Kummituslinnu võib kohata nii Ameerika Ühendriikides kui Hiinas, Venemaal või tihedalt asustatud Lääne-Euroopas. USA läänerannikul näiteks kadus paljude kõrbelinnade vastu huvi siis, kui väärtuslikku maavara ei leitud. Hiinas ehitatakse linnu usus helgesse tulevikku ja lootuses, et inimesed kolivad loodud ideaalmaastikele. Juhtub, et uusehitistesse ei koli aga kedagi. Venemaal muutus elukorraldus, Nõukogude Liit lagunes ja inimesed hakkasid liikuma teistesse asulatesse.

Veel kummituslikumalt mõjuvad linnad, mis jäid päevapealt tühjaks pärast haiguspuhangut või veresauna. Ka sellised linnad leiad siit nimekirjast.

Eestiski on unustatud linnu: mitmed neist asuvad Ida-Virumaal (Viivikonna, Sirgala), kus peale põlevkivikaevanduse sulgemist kadus ka seda teenindava kaevuriasula mõte. Samuti muutusid mõttetuks nõukogudeaegsed sõjaväelinnakud või Rummu karjääri uppunud vana vanglakompleks. Loe ja vaata lähemalt: FOTOD: 9 põnevat ja avastamist väärt mahajäetud kohta Eestis

Siin aga on 13 hüljatud linna maailmas, mis pakuvad turistile kõhedat kogemust ja kummituslikke vaateid. Liigu noolega paremale ja saad teada, mis linnad need on!

Capel Celyn

See olu üks viimaseid asulaid, kus räägiti kõmri keelt. 1965. aastal uppus see linn Llyn Celyni veehoidla rajamisel. Uppusid kabel, koolimaja, postkontor ja 12 talu.


Grand Bassam

See Prantsuse koloniaal-linn hüljati pärast kollapalaviku puhangut 19. sajandil. Hiljem on linna asustanud vaid juhuslikud hõivajad, firmad ega kohalikud elanikud (või nende järeltulijad) pole uhketesse majadesse tagasi pöördunud.


Grytviken

Brittide hüljatud asula jääb Falklandi saartest itta, olles maailma üks lõunapoolsemaid saari enne
. Linnas peatuvad veel üksikud kruiisid teel Antarktikasse, kuid asula algne eesmärk — vaalapüük — on lõpetatud. Laevad vedelevad kai ääres, lagunenumad on juba külili vajunud või vee alla kadunud.


Agdam

1993. aasta sõja ajal pidi kogu Agdami rahvas ümber kolima — suur osa linnast hävitati. Üks vähestest allesjäänud ehitistest on mošee.


Varosha

Küprose linn Famagusta jäi peale 1974. aastal toimunud
invasiooni Türgi poolele ja Varoshas asuvad hotellid ning kauplused jäid tühjaks. 70ndatel oli enne Türgi vallutust tegemist ühe populaarseima turismisihtkohaga maailmas, kus käisid ennast laadimas
ja
. Varosha asukad pidid lahkuma ja siiani pole enamik neist tagasi pöördunud.

Pyramiden

Söekaevandus kuulus kunagi Rootsile, kuid müüdi Nõukogude Liidule 1927. aastal. Saarel asuv asula on Norra ranniku lähedal ja hüljati Venemaa asukate poolt lõplikult 1998. aastal. 1000 kohalikku elanikku lahkusid kiirelt, jättes alles suhteliselt terve linna. Isegi spordi-inventar on spordisaalis veel alles, peaväljakul troonib endiselt Lenini kuju.


Chaiten

Linn evakueeriti 2008. aastal vulkaani eest, mis oli viimased 9000 aastat vaiksena püsinud. Nüüd, kuus aastat hiljem pole keegi ohtu sattunud linna enam tagasi pöördunud — isegi kahjustusi pole paljud üle vaatama läinud. Linnast möödunud jõgi muutis vulkaanipurske ajal suunda ja murdis endale uue jõesängi läbi linna.
Spinalonga

Saarel asus möödunud sajandil pidalitõbiste koloonia. 1962. aastal lahkus saarelt viimane asukas — preester. Euroopa üks viimaseid kolooniaid oli siis juba viis aastat tagasi suletud. Praegu käivad hüljatud saarel turistid.

1944. aastal pühiti kogu asula elanikest tühjaks ning nii see jäigi peale Saksa SS-i sõjakäiku. Varemed jäeti alles, et mälestada 642 tapetut, sealhulgas naisi ja lapsi. Varemete vahel on veel alles isegi vanad autokered.

Oradour sur Glane

Sesena

35 km Madridist asub monument kinnisvaramulli lõhkemisele. Eestis nii suursuguseid arendusi enne majanduskriisi valmis ei jõutudki, Hispaanias aga on selliseid kummitusarendusi palju, isegi üks lennujaam jõuti peaaegu valmis ehitada ja siis hüljata. Siiamaani ripuvad tühjade majakarpide peal maaklerite sildid, kuid huvi ei paista asula vastu enam keegi tundvat. Vaid turistid käivad vahel vaatamas, milline oli optimism kinnisvaramulli tipuajal.

Plymouth


Plymouth kattus muda ja tuhaga 1995. aastal — taas olid asukad ehitanud oma asula liiga lähedale kaua uinunud vulkaanile. Soufrière´i vulkaan purskas siis esimest korda üle mitme sajandi ja pooled elanikest jätsid oma kodukoha maha. Hilisemate pursete ajal evakueerusid ka pea kõik ülejäänud elanikud.Kuna tegemist oli Briti territooriumiga Kariibi merel, anti kohalikele võimalus ümber kolida kuhugi mujale Suurbritannias ja see sai ka kompenseeritud.


Villa Epecuen

Eelmise sajandi alguses sai külast turistide lemmiksihtkoht, kuna seal käidi “ravivetel” ja Buenos Airesest jõudis kergesti kohale. Siis aga muutus kõik. Kohalik tamm murdus peale suuri sadusid, vesi tõusis linnas kümme meetrit ja kõik, kes kohapeal olid, pidid lahkuma. Paraku jäädavalt.


Argentiera

Endine Sardiinia kaevanduslinn Argentiera oli olemas juba vana Rooma aegadel. Rikkus hõbeda kaevandamisest saabus 1940-ndatel, hääbumine aga 1963. aastal — kui kaevandus suleti. Nüüd on asulas jälle helgem periood, sest kohalikud ettevõtted teenivad hästi aina kasvavast turismist ja on asunud vana mahajäetud kaevanduslinna restaureerima.
Pompei

Muidugi on Pompei üks tuntumaid ja vanimaid kummituslinnu ja selles edetabelis juba kolmas, mis hüljatud vulkaani tõttu. Linn hävitati 2000 aastat tagasi ja selle 20 000 elanikku pidid tuha alla mattunud asula hülgama, kui eluga pääsesid. Paljud ei jõudnud isegi toast välja. Vesuuv sülitas välja sellise tuhapilve, mis mattis linna kohati kuue meetri paksuse tuhakihi alla.

Allikas: Metro