Järgnevalt esitame valiku kümnest vanalinna paigast, kus ööd veeta võib olla kõhedavõitu.

Lühikese jala torn

Lühikese jala torn ja värav olid pikka aega eralduspunktiks Tallinna all-linna ja Toompea vahel. Värav oli öösiti kinni, hoidmaks alumise linna rahvast ülikutest eraldi. Üks versioon räägib aga seda, et värav pidi veel eemale hoidma ka kummitusi, kes aadlike duellide meelispaigast Taani kuninga aiast üles Toompeale kippusid. Lühikese jala torn ise on aga ehk üks Tallinna kummitusterohkemaid paiku. Seal olevat nähtud nii kurikuulsat hukatud "musta munka", kummituslikku lõvi kui ka hõljuvat viirastuslaeva, mis läbipaistvate purjete lehvides sujuvalt läbi seinte seilab. Nõrganärvilisemad võiks seega Toompeale öösiti läheneda pigem Schnelli tiigi poolt.

Teist Toompeale pääsemise teed valvas Pika jala torn, mis on hilisematel aegadel olnud nii kunstnike kui legendide järgi ka kummituste kasutada. Heinz Valk olla ükskord tornis uinakut teinud, kui talle äkki tundus, et keegi teda justkui jälgiks. Ärgates piilus ta rõdult alla ateljeesse, kus nägi hiiglaslikku valget ilma peata kogu. Vaikuses hõljuv olend ehmatas kunstniku korralikult ära. Kuna äkitselt kadunud koletise näol oli ilmselt tegemist kummitusega, elas Heinz Valk vahejuhtumi õnneks siiski üle ning jõudis hilisemas elus panustada Eesti taasiseseisvuse püüdlustesse.

Kummituslik Tallinna vanalinn. Rataskaevu 16 kinnimüüritud aken.


Koduotsijale näib selle kinnisvara asukoht ideaalne, kuid ülemise korruse värvitud võltsaknaga toa miljööväärtust kahandab sellega seotud ammune koletislik lugu. Nimelt asunud majas kunagi kõrts, kus saatan olevat oma pulmi pidanud. Mis pulmaööl õieti toimus, pole selge, aga lugu olla lõppenud põlenud toa, ohtrate kabjajälgede ning hukkunud kõrtsipidajaga. Seepärast olla toa aknad ja uksed kinni müüritud ning pikka aega juhtunust pigem vaikiti. Tänapäeval asub seal küll kõigi mugavustega korter, aga kinnisvaraagendile tasuks enne ostusoovi avaldamist ikkagi paar küsimust esitada - „saatanlikud mõjud“ on elamuäris tuntud trumpkaart hinna alla kauplemiseks.

Neitsitorni nimi kõlab veidi irooniliselt, kui arvestada, et torni on kasutatud prostituutide vanglana. Kord olla selles tornis toimunud tehing koleda lõbutüdruku ja saatana vahel – tüdruk saab ilu, saatan hinge. Osana kokkuleppest pidi tüdruk võimalikult palju linna meeskodanikke patuteele juhatama. Suuresti see tal ka õnnestus, kuid kogu lugu lõppes prostituudile nõiaks tembeldamise ja hukkamisega. Üks noor preester - ainuke inimene, kes naise hinge päästmisesse uskus - poonud ennast tornis kurbusest üles. Hiljem olevat tühjast tornist mehelaulu kuuldud, kuid lähemal uurimisel oli torn alati tühjaks osutunud. Täna asub tornis kohvik ning sealsete töötajate jaoks olevat kummitused turvameeste eest. Selle turvasüsteemi tõhusust kontrollida me pigem ei sooviks.

Kummituslik Tallinna vanalinn

19. sajandi alguses asus selles Vene tänav 12 majas trükikoda. See on aga maja ajaloo ainukene mõistuse piiridesse jääv seik. Trükikoja omanik olla sealt igal õhtul möödudes kuulnud trükipresside vilgast tööd, kuid sisenedes polnud seal ühtegi hingelist ning ka masinad seisid vaikuses. Hullem oli lugu trükikoja all asunud sepikojaga, kus müstilised vahejuhtumid olid tavaline osa seal töötanud inimeste rutiinist. Suurt numbrit ei tehtud ka seletamatutest tuhalaviinidest. Seppade külmaverelisuse põhjus oli lihtne – nimelt nad teadsid, et sepikoja põranda all asus vana Dominiiklaste kalmistu ning et surnutel on koja ruumikasutuse suhtes oma kindel seisukoht (vt. ka filmi „Poltergeist“).

Kummituslik Tallinna vanalinn. Gustav Adolfi gümnaasium.


See igati mainekas ja korralik õppeasutus on ehk kõige rohkem tuntud kui Eesti vanim tegutsev kool. Kuid gümnaasium ei tekkinud tühjale kohale – varem asus sellel kohal Püha Miikaeli nunnaklooster koos surnuaiaga. Tänaseid kooliõpilasi motiveerib mitte õhtusele järeltööle jääma väidetavalt kooli pimedates ruumides toimuv. Seal olevat nähtud nii kolisevaid kette kui helendavaid peegelduseta peegleid ning kuuldud samme seal, kus kedagi justkui liikumas olla ei tohiks. Enne päikseloojangut tasuks seega kooliasjad korda ajada.

Kanadalased on üldiselt tuntud kui viisakaimad inimesed maailmas ning seetõttu on kummastav, et nende saatkonna kasutada anti maja, milles hiilivast kummitusnaisest jubedamat leida on keeruline. Toom-Kooli 13 asuvas hoones elas kord kõrgest soost pere, kelle tütar otsustas abielluda kohaliku madalast soost noormehega. Armastuslugu lõppes kurvalt – noormees hukati ning neiule määrati karistuseks kinnimüürimine. Viimasel hetkel vahetati aga aadlineiu kohaliku teisiku vastu – näitsik joodeti täis, pandi uhkelt riidesse ning ta maine elutee lõppeski maja seinte vahel. Tänapäeval pidavat vaesed saatkonnatöötajad elama pidevas hirmus, sest kuskil majas võib ringi liikuda pikkade juuste ja koletute küüntega vihane näitsik.

Tallitorn asub lühikese jala torni ja neitsitorni vahel ning seega ei tule erilise üllatusena tõsiasi, et tegemist on väidetavalt kummitava paigaga. Tallitornis olla kunagi olnud koduarestis üks kohalik aadlisoost noormees karistuseks lõtvade elukommete eest. Vangistus oli talle küll üsnagi mugavaks tehtud, kuid sellegipoolest kurtis noormees kummituste üle. Tema jutte hakati pisut tõsisemalt võtma alles siis, kui seltsiks saadetud teener ennast hirmu tõttu aknast alla heitis ning kui mehe ema end külaskäigu ajal sõna otseses mõttes surnuks ehmatas. Noormehe viimane kontakt teispoolsusega toimus siis, kui ta juurde ilmus ühel ööl noor punapäine neiu, kes teda suudelda üritas. Ehkki selline algus kõlab paljutõotavalt, võtnud kokkupuude kiiresti vägivaldse pöörde ning afäär päädis mehe hullumajja saatmisega, kus ta elupäevade lõpuni suutis pomiseda vaid midagi „põrgust tulnud pruudist“.

Kummituslik Tallinna vanalinn, Lai 29.


Selles Lai tänav 29 tänava majas elas kord perekond, kelle tütar oli armunud rivaalitseva perekonna noormehesse. Ainuke, kes keelatud abielust teadis, oli perel külas viibiv munk. tema aitaski paaril salaja abielluda ning mõnda aega olid asjaosalised õnnelikud. Mingil hetkel avastas noor neiu, et munk on omakorda temasse armunud. Oma armastust väljendas munk vilunud romantikuna ainsal selleks sobilikul viisil – oma verega armastuskirju kirjutades. Naisele selline lähenemiskatse mõistagi ei mõjunud ning tõrjutud munk otsustas salaabielu avalikustada. Rivaalist peigmees pagendati ning peretütar poos end maja trepikojas üles. Arusaadavatel põhjustel soovitame selle maja trepikoda öisel ajal pigem vältida.

Kummituslik Tallinna vanalinn. Rataskaevu kassikaev.


Kaev on ehe näide sellest, et kummitused reeglina inimestele viga ei tee – küll aga on ohtlikuks rumalus. Keskajal usuti kaevus pesitsevat deemoneid ning et nende arvatavat pahameelt vaigistada, visati ohverdusteks sinna kasse. Joogivee kvaliteedile loomalaibad kahtlemata kasuks ei tulnud ning nii tappiski kaevuvesi ilmselt rohkem inimesi kui oletatavad tumedad jõud.

Reisijuht käis kummituseturismi ringkäigul vanalinnas kaasas koos giid Heli Jürissoniga, kellel oli veel palju rohkem kummituselegende jutustada kui need kümme siin. nendega saab kohalikke ja välismaiseid turiste öisel ekskursioonil ehmatada.

Vaata lisaks: Traveller Tours.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid