Valencia reisijuht


Turia aiad
Foto: Valencia Tourism

Sihtkohaekspert Annie Bennett on koostanud põhjaliku reisijuhi Hispaania jõudsalt areneva sadamalinna Valencia kohta. Ta annab ülevaate parimatest vaatamisväärsustest ja sellest, kuidas kohale jõuda. Valencia on üks imetlusväärsema arhitektuuriga kohti Hispaanias, mille musternäiteks on ooperimaja kunsti- ja teaduslinnakus. Bennett on elanud Hispaanias vahelduvalt alates 1980. aastatest. Temalt on ilmunud Madridi reisiraamat ajakirjas National Geoghraphic Traveler, samuti Madridi ja Barcelona reisiraamatud, mille on välja andnud kirjastus Blue Guides. Ta on võitnud mitmeid auhindu, sealhulgas Hispaania aasta reisiajakirjaniku preemia.

Miks minna

Kümmekond aastat julget arendustööd on Hispaania suuruselt kolmandast linnast teinud ühe imetlusväärseima arhitektuuriga kohtadest kogu riigis, lisaks veel elegantsed juugendstiilis majad, mis tänavaid ääristavad, samuti gooti- ja renessansiaegsed monumendid. Valencia pakatab Vahemere elurõõmust, mida tõestavad siinsed põnevust pakkuvad muuseumid, restoranide rohkus, vilgas ööelu, head poed ja kilomeetrite pikkused rannad.

Millal minna

Valencia talved ei ole tavaliselt väga külmad, isegi jaanuaris ja veebruaris saab päevasel ajal tihti väljas istuda. Kevad ja sügis on kultuuriürituste toimumise aeg ning pea garanteeritult on ilm sel ajal soe ja päike paistab. Suve haripunktis võib olla talumatult palav, kuid see-eest on vaid kiviviske kaugusel mitu randa, kuhu minna.

Kuidas kohale jõuda

Sõit lennujaamast linna: Valencia Manisesi lennujaam (tel 00 34 96 159 8500; www.aena.es) on kesklinnast 8 km kaugusel. Taksosõit kesklinna maksab 17–22 eurot. Metroosõit (5. liin) kesklinna maksab 3,90 eurot; võimalik on osta lennujaama turismiinfokeskusest Valencia Card, millega saab ka metroos sõita.

Süstikbussiga saab Norte jaama 2,50 euro eest.

Rongid: Pariisist hakkavad alates 2013. a juulist sõitma TGV otserongid Barcelonasse, nende sõiduaeg on kuus ja pool tundi. Võib sõita ka Elipsose kupeerongiga Pariisist Madridi (sõiduaeg 13 tundi 40 minutit) või Barcelonasse (11 tundi 30 minutit).

Uus AVE kiirrong Madridist sõidab Valenciasse ainult 1 tunni ja 35 minutiga.

Sõit Barcelonast Valenciasse võtab aega umbes kolm tundi. Pileteid saab broneerida Spanish Raili kaudu (tel 02 07 725 7063; www.spanish-rail.co.uk). Samuti saab sealt küsida lisateavet ja osta Golden Cardi (5 eurot), millega saavad üle 60-aastased 40-protsendilist allahindlust.

Sõiduplaane ja piletihindu saab vaadata Hispaania raudteevõrgustiku kodulehelt www.renfe.com. Broneerimisvõimalusi pakuvad International Rail (tel 08 71 231 0790; www.internationalrail.com), Railbookers (tel 08 44 482 1010; www.railbookers.com) ja Rail Europe (tel 08 44 848 4064; www.raileurope.co.uk). Seat61 (www.seat61.com) jagab vajalikku infot Hispaania rongiliikluse kohta.

Kruiisid: Valencia sadam on kesklinnast 4 km kaugusel, Ameerika Karika jahisadama ja rannaala läheduses. Taksosõit kesklinna maksab umbes 14 eurot. Võib sõita ka süstikbussiga või istuda trammile ning sõita Serreria jaama, sealt metrooga (5. liiniga) kesklinna (Colóni või Xátiva jaam).

Üksikpileti hind algab 1,50 eurost. Poniente kail Acciona terminalis on turismiinfokiosk. Valencia Cruise Card maksab seal 10 eurot. Sellega saab sõita ka süstikbussiga ning lisaks saab allahindlust muuseumides, poodides ja restoranides.

Kuidas liikuda

Ühistransport: vanalinn ja ostupiirkonnad on jalgsi läbitavad, kuid mõne muuseumi külastamiseks ning kohe kindlasti sadamasse ja randa jõudmiseks on soovitatav sõita bussi (www.emtvalencia.es), metroo (www.metrovalencia.es) või trammiga. Üks sõit bussis maksab 1,50 eurot, 10 korra BonoBús Plusi pilet 7,50 eurot, millele lisandub kaardi hind 2 eurot; kaardile saab vajaduse korral raha juurde laadida.

Bono Travel Card, mis maksab 7,95 eurot (lisandub kaardi hind), on otstarbekam valik ning seda saab ka metroos kasutada. 10 korra metroopilet maksab 7,20 eurot ühe tsooni eest. Hüppa-peale-hüppa-maha-teenust pakkuva Bus Turísticu (www.valenciabusturistic.com) 24 tunni pilet maksab täiskasvanutele 15 eurot, perepilet on 50 eurot; 48 tunni pilet maksab täiskasvanutele 18 eurot ja perepilet 65 eurot. Bussid alustavad sõitu Plaza de la Reina juurest.

Valencia Cardiga saab piiramatult ühistransporti kasutada, samuti saab sellega allahindlust muuseumides, vaatamisväärsuste juures, poodides ja restoranides (tel 00 34 90 070 1818; www.valenciatouristcard.com). 24 tunni pilet maksab 15 eurot, 48 tunni pilet 20 eurot, 72 tunni pilet 25 eurot; internetist ostes saate 10protsendist allahindlust; kaart on müügil turismiinfokeskustes, sh lennujaamas asuvas keskuses, kus on ka müügiautomaat.

Taksod: neid on üsna lihtne leida, taksopeatused asuvad kesklinnas olulisemates kohtades, samuti saab taksot püüda tänaval – roheline tuli tähendab, et takso on vaba. Lühike sõit maksab umbes 5 eurot.

Autorent: autot rentida pole otstarbekas, kui on plaan vaid linnas viibida. Oma transpordivahend kulub aga ära, kui soovite rannikut ja ümberkaudset piirkonda avastada. Valikus on Avis (lennujaamas tel 00 34 96 152 2162; Norte raudteejaamas tel 00 34 96 316 8019; www.avis.es); Europcar (lennujaamas tel 00 34 96 152 1872; Norte raudteejaamas tel 00 34 96 351 9055; www.europcar.es) või Hertz (lennujaamas tel 00 34 96 152 3791; kesklinnas tel 00 34 96 341 5036; www.hertz.es).

Foto: Valencia Tourism

Kohalikud seadused ja tavad

Seaduse järgi peab oma passi alati kaasas kandma ning tavaliselt tuleb seda deebet- või krediitkaardiga makstes näidata. Tehke oma Euroopa ravikindlustuskaardist ja passist mõned koopiad, neid läheb igasuguse arstiabi korral tarvis.

Autoga sõites peab autos olema kaks ohukolmnurka, kaks helkurvesti, tagavararehv ja esitulede varulambid. Alla 12-aastased lapsed tohivad esiistmel sõita vaid turvaistmega.

Tutvustamisel on kombeks suudelda mõlemale põsele, aga see ei kehti näiteks hotelliteenindajate jt puhul.

Lõunasöögiaeg on kell 14, õhtusöögiaeg algab kõige varem kell 21, tavaliselt kell 22. Varem võib einestada tapa-baarides ja terve päeva jooksul kohvikutes.

Võõrastega lauda jagada ei ole kombeks, isegi mitte kiirtoidukohtades.

Enamikus baarides ei pahandata, kui te soovite vaid WCd (los servicios) kasutada.

Kraanivett võib juua.

Kokteile või tapasid on pisut odavam tellida baarist kui lauast, ja välilauas tuleb tavaliselt iga tellitud asja eest 20 eurosenti rohkem maksta.

Kohalikud jätavad tavaliselt väga vähe jootraha – jookide, suupistete ja taksosõidu eest vaid mõnikümmend senti, üsna tihti aga ei jäeta midagi. 10protsendise jootraha andmist peetakse väga lahkeks, aga 5protsendine on tavalisem.

Kui hotelli hinnas ei sisaldu hommikusöök, on palju odavam ja lõbusam minna baari.

Restoranides, kohvikutes ja poodides käies kontrollige tagasiantavat raha, eriti turismipiirkondades.

Mitte kunagi ärge jätke oma kotti toolileenile või põrandale.

Ärge hoidke oma väärisesemeid koti välitaskutes.

Foto: Valencia Tourism

Hea teada

Hädaabinumber: 112
Turismiinfokeskus: tel 00 34 96 315 3931, www.turisvalencia.com, Plaza de la Reina 19
Valuuta: euro
Suunakood: Eestist Hispaaniasse helistades on suunakood 00 34.

Loe veel - Hispaania