Sydney linnapuhkuse reisijuht


Maa tund Sydney's
Maa tund Sydney'sFoto: SAEED KHAN, AFP/Scanpix

Sihtkohaekspert Mark Chipperfield annab nõu, millal ja kuidas Sydneysse minna, kus ööbida ja kuidas kohapeal ringi liikuda. Ühes maailma õnnelikumas sadamalinnas elades on kerge olla optimistlik.

Miks minna

Sydney on edev, natuke ärahellitatud ja pealiskaudne. Sydneyt on kirjeldatud kõigi nende ja hullemategi väljenditega, kuid tavaliselt teevad seda inimesed, kes elavad nendes Austraalia piirkondades, mis ei ole nii veetlevad. Pole raske mõista, miks Sydney tekitab inimestes kadedust. Lisaks „televisiooni jaoks tehtud” sadamale pakub see linn peaaegu kõike, mida külastaja võib soovida: siin on väga head lainelauarannad, maailmatasemel köök, kirev ööelu, peened ostukohad, väärtuslikud kunstigaleriid, muuseumid ja suursugused viktoriaanlikud pargid. Ning muidugi Sydney ooperimaja, mis on 20. sajandi üks olulisimaid ehitisi.

Justkui tubli õpilasena suudab Sydney ühendada omavahel kiire ärimaailma ja spordielu – jooksmine, lainelaua- ja jalgrattasõit ning tennise- ja golfimäng on kõik ühtmoodi populaarsed. Samuti suudab linn sammu pidada moodsa kultuuriga tiheda kultuuriprogrammi abil. Sydney kultuurikalender on täis kunsti- ja filmifestivale, populaarseid välikontserte, omapäraseid kunstinäitusi ning muidugi kuulub sinna juurde ka ülevoolav geide ja lesbide Mardi Gras paraad.

Hoolimata Austraalia jõukaima linna mainest on hiljutiste majandusarengute tõttu hakatud harjuma ka pisut tagasihoidlikuma elustiiliga. Linna üks lemmikajaviiteid, väljas söömine pole kunagi varem olnud nii soodne, sest restoranid muudavad oma menüüsid lihtsamaks ja alandavad hindu.

Millal minna

Arusaadavatel põhjustel soovib enamik põhjapoolkeralt pärit külalisi saada osa Sydney pikast kuumast suvest detsembrist veebruarini. Paljud kohalikud aga väidavad, et linnas on täpselt sama tore ka talvekuudel (juunist augustini), kui ilm on kuivem, aga ikkagi mõnus ja rannad on siis peaaegu tühjad. Pidutsejate jaoks on Sydney kõige enam omas elemendis kuumade pikkade suveõhtutega jõulude ajal.

Kuidas kohale jõuda

Lennud: Kingsford Smith (www.sydneyairport.com.au) on riigi suurim transpordikeskus ja on seega aeg-ajalt pisut ülerahvastatud. Arvestada tuleb järjekordadega alates hetkest, mil lennuki rattad maad puudutavad. Hoiatuseks olgu öeldud, et Austraalias on väga ranged karantiiniseadused, nii et kindlam on kõik kaasavõetud esemed kohe nõuetekohaselt deklareerida, et vältida hilisemat trahvi.

Lennujaamast saab minna bussi, rongi ja takso peale. Kui on kiire, tuleks võtta takso. Linn on vaid 10 km kaugusel ja hind taskukohane (umbes 30 Austraalia dollarit). Era-süstikbussid viivad otse hotelli. Hind on umbes 14,5 Austraalia dollarit. Võib minna ka rongiga. See on küll aeglane, aga soodne ning sõidab regulaarselt. Ühe pileti hind on 15,9 Austraalia dollarit ja sooduspileti hind 11,40. Veidral kombel saavad reisijad edasi-tagasi pileti osta vaid juhul, kui naasevad lennujaama samal päeval.

Kruiisid

Linn on väga populaarne ka kruiisilaevade jaoks, mis saavad randuda otse linnasüdames. Kruiisiterminal asub Circular Quays ning laevad randuvad silla all. Siit edasi saab astuda rongile, praamile või bussile. On olemas ka taksod ja veetaksod.

Ilma pagasita on parim valik rong. Praam on aga hea siis, kui plaanis on liikuda mööda vett.

Taksoga saab kõikjale linnas vähem kui 25 Austraalia dollari eest, ent kui sõita põhja poole eeslinnadesse, siis tuleb arvestada umbes 30 dollariga. Autorendifirmadel (Avis, Hertz) on oma esindused Sydney kesklinnas. Hinnad algavad 45-st Austraalia dollarist päevas.

Kuidas liikuda

Sydney linnaosade nimesüsteem on keeruline. „Linn” üldiselt viitab Sydney kesklinnale (ostupiirkond) või kesksele ärikvartalile (Central Business District) Circular Quay läheduses. Sydney on ka linnasisese piirkonna geograafiline nimetus, ent sellel on eraldi alajaotused: näiteks Chinatown, East Sydney, Woolloomooloo.

Bussid, rongid, praamid: Sydneys on terviklik bussi-, rongi-, praami- ja trammisüsteem. Kõige lihtsam on soetada MyMulti Day pilet, mis annab piiramatu sõiduõiguse kogu kesklinna piirkonnas. Ühe päeva pilet maksab 21 Austraalia dollarit täiskasvanule ja 11 dollarit lapsele. Tramm (Metro Light Rail) sõidab Star Casino ja kalaturgude kaudu Central Stationist Lilyfieldi.

Linnarong: Pärast 25 aastat lojaalset teenistust lõpetatakse 30. juunil 2013 Sydney palju pilatud linnarongi tegevus ja üherööpmeline raudtee lammutatakse. Enne seda kuupäeva saavad täiskasvanud osta 9,80 dollarit maksva päevapileti või 24 dollari eest üheks päevaks perepileti.

Taksod: Taksot saab peatada peaaegu kõikjal, ent mitte kella kolme ajal pärastlõunal, sest siis lõppeb taksojuhtidel vahetus. Reede ja laupäeva õhtul on samuti keeruline taksot leida. Sydney taksojuhtidel on teinekord ka orienteerumisega raskusi. Seega ärge kartke neile nõu andmast, kuhupoole ooperimaja või Bondi Beach võiks jääda.

Hoolimata oma lõbujanulisest mainest on Sydney võitlushimuline ja töine linn. Proovige vältida ringiliikumist hommikustel ja pärastlõunastel tipptundidel, kui tööleminejad võivad olla tõredad või isegi pahatahtlikud.

Praamisõit piki Sydney sadamarannikut soovitavalt Manlysse või Watsons Baysse on siiski üks meeldivamaid (ja soodsamaid) ettevõtmisi Sydneys. Täiskasvanu edasi-tagasipilet maksab 14,40 Austraalia dollarit ja lapsepilet 7,20. Sadamaga tutvumiseks on saadaval erinevaid piletivariante.

Kohalikud seadused ja tavad

Austraalias on kasutusel tavaõigussüsteem ja vasakpoolne liiklus. Üldiselt on Sydneys vaba õhkkond, kus kellelegi ei ole vaja „sir” öelda ning taksojuhid võivad jootraha jätmise peale koguni solvuda. Täiesti normaalne on ka võhivõõraid kutsuda sõnaga „mate” (ehk semu). Seda sõna kasutavad muide ka naised omavahel. Õhtuti ei tasu meestel lipsu kanda, muidu peetakse neid lihtsalt kuivikuteks.

Loobuge võlts-didgeridoo’dest ja soetage suveniiriks midagi üdini austraaliapärast.

Suurem osa kohalikke on ausad, ent olge ettevaatlikud nende taksojuhtidega, kes soovitavad tungivalt Bondi Beachile ringiga sõita.

Kings Crossi või Darling Harbouri piirkonnas oleks varahommikul targem liikuda taksoga.

Hea teada

Politsei, tuletõrje ja kiirabi: 000
Sydney turismiamet The Rocksis: (tel 00 61 2 9240 8788, www.sydney.com), Level 1, Argyle Streeti ja Playfair Streeti nurk, The Rocks, NSW 2000
Valuuta: Austraalia dollar
Sydney lennujaama kodulehel www.sydneyairport.com.au on põhjalik teave kõigi rahvusvaheliste väljumiste ja saabumiste kohta.

Loe veel - Austraalia