The Wave ja Coyote Buttes, USA

Tuule ja vihma koostöös sündinud maagiline maastik on üks pildisatatumaid Lääne-Ameerikas - ehkki ka üks raskemini ligipääsetavaid.
Matkaks on vaja eriluba ning The Wave'ini ei vii ühtegi tähistatud rada. Pehme liivakivi on palju hapram, kui fotodelt aimata võiks.

Loe lisa nende imede külastamiseks SIIT.

The Wave

Marble koopad on üks kohtadest, mida saaks liigitada kategooriasse “sellist kohta ei saa olemas olla". Aga on.

Marble Caves asub Tšiilis, Aiseni regioonis, Puerto Rio Tranquilo linnast 5 km kaugusel, General Carrera/Buenos Airese järves.

Koopad on ligipääsetavad ainult paadiga, ja külastamiseks on võimalik, kas tellida paadiekskursioon Puerto Rio Tranquilo linnast või siis sõita rendiaotoga peaaegu koobaste kõrval asuva väikese paadisillani, ja siis vaadata, et ehk on huvitatud väikset sõitu ette võtma. Päris tihti ongi.

Tsiili

See suur ja näiliselt peaaegu piiritu väli koosneb soolast ja on kõige kaunim ja maagilisem pärast vihma.

Salar de Uyuni (ka Salar de Tunupa) asub Boliivia edelaosas. See on maailma suurim soolatasandik; selle pindala on 10 582 km². Soolaväli asub Andide harja lähedal 3656 meetri kõrgusel merepinnast.Vihmaperioodil tõuseb Titicaca järve veetase ja temast välja voolava Desaguadero jõe kaudu ka Poopó järve tase. See omakorda ujutab suurveega üle nii Salar De Coipasa kui ka Salar de Uyuni. Maagline vaatepilt, mida peab kogema!

Salar de Uyuni

Lääne-Aafrikas Senegalis Cap Vert`i poolsaarel asuv Retba järv on kõrge soolsuse tõttu punane. Sellest järvest kogutakse soola ja seal asub väike soolatööstus.

Nagu ka kõrge soolsusega Surnumeres, nii hõljuvad ka Retba järves suplejad vee pinnal. Maasikavärvi vee tekitab soolalembene organism Dunaliella salina. See organism toodab punast pigmenti. Retba järv ei ole eriti sügav, sest keskmine sügavus on vaid kolm meetrit. Vee punane värv tuleb eriti esile kuival aastaajal.

Senegal

Ásbyrgi kanjonit asub Islandil Jökulsárgljúfuri rahvuspargis. See on kolm ja pool kilomeetrit pikk ja üle kilomeetri lai hoburauakujuline kanjon, mille keskel paikneb 25 meetri kõrgune kaljupank nimega Eyjan, mis tõlgituna eesti keelde tähendab saart. Legendi kohaselt olevat peajumala Odini kaheksajalgne hobu Sleipnir, liikudes tavapäraselt õhulaeva kombel, just siin sattunud korra ühega oma kapjadest maad toksama.

LOE ROHKEM ISLANDI imelise looduse kohta SIIT!

Island

Pamukkale tähendavat türgi keeles “puuvillalossi”.
Menderesi jõe bassein on tektooniliselt aktiivne piirkond. Üsna sagedaste maavärinate kõrval tähendab see ka rohkeid kuumaveeallikaid. Pamukkale maapõue soe vesi sisaldab rohkesti kaltsiumvesinikkarbonaati. Kui pinnale voolanud vesi ära aurab – päike ju aina kütab –, sadestub sool kaltsiumkarbonaadina pinnale. Olenevalt asjaoludest on mõnda kohta moodustunud midagi merikarbilaadsete vannide taolist, stalagmiitjalad all; teisale otsekui riisipõlluterrassid, idamaised ornamendid külgedel; kolmandasse kohta jääpurikaid meenutavad stalaktiidid. Muidugi võttis see kõik aega aastatuhandeid.
Pamukkale allikaveel on ravitoime; see avastati juba aastatuhandeid tagasi. Ilmselt just sel põhjusel kerkis mäele ka iidne püha linn Hierapolis, mis hüljati pärast Selçuki türklaste tulekut ja mille viimasel poolsajandil välja kaevatud varemed on suhteliselt hästi alles püsinud.
Kui aga pisikesest unisest Pamukkale Köyü külast sai pulbitsev turismikeskus, kus praegu on igas teises majas hotell.

Pamukkale

Surmaorg on Ameerika Ühendriikide California osariigis Mojave kõrbes asuv org. Seal asub USA madalaim punkt (86 m merepinnast madalamal) ja seal registreeriti 10. juulil 1913 maailma kõrgeim õhutemperatuur looduses (56,7 °C). Org on ka väga sademetevaene, keskmine aastane sademetehulk on alla 50 mm.

Seal asuva kuivanud järve (kõrbe) põhjas liiguvad ning vahetavad iseeneslikult kohti kivid. Nad ületavad suhteliselt pikki vahemaid ja jääb mulje, et nende liikumine on väljastpoolt suunatud. Teadlased on olnud juba pikki aastaid suure mõistatuse ees. Alates 1968. aastat võeti probleem Kalifornia Tehnoloogia Instituudi poolt tõsisemalt käsile. Peale seitset aastat kannatlikku uurimistööd lahendasid teadlased mõistatusliku loodusnähtuse. Nimelt on see tingitud Maa kõikumisest, tugevatest tuultest ja vihmast. Tuul kergitab kivi ning see liigub edasi koos vedela mudaga libedat pinnast mööda. Liikumise kiirus on umbes pool meetrit sekundis. Tuule nõrgenemisel aga jäävad kivid seisma. Teadlased oletavad, et nende trajektoorid kujunevad välja tuule liikumise suunast ja tugevusest. Kuni viimase ajani oli see seletusviis olnud üldiselt tunnustatud. Kuid 1995. aastal teatas geoloog John Raid koos grupi üliõpilastega läbi viidud uurimuses, et kivid liiguvad ka ilma igasuguse libeduseta ning libeduse puhul ei pruugi nad üldse liikuda. Seega jääb kivide liikumise tegelik põhjus ikkagi mõistatuslikuks.

Surmaorg

Valge kõrb on osa üleni müstiliselt kaunist Läänekõbest. Jalutuskäik maalilise kõrbemaastikul, kus ümberringi kerkivad taeva poole looduse vormitud kaunid kiiskavvalged skulptuurid: küll loomade, küll inimeste, küll veidrate taimede kujulised, on täiesti unustamatu kogemus.

Kunagi oli see kõik merepõhi. Aga kui meri taandus moodustus kuivades valge sürreaalne maastik.

Valge kõrb
Moeraki ranna kivimürakatega seondub hulk legende, millest osad peavad neid isegi dinosauruse munadeks. Erosiooni tõttu tekkinud vorm on kaunis ja kummaline.
Vaata videot!
Uus-Meremaa

Sokotra saared on väike saarestik India ookeanis Araabia mere lääneosas, Araabia poolsaarest lõunas ja Somaali poolsaarest kirdes. Somaali poolsaare tipust on saarestiku kõige läänepoolsema saareni umbes 90 km. Araabia poolsaareni on saarestikust umbes 350 km. Kuigi saared on Somaaliale oluliselt lähemal kui Araabiamaadele, on seal ajalooliselt enam kui viie viimase sajandi jooksul elanud peamiselt araablased.

Sokotra saari võib pidada Araabia mere kõige suurema loodusliku liigirikkusega alaks. Põhjuseks on asjaolu, et Sokotra saared on mandritest olnud eraldatud väga pika aja jooksul. Saarte loodusliku liigirikkuse teevad eriti väärtuslikuks seal asuvad peaaegu 700 endeemilist liiki. Saartest üksnes Hawaiil ja Galápagose saartel on endeemilisi liike veelgi enam. Sokotra saartel on enam kui 300 endeemilist taimeliiki, kusjuures nad moodustabad saare taimestiku liikidest enam kui kolmandiku. Saarte tuntumate taimede seas on kummalise vihmavarjutaolise välimusega draakonipuu, aga ka hiigeldorsteenia, kurgipuu, sokotra granaadipuu, sokotra viirukipuu.

Jeemen