Miks minna

Edinburghi minekuks ei peagi pikalt põhjust otsima. Linnas toimub kogu aeg midagi ning alati leiab ka midagi uut ja huvitavat, mida kogeda ja näha. Kui mõelda linnale kasvõi suure festivali või Hogmanay ajal, siis neist üritustest ei tahaks küll keegi ilma jääda. Samas võib hingetuks võtta linna mitmekesine arhitektuur oma võimsa lossi ja salapärase keskaegse vanalinna ning georgiaanliku nn uue linna - moodsa Leithi linnaosaga.

Lisaks on Edinburghis veel suur hulk erinevaid galeriisid, muuseume ning muid atraktsioone, mis pakuvad ahvatlevat valikut ka kõige nõudlikumale perele.

Tõele au andes ei pea Edinburgist elamuse saamiseks üldse minema tavapärast kunsti-kultuuri-ajaloo teed. Uidata tasub hoopis mööda kõrvaltänavaid Stockbridge´i või Grassmarketi ümbruses, kus võib leida mõne veidra kaupluse, kulinaariapoe või mõnusa väikese kohviku.

Edinburgh on võrratu linn, mida kannatab lihtsalt nii-öelda sirvida ja aja maha võtta. Niimoodi mitte midagi tehes võite ennast lõpuks tänada, et olete selle paiga võlud avastanud muuseume ja tavalisi turismiatraktsioone läbi rühkimata.

Kas me toidust juba tegime juttu? Edinburghis on üksnes Michelini tärniga restorane viis tükki, rääkimata joogikohtade valikust alates rõõmsatest viskipubidest ja lõpetades moodsate disainerbaaridega.

Jah, selles linnas võib tegevusrohkeks minna ja võib ka vihma kallata, kuid linnal on ikkagi nii palju pakkuda, et ainult väga külm inimene jääb linna võlude suhtes ükskõikseks.

Millal minna

Edinburghi ei minda ilma pärast. Siiski, linna dramaatiline siluett ning vanad tänavad sobivad sügise järjest pimedamaks muutuvate päevade ja külmade talvehommikutega, mil väledad jalutuskäigud lossi või mäele nimega Arthur’s Seat saavad premeeritud soojendavate jookidega mõnes linna paljudest pubidest ja kohvikutest.

Vihma eest, mis kindlasti taeva ei jää, võib alati põgeneda mõnda galeriisse või muuseumi.

Edinburgh on välisturistidele üsna kohustuslik paik, mida peab nägema. Linn on igal ajal külalistele avatud ja võtab neid heameelega vastu (atraktsioonid on avatud aastaringselt). Varakevad on veidi rahulikum aeg. Juulis ja augustis on linnas umbes miljon festivalikülalist ning see on üritusest teinud ühe maailma suurima kunstisündmuse. See on ka fantastiline aeg Edinburghi saabumiseks nende jaoks, kellele meeldib sisse trügida rahvast pungil baaridesse ja kohvikutesse ning kes naudivad elektrit täis atmosfääri. Samas on see aga põrgu neile, kes otsivad romantilist rahulikku põgenemispaika.

Hogmanay on üks suur vabaõhupidu koos muusika, tõrvikute, ilutulestiku ning hetkeliste sõprussuhetega.

Kuidas kohale jõuda?

Rongid: nii on Edinburghi tulla kõige parem, sest rongid peatuvad täpselt kesklinnas ning enamik hotelle jääb jalutuskäigu või lühikese taksosõidu kaugusele. Suur osa vaatamisväärsustest on samuti linna südames asuvast [AP1] – Edinburgh Waverley jaamast jalutuskäigu kaugusel, vastupidi Edinburgh Haymarketi jaamale.
East Coast (tel 08 45 722 5225; www.eastcoast.co.uk) teenindab Londoni King’s Crossi ja idaranniku peamiste jaamade vahelist rongiliiklust, kiireim teekond Londonist Edinburghi kestab vähem kui 4,5 tundi ning tööpäeva kiireim sõit Edinburghist Londonisse võtab ainult 4 tundi.

Virgin (tel 08 71 977 4222; www.virgintrains.co.uk) katab sisemaa (Midlands) ja lääneranniku rongiühenduse ning lisaks väljub rong Londoni Eustoni jaamast ümberistumisega Penrithis või Carlisle’is.

ScotRail’s Caledonian Sleeper (tel 08 45 755 0033; www.scotrail.co.uk) väljub Londoni Eustoni jaamast igal õhtul (välja arvatud laupäeval); reisijad võivad rongis viibida kuni kella kaheksani hommikul. ScotRail teenindab ka Šotimaa kohalikku rongiliiklust. Üleriigiline rongiinfo telefon on 08 45 748 4950.

Sõit lennujaamast linna

Lennujaam asub linnast 11 km kaugusel läänes. Taksosõit kesklinna võtab 25 minutit ning maksab umbes 20 naela. Airlinki süstikbuss (tel 01 31 555 6363; www.flybybus.com) väljub lennujaamast iga 10 minuti järel ning Waverley rongijaama jõudmiseks kulub 30 minutit. Ühe otsa pilet maksab 3,50 naela (lapsele 2 naela) ning edasi-tagasipilet 6 naela (lapsele 3 naela).

Kuidas liikuda?

Bussid: bussiliiklus on tihe ning seda on lihtne kasutada. Üksikpileti hind on 1,50 naela (lapsele 70 penni) ning piiramatu sõiduvõimalusega päevapilet maksab 3,50 naela (lapsele 2 naela). Pileteid võib osta bussist või Lothian Busesi reisipoodidest (bussijuhid ei saa vahetusraha tagasi anda). Alla viieaastased lapsed sõidavad tasuta (kõige rohkem kaks last, keda peab saatma pileti ostnud täiskasvanu).
Linnas pikemalt viibides võib endale muretseda sõidukaardi Ridacard, mis annab nädala jooksul piiramatu sõiduvõimaluse. Täiskasvanule maksab kaart 17 naela ning lapsele 9 naela. Kaarte saab osta Lothian Busesi reisipoodidest (www.lothianbuses.com).

Taksod: taksosid võib tänaval peatada, kuid need on kallid.

Trammid: neid ei tasu niipea oodata. Uus trammisüsteem, mis ühendab kesklinna lennujaamaga, on lõpuni välja ehitamata.

Jalgsi: Edinburgh on kompaktne ning kuigi linn on mägine, võib siiski igale poole ka jala jõuda. Planeerige oma päev nii, et ei peaks käima edasi-tagasi vanalinna (Princesi tänavast lõunas) ja uue linna (Princesi tänavast põhjas) vahet.

Autoga: vältige linnas sõitmist. Parkimine on kallis, parkimiskohti raske leida ning politsei on igal pool. Vale või tähtaja ületanud parkimise eest tehakse trahv kiiresti.

Hea teada

Turismiinfokeskus (tel 01 31 473 3868; www.edinburgh.org), 3 Princes Street. Avatud septembrist maini E–L 9.00–17.00 (pühapäeval alates 10.00); juunis E–L 9.00–18.00 (pühapäeval alates 10.00); juulis ja augustis E–L 9.00–19.00 (pühapäeval alates 10.00).

Kasulik veebileht viimastest pakkumistest ja uudistest on www.visitscotland.com/surprise.

Nõuandeid festivaliks

Edinburghi festival (www.edinburghfestivals.co.uk) koondab endas tegelikult seitset erinevat festivali, mis alates juuli lõpust on jaotatud kuue nädala peale. Öömaja tuleb varakult ette broneerida. Festivali kestel on hinnad kallimad, lahtiolekuajad pikemad ning ees ootab palju lõbusalt veedetud aega ja vähe und.

Ei tea, millist Fringe’i festivali üritust külastada? Poole hinna hütt (Half-Price Hut) Mound Precinctil müüb sama päeva ja järgmise hommiku etendustele pileteid poole hinnaga.

The List (www.list.co.uk) on ajakiri, mis annab loeteluna kord kuus (festivali ajal kord nädalas) hea ülevaate kõigist üritustest, mis toimumas või kuhu kindlasti minna tasuks. Ajalehekioskist ostes maksab ajakiri 2,50 naela.

Pidage meeles, et viibite Šotimaal. Suvel võib siin ühe päeva jooksul sadada vihma, paista päike ning puhuda tugev tuul. Pakkige kaasa riideid iga ilma jaoks.

Kümme peamist vaatamisväärsust

Edinburghi loss

Kustunud vulkaanil kaljuselt üle linna kõrgudes on see nii kindlus ka kuninglik palee. Selle säravamate pärlite hulka kuuluvad Šoti kroonijuveelid, Saatusekivi, pisike Püha Margareti kabel ning suure saali teravkaartega katus. Ärge unustage kella ühest kahuripauku (v.a pühapäeviti).

Aadress: Castlehill.

Kontaktandmed: tel 01 31 225 9846,
.

Lahtiolekuajad: iga päev 9.30–18.00 (oktoobrist märtsini kuni 17ni).

Pilet: täiskasvanud 16 naela, lapsed 9,60 naela, alla 5aastased tasuta.

Šoti rahvusgalerii
Külalislahkes galeriis näete lähedalt suuri ja uhkeid, sealhulgas jalustrabavad Titiani tööd, Rembrandti autoportree, hiilgavad Raffaeli tööd, rahulik Botticelli, mõned impressionistide tööd ja alati meeldiv „Uisutav Minister”, autoriks Sir Henry Raeburn.
Aadress: The Mound.
Kontaktandmed: tel 01 31 624 6200, www.nationalgalleries.org.
Lahtiolekuajad: iga päev 10.00–17.00 (neljapäeviti kuni 19ni).
Pilet: tasuta, välja arvatud erinäitused.

Šoti rahvusmuuseum
Rahvuslugu alates esimesest elanikust 21. sajandini rullub lahti hoones, mis on osaliselt viktoriaanlikus stiilis ja osaliselt julgelt moodne. Vaadake Lizziet, vanimat teadaolevat roomaja fossiili, 12. sajandist pärit elevandiluust malemehikesi, Bonnie Prince Charlie hõbedast plaskut, Sir Jackie Stewarti vormel 1 võidusõiduautot ja kloonitud lammas Dollyt.
Aadress: Chambersi tänav.
Kontaktandmed: tel 03 00 123 6789, www.nms.ac.uk.
Lahtiolekuajad: iga päev 10.00–17.00.
Pilet: tasuta.

Kuninglik botaanikaaed
Käige ümber maailma Hiina küngastest Himaalaja rododendroniteni, Šoti kanarbikust Vahemere Alpideni. Kasvuhoonetes, milles asub muide Suurbritannia kõrgeim palmimaja, saate uidata troopilistest vihmametsadest põuaste kõrbeteni ning imetleda Bermuda palmipuid ja maasik-guajaave ning tunda orhideede uimastavaid aroome.
Aadress: Inverleith Row.
Kontaktandmed: tel 01 31 248 2909, www.rbge.org.uk.
Lahtiolekuajad: märtsist septembrini iga päev 10.00–18.00; veebruaris ja oktoobris 10.00–17.00; novembrist jaanuarini 10.00–16.00.
Pilet: tasuta; kasvuhooned täiskasvanutele 4,50 naela, lastele 1 nael.

Kuninglik jaht Britannia
Üllatavalt ebaglamuurne, kuid selle põnevus peitub ülihoolikalt kavandatud detailides: G-plaani sisustus ja kuninganna üksikvoodi, kokkupressitud elamisruumid meeskonna jaoks ja 1950. aastate operatsioonisaal (5). Saage tuttavaks kõigi pardaelu üksikasjadega: enne kella 8 hommikul küüritavad tekid, et mitte häirida kuninglikke päevitajaid, ning viis tonni pagasit.
Aadress: Ocean Terminal, Leith.
Kontaktandmed: tel 01 31 555 5566, www.royalyachtbritannia.co.uk.
Lahtiolekuajad: aprillist juunini ja oktoobris iga päev 9.30–16.00; juulist septembrini 9.30–16.30; novembrist märtsini 10.00–15.30.
Pilet: täiskasvanud 12 naela, lapsed 7,50 naela, alla 5aastased tasuta.

Camera Obscura ehk pimekamber
Mängige Victoria-aegset spiooni, luurates katusel pimekambriga linnaelu järele. Pimekamber oli esimene just turistidele mõeldud vaatamisväärsus Edinburghis. Kaotage end meelepetete hullumeelsesse maailma, milles on hologrammid, optilised mõistatused, hiiglaslikud kaleidoskoobid ja isegi tuuletunnel.
Aadress: Castlehill.
Kontaktandmed: tel 01 31 226 3709, www.camera-obscura.co.uk.
Lahtiolekuajad: aprillist juunini, septembris ja oktoobris iga päev 9.30–19.00 (koolivaheaegadel kella 20ni); juulis ja augustis 9.30–21.00; novembrist märtsini 10.00–18.00 (koolivaheajal kuni 20ni).
Pilet: täiskasvanud 11,95 naela, lapsed 8,75 naela, alla 5aastased tasuta.

Nelsoni monument
Alternatiivne vaatenurk Arthur’s Seatile või Scotti monumendile. Teleskoobikujuline monument pakub head vaadet linnale, Pentlandi küngastele ja Firth of Forthile ning mälestab admiral Trafalgari võitu (ja surma) 1805. aastal. 1852. aastal lisatud „ajakera” lastakse iga päev (välja arvatud pühapäeviti) kell 13 alla, algselt selleks, et aidata meremeestel oma kronomeetrid õigeks sättida.
Aadress: Calton Hill.
Kontaktandmed: tel 01 31 556 2716, www.edinburghmuseums.org.uk.
Lahtiolekuajad: aprillist septembrini E–L 10.00–19.00, P 12.00–17.00; oktoobrist märtsini E–L 10.00–15.00.
Pilet: 4 naela.

Mary King’s Close
Minge maa alla ning uurige 16. ja 17. sajandi Edinburghi tänavaid ja üürimaju (8). Kui 1753. aastal rajati linnakoda, ehitati see üle olemasolevate majade madalamate korruste, tekitades nii-öelda kadunud linna. Kostümeeritud näitlejad etendavad igapäevaelu tõuse ja mõõnu, kaupmehest hauakaevajani.
Aadress: High Street.
Kontaktandmed: tel 08 45 070 6244, www.realmarykingsclose.com.
Lahtiolekuajad: aprillist oktoobrini iga päev 10.00–21.00; novembrist märtsini P–N 10.00–17.00, R-L 10.00–21.00.
Pilet: täiskasvanud 12,95 naela, lapsed 7,45 naela (ei sobi alla 5aastastele). Ainult broneeritud ekskursioonid.

Edinburghi loomaaed
See on juhtiv säilituskeskus ning nii-öelda avatud loomaaed, kus on rohkem kraave ja vallikraave kui trelle ja puure. Selle suurimad staarid on kahtlemata Tian Tian ja Yang Guang, hiidpandad, kes toodi Hiinast 2011. aastal ning kes loodetavasti toovad ilmale ka järglasi. Neid saab tasuta vaadata, kuid ainult broneeritud ajal (veebi kaudu broneerimine on väga soovitatav). Teiste haruldaste ja ohustatud liikide hulgas on oranži rinnaesisega Malaisia päikesekaru ja Sumatra tiiger. Kindlasti peab ära nägema ka Suurbritannia ainsad koaalad, hiiglasliku šimpansite mänguala ja igapäevase (kell 14.15) pingviiniparaadi ehk võluva paterduse pingviinide platsil.
Aadress: Corstorphine Road.
Kontaktandmed: tel 01 31 334 9171, www.edinburghzoo.org.uk.
Lahtiolekuajad: aprillist septembrini iga päev 9.00–18.00; oktoobris ja märtsis 9.00–17.00; novembrist veebruarini 9.00–16.30.
Pilet: täiskasvanud 16 naela, lapsed 11,50 naela, alla 3aastased tasuta.

Šoti parlament
Kui teil on toredusest küllalt, on targem Royal Mile’i lõpus olev Holyroodhouse’i palee vahele jätta. See julge lainetaoline graniidist, terasest ja tammepuust ehitis (10) avati 2004. aastal ja on sama rabav kui selle maksumuski – 400 miljonit naela. Selle kujundas hispaanlane Enric Miralles ning selle olulisemad osad on väitluskamber 100 jala kõrguse püstiste toetusteta kaarlaega ja klaaspaneelkatusega vestibüül.
Aadress: Holyrood, Royal Mile’i lõpus.
Kontaktandmed: 01 31 348 5200, 08 00 092 7600, www.scottish.parliament.uk.
Lahtiolekuajad: E–L 10.00–17.00 (viimane sissepääs 16.30); T–N parlamendiistungite ajal 9.00–18.30 (viimane sissepääs 18.00). Hoone on suletud 9.–17. veebruaril 2013.
Pilet: tasuta ekskursioonid, välja arvatud siis, kui toimub parlamendiistung.

Ühepäevased ekskursioonid

Põhja-Berwick

See on vanamoelise sarmiga mereäärne kuurort, mis asub Edinburghist 25 miili kaugusel. Peale randade ja sadama köidavad tähelepanu ka kaks kõrget ranniku lähedal asuvat saart (kustunud vulkaanid): Bass Rock ja North Berwick Law. Bass Rock on kui magnet merelindudele ning seal elutseb ligi 100 000 suulat, lisaks veel lunnid, algid, tiirud ja jää-tormilinnud. Jälgige neid veebikaameratega Šoti merelinnukeskuses, kes korraldab ka hooajalisi paadireise.

Kontaktandmed: 01 62 089 0202,
.

Lahtiolekuajad: aprillist augustini iga päev 10.00–18.00; veebruaris, märtsis, septembris ja oktoobris E–R 10.00–17.00, nädalavahetustel kuni 17.30; novembrist jaanuarini E–R 10.00–16.00, nädalavahetustel kuni 17.00.

Pilet: täiskasvanud 8,95 naela, lapsed 4,95 naela, alla 3aastased tasuta.

Pentlandi künkad
Vähem kui pooletunnise sõidu järel saate jalutada Edinburghist lõunas asuvatel Pentlandi küngastel. Hästitähistatud rajad sobivad nii mõnusateks jalutuskäikudeks kui ka 10miilisteks matkadeks. Otsige lisainfot piirkonna pargi külastuskeskusest (E–R 9.30–16.00, nädalavahetustel alates kella 10st, tel 01 31 447 7145, www.pentlandhills.org), mis asub Flotterstone’is maanteel A702, kuhu saab ka parkida. Pärastpoole saab juua kosutava pindi mugava asukohaga Flotterstone’i külalistemajas. (Ettevaatust: Flotterstone võib väga rahvast täis olla, varuvariandiks on Hillend.)

Hopetouni maja
Edinburghist 10 miili loodes Forthi lõunakaldal asuva Hopetouni maja suursugusus paneb pea ringi käima ning see on kahtlemata üks Šoti parimaid ja väärikamaid maju. See oli koduks Hopetouni krahvidele ning selle külluslikus interjööris leiab 17. sajandi seinavaipu ja elegantseid George’i aegseid kipsikujundusi, selle väliümbrus ja hirvepark sobivad suurepäraselt piknike pidamiseks. Imetlege samuti Forthi teed ja raudteesildu, mis ületavad jõge 1,5 miili ulatuses alates Lõuna-Queensferryst.
Kontaktandmed: tel 01 31 331 2451, www.hopetounhouse.com.
Lahtiolekuajad: lihavõtetest septembrini iga päev 10.30–17.00.
Pilet: täiskasvanud 9,20 naela, lapsed 4,90 naela, alla 5aastased tasuta; ainult väliterritoorium täiskasvanutele 4,25 naela, lastele 2,50 naela, alla 5aastastele tasuta.
Järjekordade vältimiseks saab lossi piletid broneerida veebis (www.edinburghcastle.gov.uk) ja kuningliku jahi Britannia piletid telefonitsi (01 31 555 5566, broneerimistasu on 1 nael).
Edinburgh Pass, mis tagab sissepääsu enam kui 30 vaatamisväärsuse juurde (välja arvatud loss ja kuninglik jaht Britannia), transpordi lennujaama ja kesklinna vahel ning erinevaid allahindlusi, on üsna kallis. Veenduge, kas soovite külastada selle pääsme hulka kuuluvaid vaatamisväärsusi. Ühe, kahe või kolme päeva pääse maksab täiskasvanutele vastavalt 30/40/50 naela ja lastele 20/25/30 naela, seda saab soetada turismiinfokeskusest või veebilehelt www.edinburghpass.com.

Princesi tänavalt on keskne ostutänav nihkunud tasapisi Georges´i tänava kanti.

Edinburghis on üksnes Michelini tärniga restorane viis tükki, rääkimata joogikohtade valikust.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid