Tasmaania reisijuht


Tasmaania kukkurkurat.
Tasmaania kukkurkurat.Foto: DANIEL MUNOZ, REUTERS

Sihtkohaekspert Mark Chipperfield tutvustab Tasmaaniat ning annab nõu parimate vaatamisväärsuste ja transpordi kohta, lisaks saab temalt ka hooajalisi soovitusi. Sydneys elav Chipperfield on kirjutanud Austraaliast ning Vaikse ookeani piirkonnast üle 20 aasta. Ta on reisinud nii Austraalia sisemaal, Põhjaterritooriumil kui Tasmaanias.

Miks minna

Tasmaanias on hõre asustus, maailma ühed suurimad looduskaitsealad ning kunagi siin elanud vangide pärand muudab saare vägagi omanäoliseks võrreldes ülejäänud Austraalia turismiatraktsioonidega. Erinevalt oma mitmekultuurilisest naabrist („maismaast”) on Tasmaanial tugev identiteet, mis on tekkinud tänu merendusega seotud minevikule, tuulte kujundatud maastikule ja tajutavale isoleerituse tundele.

Seiklushimulisematele on avastamiseks taltsutamata jõed, põlised vihmametsad ning imeilusad rannikualad. Puhkajatele meeldivad aga kindlasti ka hiljuti tekkinud kvaliteetsed kämpingumajakesed, jahedama kliima veinid ja suurepärane kohalik köök. Tasmaania mereannid (eriti austrid, karbid ja vikerforell) on nüüdseks saanud esmaklassiliseks ekspordikaubaks.

Lisaks sellele annavad saarelkäigule vürtsi Port Arthuri kinnipidamisasutuste varemed, Wineglass Bay silmipimestav ilu ja võimalus näha delfiine, hülgeid ja vaalu nende looduslikus keskkonnas.

Peasaar ja 334 pisikest rannikulähedast saart asuvad kõik kompaktselt koos. Tasmaania on umbes sama suur kui Iirimaa, kuid siin on tunduvalt vähem autosid, ühe päevaga jõuab ilusti ühest otsast teise sõita.

Tänu MONA (Austraalia kõige eriskummalisem moodsa kunsti muuseum) avamisele on Tasmaaniat viimaks hakatud nägema ka millegi enamana kui ainult õunu kasvatava maana. Minna tasub enne, kui ülejäänud maailma massiturism sinnakanti jõuab.

Millal minna

Tasmaaniale kõige iseloomulikumat elu saab jälgida lõunapoolkera suvel (detsembrist märtsini), kui tundub, et kogu elanikkond tegeleb purjetamise, süsta- või mägirattasõiduga, matkamisega või lihtsalt päikese käes kohvi rüüpamisega.

Suve üks peamisi sündmusi on iga-aastane Rolexi sponsoreeritav jahtide võidusõit Sydneyst Hobartisse. See üritus toob detsembri lõpus Hobart’s Constitution Dockile tõelise peomeeleolu. Regatt kattub linna veepiiril peetava üritusega Taste Festival, mis on pühendatud Tasmaania toodangule ja toidutraditsioonidele.

Suvi on ilmselgelt ka parim aeg saare raskete matkaradadega rindapistmiseks. Nendeks on näiteks Overlandi ja South Coasti matkarada. Samuti on suvi hea aeg, et minna Maria, Bruny või Flindersi saartele.

Kuidas kohale jõuda

Tasmaania ja "maismaalinnade" Sydney, Melbourne’i, Brisbane’i ja Kullaranniku vahel toimuvad otselennud.

Loe veel - Austraalia