele nõu anti. Ärksama ärivaimuga inimesed haistsid ühtlasi teenimisvõimalust.

Loe kommentaariumis kirjeldatud eestlaste lugusid sellest ajast:

Kodanik:

„Me kolmekesi oleme Sydneys tuhavangis ja hetkel ei paista midagi ilusat lubavat, uudistes öeldi et enne 3 nädalat ei juhtu midagi. Päris karm. Loodame parimat."

Alex ja Minni:

„*juhheiiiii* mina kodus ... pea 48 tundi Torinost!"

Soovitaja:

„Kui hääletate, siis siltidega! Läänes saab nii kiiremini peale. Ei pea just Tallinn kirjutama, paljud ei tea seda, aga mingigi suund."

A&L:

„Meil hakkab osa pundist Antalyast bussiga Tallinasse liikuma.. 3500 km vms ja läheb vist kolmapäeva hommikust laupäevani. tundub, et kohad täis. eks näis. elu on seiklus!"

seenemikk:

„Pääseme lõpuks Milaanost homme hommikul tulema. Tuttavad saabuvad Tallinnast koos kolme italianoga ja samas saavad meid peale võtta ja tagasi viia. Üritasime siit kohapealt autot osta, palju häid pakkumisi, kuid paberite vormistamine 2 päeva. Täielik bürokraatia."

Tiia:

„Soovitan võimalusel võtta rendiauto ja mööda maismaad liikuda. Ise tulin samuti Slovakkiast Tallinnasse rendiautoga. Maksma läks 800 euri rent ise pluss 1000 euri tagatisraha. Umbes 24h ja 1700km aga nüüd kodus."

Punt:

„Eestlasi on bussi väljumise ootel Frankfurdis. Homme saab liikuma. Reedel 16.04 oleks pidanud tagasilend olema. Rendiautoga oleks saanud kiiremini tulema, aga Saksa rendikaid ei lubata üle piiri."

elis:

„Pidin lendama reedel Madeirale. Pool aastat planeerisin ja kogusin raha. Nüüd ütles TopTours, et loodusõnnetus annab neile õiguse lihtsalt tühistada reisi. Reisitõrke kindlustus Salvas ning seal samuti loodusõnnetuse puhul kindlustus ei kehti. Seega olen lihtsalt rahast ilma, vaatamata sellele, et ei ole midagi tarbinud. Ei tea, kuidas teiste reisifirmadega ja kindlustustega lood on?"

ants:

„Tiibetis olen, sain lennupileti alles pühapäevaks, kuigi laupäeval on 12. klassi lõpukirjand riiklik. Täiesti p*rses lihtsalt..."

Subudai-bagatur:

„Kolmapäeval või neljapäeval liigun 2 autoga Saksamaalt Eestisse. 5000kr/ istekoht."

thailand:

„Pidin tagasi sõitma 17 aprill aga see sõit jäi ära, helistasin KLM'i ja esimene võimalus sõita tagasi on 1 mai, pakuti ka 700 euro eest natuke varasemat kuupäeva business class'i kuid ma parem sebin Tais see kaks nädalat."

HK:

„On siin saatusekaaslasi Hong-Kongis? Euroopast tuleks kasvõi häälega koju. Kuidas aga Aasiast koju saaks? Ideid? Ühelegi lennule Euroopa mis iganes sihtpunkti pole nädalaid lootust saada. Rongiga läbi Hiina ja Venemaa?"

tervitused teiselt poolt ookeani:

„Oleme hulgakesi Torontos. Tagasi pidime algselt lendama Frankfurdi kaudu 16.aprillil, kuid teatavasti see teoks ei saanud. Uued broneeringud saime erinevalt 22.-26.aprilliks. Loodame, et Euroopa selleks ajaks lennujaamad avab.

Hullem on see, et tuhapilv liigub üle ookeani Kanada poole ja Kanada põhjaosa lennujaamad olid täna juba suletud.

Oleme õnneks turvaliselt hotellis ja suurt põhjust kurtmiseks ei ole. Töö tahab aga tegemist ja pered ootavad, seepärast ootame pikisilmi kojujõudmist.

Tervitusi ja optimismi kõigile, kel Eestisse saamisega raskusi."

väliseestlane:

„Ise ei ela enam Eestis aga sattusin samasse olukorda nagu paljud teised eestlased. Istusin Washingtonis 4 päeva kohver pakitud ja ootevalmis et koju tagasi lennata. 1,5 nädalat on lennukile saamise järjekord, otsustasin hoopis aasiasse edasi lennata ja unustada mingiks ajaks euroopa. Ja targemaks sain: alati peab olema varuks krediiti vähemalt samas suurusjärgus kui oled puhkuseks/ärireisiks planeerinud."

Helmut:

„Mina võtsin üle kahe aasta puhkuse, sõit pidi toimuma londonisse reedel. Väljamaal varem käinud ei ole, kuna elan Paides. Ootasime kuni pühapäeva õhtani talina lennujaamas, nüüd tulin koju tagasi, sest puhkus lõpeb juba neljapäeval, aga lennujaama ametnik mulle nii vara lendamiseks lootust ei andnud. Ma loodan, et ma saan ettemakstud hotelli raha vähemalt osaliselt tagasi. Aga pead ei maksa norgu lasta! Vähemalt sai Tallinna ära näha. Käisin siin viimati vist aastal 1999 või 1998 sugulase matustel."

Maarja:

„Olen hetkel Malagas ja lend oleks pidanud olema eile läbi Müncheni Tallinnasse. Rongiga seiklemine tundub täiesti mõttetu, sets pileteid ei ole saada ja see läheb üüratult kalliks. Suutsin välja uurida, et rongipilet Malagast Barcelonasse maksab juba pea 140 eurot. Ja see on ju vaid väike osa kogu teekonnast. Praegu on minuni info jõudnud, et võib olla pääsen ühe auto peale, mis Eestist siia tuleb ja siis tagasi. Kui see plaan ei tööta, siis hakkan homsest aktiivslet autotransporti Eestisse otsima."

koh-i-noor:

„Pidime Londonist lendama just 15.aprillil. Õnneks saime õigel ajal teada sest Islandi vulkaani keisist ja panime rongiga ajama Dover'isse, sealt praamiga juba Prantsusmaale Calais'se. Edasi jälle rongiga Lille'sse, kus tuli juba ööbida hotellis. Hommikul rongiga läbi Antwerpeni Amsterdami ja siis edasi hamburgi, kus jälle ööseks hotelli. Edasi Kopenhagen - Malmö - Stocholm, ööbimine. Järgmisel päeval laevaga Tallinna ja täna hommikul kodus. Niisiis läbi seitsme riigi üsna tüütu seiklus, sest mõned rongid olid puupüsti täis. Tagantjärgi olen siiski õnnelik, et õigel ajal minema saime, sest nüüd on värk palju hullemaks läinud. Noojah, üsna kalliks kujunes see tagasitulek ikkagi, aga küllap ununeb see peagi.

Jõudu hädasolijatele, ei kujuta ettegi, mis õieti toimub..."

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid