Veneetsia reisijuht


41FP110305B901
Foto: AFP/SCANPIX

Sihtkohaekspert Anne Hanley annab reisinõu Veneetsia kohta ning tutvustab selle peamisi vaatamisväärsusi, restorane ja kaubandust. Hanley on Itaalias elanud juba enam kui 25 aastat. Veneetsia on tema lemmiklinn Itaalias ning ta külastab seda igal võimalusel. Ta on ka portaali Time Out Venice ja Rooma reisijuhtide toimetaja.

Miks minna

Veneetsia elegantsesse vanalinna tulvab pidevalt turiste ning vahel on neid lausa kaks korda enam kui kohalikke. Ent linn on sellegipoolest alati veetlev. Hiliskevad ja varasuvi on siin kõige rahvarohkemad, kuid see on ka mõistetav. Kaunis linn on päikesevalguses ja -soojuses lihtsalt kõige kenam. Tuleb aga meeles pidada, et isegi kõrghooajal, kui külastajaid on palju, pruugib vaid minna üle silla ja piki mõnda põiktänavat ning oletegi hulga privaatsemas kohas. Siit leiab varjulisi siseõuesid, nägusaid gooti stiilis palazzo’sid ja mõnusaid veinibaare.

Suve edenedes muutub Veneetsia vaiksemaks. Küllap pelgavad külastajad augustis pilves ilmu, sääski ja lehkavaid kanaleid. Ent see ei tohiks takistuseks olla. Veneetsia valendab suviti nagu Tintoretto impressionistlikud maalid ning on kahtlemata nautimist väärt. See kaalub ka üles kuumuse, niiskuse ja pisut vängelt lõhnavad veed.

Seotud lood:

Linna kirikud ja muuseumid pakuvad hulgaliselt avastamisrõõmu igal aastaajal, lisaks võib siin näha mitmekesist nüüdiskunsti, isegi kui parajasti ei toimu kunstibiennaali.

Millal minna

Madalhooaeg on siin suhteline mõiste, ent paljud hotellid pakuvad soodustusi palavas ja lämbes augustis ning novembri keskpaigast jaanuari lõpuni. Veneetsia on talvel udune, maagilise atmosfääriga linn. Karnevali ajal aga saabub siia taas palju rahvast ning hinnad kerkivad. 2014. aastal toimub karneval 22. veebruarist 4. märtsini.

Biennaali esimesed paar nädalat toovad kokku palju huvilisi, ent tõeline tunglemine toimub enne ametlikku avamist kolme eelesitluste päeva jooksul. 2013. aastal on nüüdiskunsti näitused avatud 1. juunist 24. novembrini, eelesitlus oli 28.–30. maini.

Suve lõpul muudab Veneetsia filmifestival unise Lido saare väikeseks Hollywoodiks. 2013. aastal toimub festival 28. augustist 7. septembrini.

Kuidas kohale jõuda

Lennud: Veneetsia Marco Polo lennujaam asub kesklinnale lähemal kui Treviso lennujaam, kus maandub enamik odavlende. Viimane asub Veneetsia peamisest bussijaamast Piazzale Romast 70 minuti pikkuse bussisõidu kaugusel.

11 km lennujaamast Veneetsiasse võib läbida mööda maad või mööda vett. Bussireis on kiirem ja odavam, ent paadisõit see-eest palju veneetsialikum. Paadiühendust haldab Alilaguna (alilaguna.com) ning paadid sõidavad kella kuuest hommikul kuni keskööni vähemalt korra tunnis. Kui soovite minna San Marco linnaossa, kasutage oranži (Arancio, sõiduaeg tund ja 14 minutit) või sinist (Blu, tund ja 12 minutit) liini. Rialtosse saab samuti oranži liiniga (57 minutit). Sinine liin (Linea Blu) peatub ka Lidol (sõiduaeg tund ja 2 minutit) ja kruiisisadamas (Terminal Crociere, tund ja 34 minutit). Üksikpilet maksab 15 eurot, edasi-tagasipilet 27 eurot. Kui broneerida pilet internetis, saab hinnasoodustust.

Lennujaamast Piazzale Roma jaama sõitvaid busse teenindavad ATVO (atvo.it; 20 minutit, üksikpilet maksab 6 eurot, edasi-tagasipilet 11 eurot, rühmadele soodustused) ja ACTV (actv.it; 35 minutit, üksikpilet 6, edasi-tagasipilet 11 eurot). Nii bussi- kui ka laevapileteid müüakse saabuvate lendude saalis ning need tuleb sõidukisse minnes piletiautomaadis märgistada. Taksosõit Piazzale Romale maksab umbes 35 eurot. Veetakso viib viis inimest ja nende pagasi 100 euro eest kiiresi Lidole või mujale Veneetsias.

Treviso lennujaam asub Veneetsiast 31 km kaugusel põhjas ning Piazzale Roma jaama sõidavad sealt ATVO bussid (atvo.it; sõiduaeg 70 minutit, üksikpilet 7 eurot, edasi-tagasipilet 13 eurot). Bussid teenindavad üldiselt ka hilinenud lendude reisijaid. Taksosõit Veneetsiasse maksab vähemalt 150 eurot.

Kruiisid: Enamik suuri kruiisilaevu maabub Stazione Marittima sadamas Zattere promenaadi läänepoolses otsas Piazzale Roma bussijaama ja parklate lähedal. Iga 20 minuti järel sõidab siit süstikbuss Piazzale Romale, kus saate osta pileteid veebussile, minna üle jalakäijate silla raudteejaama või sõita bussiga ükskõik kumba lennujaama. Kui suundute San Marcosse, kasutage Alilaguna sinist liini, mis väljub Stazione Marittimast (sõiduaeg 20 minutit, üksikpilet 8 eurot). Praam väljub ajavahemikul 8.54–15.54 igal tunnil.

Rongid: Peamine rongijaam on Venezia Santa Lucia, mis asub Suure kanali ääres. Maismaal asub Mestre jaam, kust sõidavad tihti rongid lõunasse Bolognasse, Firenzesse ja Rooma, läände Padovasse, Veronasse ja Milanosse ning põhja ja itta Trevisosse, Triestesse ja Sloveeniasse. Riikliku raudtee-ettevõtte nimi on Trenitalia (trenitalia.com).

Kuidas liikuda

Ühistransport: Veebusse (vaporetto’sid) ja tavalisi busse (mis sõidavad maismaal Mestres ja Lidol) teenindab ACTV. On kaks peamist veebussi marsruuti: maalilised liinid 1 ja 2 suunduvad Santa Lucia rongijaamast ja Piazzale Roma bussijaamast mööda Suurt kanalit Rialtosse ja San Marcosse. Liinid 4.1 ja 4.2 ning 5.1 ja 5.2 sõidavad ümber Veneetsia peamise saare põhja või lõunasse.

Kui soovite minna Lidole, on kiireim liin selleks 6 või 10. Viimane väljub San Marcost. Kui soovite minna Murano saartele, minge liiniga 4.2 (4.1 vastupidises suunas). Põhjapoolse lahe saartele pääsemiseks minge Veneetsia põhjakaldal Fondamente Nove peatusest liinile 12 ja istuge Burano peatuses ümber liinile 9, mis läheb Torcello saarele. Tunnipilet vaporetto’ga sõitmiseks maksab 7 eurot. Kui plaanite veebussi palju kasutada, soetage omale sõidukaart (24 tunni kaart maksab 20 eurot, nädalakaart 50 eurot). Allahindlust pakub Venice Connected (www.veniceconnected.com).

Veetaksod: Stiilsete mootorpaatidega saab kiiresti linnas liigelda, ent need on üsna kallid. Raudteejaamast Rialtosse või Markuse väljakule sõites tuleb kuni viie reisija ja pagasi eest maksta 60 eurot ning lennujaamast Veneetsiasse või Lidole sõites 100 eurot. Iga lisareisija kohta kerkib hind 10 euro võrra ning pagasi eest 5 euro võrra. Broneerida saab telefonil 041 522 2303 või veebilehel www.motoscafivenezia.it.

Gondlid: Gondliga üle siidiste vete liuglemine maksab 120 eurot. See on päevane tunnitariif kuni kuuele inimesele. Ajavahemikul 19.00–8.00 tõuseb hind 150 euroni. Miinimumtasu on 80 eurot 40 minuti eest. Madalhooajal on võimalik hinda alla kaubelda. Uue seaduse kohaselt peavad hinnad olema gondlipeatuses selgelt kirjas. Nii saavad kliendid osutada tariifidele ja protesteerida, kui nad arvavad, et neilt üritatakse kasseerida ebaõiglaselt suurt summat.

Autorent: Üsna mõttetu on minna Veneetsiasse autoga, sest peate selle niikuinii jätma Piazzale Roma bussijaama või Mestre kallisse parklasse. Auto saab rentida Avisest (www.avisautonoleggio.it), Budgetist (www.budgetautonoleggio.it), Hertzist (www.hertz.it) või Europcarist (www.europcar.it).

Sõit traghetto ehk suure gondliga maksab 50 eurosenti. Traghetto’l on kaks aerutajat ning gondlid sõidavad piki Suurt kanalit kindlate paikade vahel, nt hotell Gritti kõrval asuvast Campo Santa Maria del Giglio peatusest La Salute kirikuni (iga päev 9.30–18.00) või San Samuele kirikust Ca’ Rezzonico muuseumini (E–L 7.45–13.30). Traghetto’l on tavaks sõita nagu kohalikud – püsti seistes.

Kohalikud seadused ja tavad

Veneetsia on jalakäijate linn ning magistraalide ja viaduktide asemel on siin põiktänavad ja sillad. Sillal istumine on niisiis nagu keset teed parkimine.

Itaallased teretavad ja jätavad hüvasti kõigis sotsiaalsetes situatsioonides. Hommikuti öeldakse „buon giorno” ja pärast lõunat ning õhtuti „buona sera”. „Ciao” on kõnekeelsem. Kui teid tänatakse väljendiga „grazie”, siis on viisakas öelda vastu „prego” (st palun).

Kui teid kutsutakse õhtusöögile, on lilled või šokolaad perenaisele tavapärasem kingitus kui pudel veini.

Hea teada

Hädaabinumber: 112 (karabinjeerid), 113 (riiklik politsei)
Turismiinfokeskused: suurim turismiinfokeskus asub laguuni kõrval kulgeval promenaadil San Marco veebussipeatuse ja Markuse väljaku vahel (San Marco 2, Palazzina Santi; tel 041 522 5150; www.turismovenezia.it). Avatud iga päev 10.00–18.00. Teised turismiinfokeskused asuvad Marco Polo lennujaamas, Santa Lucia raudteejaamas, Piazzale Roma bussijaamas ja Lidol.
Valuuta: euro. Enamikus sularahaautomaatides saab kasutada rahvusvahelisi pangakaarte.
Suunakoodid: välismaalt helistades valige ette 00 3 9041, Itaalias 041.

Loe veel - Itaalia