Ammusemal ajal peamiselt Eurovisiooni osalejana tuntud riiki on viimastel aastakümnetel saatnud suur edu turismivaldkonnas, mida Hollywoodi filmitööstus on osanud n-ö postkaardina kenasti ära kasutada. Näiteks on Maltat võttepaigana kasutatud sellistes kassahittides nagu „Gladiaator“, „Trooja“, „Krahv Monte Cristo“ kui ka eelmise kümnendi ühes kõmulisemas teleseriaalis „Troonide mäng“. Eelpool mainitud nimistu näitab, et Malta kütkestab inimesi oma iidse arhitektuuriga ja põhjusi Malta külastamiseks leiab rohkem kui ühes artiklis selleks leheruumi jagub. Käesoleva artikli raames anname endast parima, et tuua teieni 7 paika Maltal, mida saarel olles kindlasti külastada tasub.

Pealinn Valletta – Euroopa ühe väiksema, kuid vaimult suure saareriigi pealinna juured ulatuvad lausa 16. sajandisse ja on kogu oma hiilguses kantud UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Vallettast leiab Malta ühe populaarseima vaatamisväärsuse Püha Johannese katedraali (Saint John’s Co-Cathedral), mida peetakse barokkarhitektuuri üheks parimaks musternäidiseks. Hea ülevaate linna ajaloost annab Lascarise maa-alustest tunnelitest koosnev sõjamuuseum ja maapealne Püha Elmo muuseum.

Malta pealinna külastades on tungiv soovitus kanda mugavaid jalanõusid, sest künklikku piirkonda katvad kivisillutised ei pruugi olla kooskõlas tänapäeva moodsate jalanõudega.

Malta pealinn Valletta

Gozo saar – Põhisaare kaaslaseks on oma imeliste vaadete poolest tuntud Gozo saar, mis on pindalalt väiksem kui meie oma Vormsi. Sellegipoolest jätkub tegevust Gozol sellegipoolest üsna palju. Tänu Malta hästi toimivale ühistranspordisüsteemile on Gozo külastamine praamiga üpris mugav ja omapäi reisides tuleb pilet osta ainult Gozolt tagasi naastes. Samuti on võimalik broneerida erinevaid päevaekskursioone kohapealsete turismibüroode kaudu.

Gozo on koduks neoliitikumi ajast pärit Ġgantija templivaremetele. Enam kui 5500 aastat tagasi rajatud templivaremed on omanäoliste seas üks maailma vanemaid, jäädes maha vaid Göbekli Tepe varemetele Türgis. Suplemise koha pealt tasub mainida, et kui Malta on peamiselt tuntud oma kiviklibuste randade poolest, siis Gozolt leiab ka mõned väiksemad liivarannad.

Marsaxlokk sadamalinn ja kalaturg – Malta lõunaosas asuv väike ja armas sadamalinn on suurepärane koht aja veetmiseks. Promenaad, millelt avaneb vaade lahele, kus ilutsevad värvikad paadid, teevad igast reisihuvilisest kohemaid hobifotograafi. Nädala tipphetk on pühapäev, mil avatakse suurem kalaturg ja sel ajal on oodata promenaadile tavapärasest rohkem inimesi.

Lisaks kulinaarsetele elamustele pakub arhitektuurilist ilu promenaadi kõrval paiknev 19. sajandist pärit Marsaxlokki kirik. Samuti asub sadamalinnas ka looduslik Saint Peteri merebassein – selge türkiissinise veega bassein kaljumoodustiste vahel on üks omapärasemaid supluskohti Maltal. Enne suplemist merebasseinis ja mujal Malta randades tasub uurida, kas meduusid on tavapärasest aktiivsemad – kuigi meduusid pole eluohtlikud, siis nende ebameeldivaid hammustusi soovitame siiski vältida.

Dingli kaljud – Saare läänepoolses osas paiknevad Dingli kaljud on Malta kõrgpunkt. Meretasemest 253 meetri kõrgusel asuv mägine ala pakub lummavaid vaateid pea igasse ilmakaarde. Kindlasti üks kohustlik külastuskoht, kui soovite mälestusi ka fotodele talletada. Samuti tasub külastada Dingli kaljudest ca 10 km kaugusele jäävat Blue Grotto merekoobast.

Dingli kaljud

Sliema promenaad – Ligi 6 km pikkune promenaad on ideaalne rahulikeks jalutuskäikudeks ja samal ajal Maltaga tutvumiseks. Teekonda saadavad ilusad vaated Malta lahele, mitmed kohvikud/toitlustusasutused ja ka šoppamisvõimalused.

Promenaad on tuntud oma elava ööelu poolest, mille puhul tasuks esile tuua 100. aasta vanuse Hole in the Wall pubi Tas-Sliema piirkonnas. Sliema vanim lokaal pakub elavat muusikat ja seda head asukohta arvesse võttes väga mõistlikus hinnaklassis.

Mdina linnakindlus – Üks peamisi vaatamisväärsusi Maltal on iidne Mdina linn, mis kandis keskajal ka pealinna tiitlit. Just Mdina oli algusaastatel koduks „Troonide mängu“ Seitsme Kuningriigi pealinnale, Kuningalinnale (“King’s Landing“).

Mäekõrgusel asuv linn pakub palju silmailu oma keskaegse ja barokiajastu arhitektuuriga. Kindlasti tasub külastada ka Mdina lähedal asuvat Rabati linna, kus lisaks maapealsetele vaatamisväärsustele on võimalik külastada Püha Pauli maa-aluseid katakombe, mis olid veel ca 8. sajandil viimseks puhkepaigaks sealsetele elanikele.

Mellieha kuurort – Ideaalne suvepuhkuseks, sest just Melliehast leiab Maltale tavapärastele kiviklibu randadele ka liivaseid randu. Soovi korral saab proovile panna oma sukeldumisoskused, sest kuurorti lahe veepõhjast võib leida mitmeid vanu laevu. Matkahuvilised saavad avastada floora- ja faunarikast Majjistrali rahvusparki, kus asuvad ka mitmed ajaloolised rajatised.

Mellieha kuurort

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid