Lääne-Aafrika üks väheseid ingliskeelseid riike Ghana ideaalne Aafrika algajatele – saab keelega hakkama, turistidele suunatud infrastruktuur on olemas, riik on stabiilne ja turvaline ning inimesed mõnusalt soojad ja abivalmis. „Welcome!” öeldakse sulle igal sammul, „Enjoy Ghana!”.

Ja siis muidugi need rannad!
Ghana asub Guinea lahe kaldal, seega on kogu Lõuna-Ghana üks pikk, peamiselt liivane rannajoon, mida katkestavad mõned reostatud suurlinnad ja sadama-alad. Kehtib reegel, mida kaugemal pealinnast Accrast, seda mõnusam rand ja puhtam vesi, aga mõned pärlid on ka üsna suurlinna külje all. Ja rannad ei ole harilikult mitte aiaga piiratud kuurordid, vaid mõnusalt kohaliku eluga läbi põimunud – kui elu lamamistoolis üle viskab, saab külalastega rannas jalgpalli taguda, jälgida vilgast kalurite toimetamist ning valida endale õhtusöögiks parimaid mereande. Paljud võõrastemajad pakuvad ka võimalust teha kogukonnas vabatahtlikku tööd, õpetada lastele inglise keelt või päästa merikilpkonnade järeltulijaid nende mune turvalisematesse haudepaikadesse toimetades.

Ujumisse tuleb Ghanas aga ülima ettevaatlikkusega suhtuda – allhoovused on ettearvamatud, vaid väga tugevatel ujujatel tasub vööst sügavamale vette minna ning enne tuleks kohalikelt üle küsida, kus hoovused asuvad. Merre jääb igal aastal nii turiste kui kohalikke.

Pildil on Kokrobite rand, foto: Flickr.com

Butre on Ghana tõeline pärl! Üle kolme kilomeetri puhast palmidega ääristatud liivaranda, kust võid vabalt end terve ranna peale ihuüksi leida, kui mõni üksik hommikust saaki naaberküla turule toimetav kalurinaine välja arvata. Autoga pääseb Butre kalurikülla, sealt tuleb mõnisada meetrit jalutada, et ripsillal ületada väike jõgi ning oledki jõudnud paradiisi.

Hideout Lodge ja Fanta's Folly on ranna kaks võõrastemaja, neist esimene pakub lihtsamat bungalomajutust ja teine sama, aga natuke peenemas vormis. Toidud on võrratud, homaari lõunaks ja õhtuks, palun! Programmi võta pikad jalutuskäigud rannas, paar head raamatut ja ohtralt day dreaming'ut. Kui kõigest sellest siiski väsid, siis u 45 min jalutuskäigu kaugusel üle metsase kaljunuki asub Busua rand, kus on rohkem baare ja melu ning surfikool.

Foto: Diana Tamm


Busuast veel mõnikümmend kilomeetrit Elevandiluuranniku suunas – distants, mis mööda künklikke kruusateid võtab vähemalt tunni – asub Ghana lõunapoolseim tipp Cape Three Points. Sinna jõudmise vaev tasub aga kuhjaga ära, sest tühjad rannad, surf ja mõnus ökokuurort Escape3points tagavad täieliku väljalülitamise muust maailmast. Piisav kaugus suurlinnadest tähendab ka seda, et vastuujuva plastiku kohtamise tõenäosus on väike, erinevalt paljudest teistest Ghana randadest. Escape it is!

Foto: Diana Tamm


Ghana rastavaibi kodu! Kui Butre ja Cape Three Points pakuvad võimalust juhe seinast tõmmata, siis Kokrobites saab pidu, trumme, baare, rannamelu. Seda eriti nädalavahetustel ja pühadel, kus pool Accra elanikkonnast tundub olevat end Kokrobitele piknikku pidama, jalgpalli mängima ja reggae rütmide saatel puusi hööritama sättinud. Accra lähedus on selle koha nii pluss kui miinus – võimaldab Ghanasse lennates end juba samaks õhuks randa toimetada ja vältida suurlinna kallivõitu ja kehvasid majutuskohti, kuid seal on ka keskmiselt kõrgemas konsentratsioonis külje alla ujuvaid noormehi ja oma väärisasjadega tasub ettevaatlik olla.

Populaarseim majutuskoht on Big Millie's, mis korraldab nädalavahetustel trummi- ja tantsuetteasteid.

Foto: Flickr.com


Elmina ja Cape Coasti lähedal asuvad paar õdusat ökokuurorti, mis u 10 min taksosõidu kaugusel linnast pakuvad võimalust kombineerida mõnusat rannapuhkust vaatamisväärsuste külastamisega. Elminas asub Ghana ilusaim rannakindlus – 15. sajandil rajatud valge koloniaalarhitektuuri pärl, mille seinu uhuvad ookeanilained. Kindlusel on õõvastav ajalugu sadade tuhandete orjade viimase peatuspaigana enne teise ilma või teisele mandrile lahkumist (tõenäosus 70-30).

Kaeda tasub ka Elmina sadamat, kus peatub tuhandeid kirevavärvilisi kaluripaate. Jääb segaseks, mis loogikaga sealt varahommikul merele pääsetakse.

Stumble Inn ja One Africa on mõlemad mõnusad peatuspaigad Elmina lähedastel randadel, mis võimaldavad oma jalajälge turistina väiksemana hoida – Stumble Inn'is on näiteks kasutusel kuivkäimlad ning majad on ehitatud kohalikest taastuvatest või taaskasutatud materjalidest.

Foto: Diana Tamm

Ada Foah on Accrast Togo piiri poole sõites Volta jõe suudmes asuv vana hollandlaste rajatud kaubandussõlmpunkt. Täna on kaubandus ja transport asendunud turismi ja kalapüügiga. Ada Foah's kandis asuvad Accra rikaste suvitusvillad, seljakotirändureid paelub aga Ada Foah kaugeim nurk, Volta suudmes asuv liivariba, mille ühel kaldal voolab jõgi, teisel möllavad ookeanilained.

Maranatha Beach Camp on rändurite lemmikpeatuspaik - mõnusad lehtedest hütid palmidega kaetud liivaribal pakuvad just täpselt hädavajalikku mõnusaks hipipuhkuseks. Toit on taaskord imemaitsev ja rannabaaris tiksudes lainetega võitlevaid kaluripaate jälgides päevad kaovad.

Foto: Wikipedia