Toscana reisijuht


Toscana reisijuht
Foto: FABIO MUZZI, AFP

Reisiekspert Lee Marshall tutvustab Toscana reisijuhis selle paiga tähtsamaid vaatamisväärsusi ja kohalejõudmise nippe. Toscanas on kaunid ajaloolised linnad, kus leidub palju avastamisväärset kunsti. Marshall asus Itaaliasse elama 1984. aastal. Igavene linn Rooma oli tema esimene armastus ja ta külastab seda linna nüüd nii tihti kui võimalik.

Miks minna

Miks on Toscana nii tohutult populaarne? Pärast seda, kui olen kolmekümne aasta jooksul Itaalia risti-rästi läbi reisinud, tundub mulle, et olen selle küsimuse vastusele juba üsna lähedal.

Toscanas on kultuur kõige alus, ent selles ei ole midagi elitaarset. Piero della Francesca freskost kiirgab selle piirkonna vaim, kus on kaua aega kulutatud raha ilule ja kvaliteedile. Ent samamoodi on seda tunda ribollita supis, mis on valmistatud värskest lehtkapsast ja mille peale pannakse serveerimisel spiraalikujuliselt äsjapressitud oliiviõli. Toscana kultuurset täiuslikkust võib leida ka hinnalises Brunello di Montalcino Riserva pudelis, ent sama hästi väljendub see naudingutes, mida see piirkond pakub täiesti tasuta. Näiteks maalilistes maastikes või vanas kivivalamus sillerdavas veesilmas, mida toidab müüridega ümbritsetud mägilinna all asuv kuumaveeallikas.

Selliseid nüansse näeme ka mujal Itaalias, ent vaid Toscanas kohtame neid nii tihti. Siin ühendatakse pretensioonitud elulähedased kombed ja ülim detailitäpsus. Viimast näeme oliivisaludes, mida hooldatakse usinalt, kuigi tänapäeval on saagist saadav tulu üsna väike, ja rangetes ehitusnormides, mis aitavad hoida Toscana ajaloolist välimust, ent ajavad kinnisvaraomanikud tulivihaseks.

Toscanas asuvad kaunid ajaloolised linnad, kus leidub palju vaatamisväärset kunsti. Sienas, Arezzos, Luccas, Pisas ja Cortonas on näha, teha, süüa ja juua enam kui küll, et külalistel ka pika nädalalõpu jooksul hetkekski igav ei hakkaks. Üürivillad, maamajalikud hotellid, maalähedane kodumajutus ja eksklusiivsed linnahotellid – Toscanas on ööbimiseks võimalusi enam kui seeni pärast vihma.

Kuidas kohale jõuda

Toscana peamine lennujaam asub Pisas (www.pisa-airport.com). Firenze Peretola lennujaamas (www.aeroporto.firenze.it) on ainult üks lennurada ja kauglende ei teenindata. Kuna Peretolasse odavlennufirmad ei sõida, on Firenze üsna kallis sihtkoht. Pisa lennujaamas on see-eest liiklus tihe.

Pisa lennujaamast sõidavad rongid iga kahe tunni tagant otse Firenzesse (sõit kestab 57 minutit). Tihedam rongiühendus toimub Pisa Centrale jaamast, kust peab ümber istuma.

Kuidas liikuda

Rongiga saab reisida kiiresti ja tõhusalt Toscana peamiste linnade vahel ja näha ka paiku, mis jäävad tee peale (teave ja hinnad on toodud veebilehel www.trenitalia.com). Maalilised rongiliinid marsruudil Chiusist Sienasse või Arezzost eraldatud Casentino orgu (www.lfi.it) võivad teha reisist omaette kogemuse.

Bussid sõidavad enamiku väiksemate linnade ja külade vahel. Ühendust haldavad Lazzi (www.lazzi.it) ja Sita (www.sitabus.it). Pühapäeviti ei pruugi bussid kuigi tihti käia. Piletid ostetakse enne bussile minekut ja neid müüakse ajalehekioskites või tabacchi’des ehk tubakapoodides, mida tähistab sinine T-täht. Ei maksa unustada, et rongi- ja bussipiletid tuleb alati märgistada. Rongipiletite märgistamiseks mõeldud oranžid aparaadid asuvad platvormidel ja jaamahoonetes, bussipiletite omad sõidukis.

Parim ja vahel ka ainus viis, kuidas pääseda kaugemalasuvaid maapiirkondi uudistama, on minna autoga. Toscana teed on üldiselt heas korras ning 24 tundi avatud bensiinijaamu võib kohata küllalt tihti. Paraku ei ole neis alati võimalik krediitkaardiga maksta. Parkimine on paljudes ajaloolistes linnades piiratud või tasuline.

Loe veel - Itaalia