St Tropez’ reisijuht


St Tropez’ reisijuht
Foto: Valeriy Levitin, RIA Novosti

Sihtkohaekspert Anthony Peregrine annab ülevaate Prantsuse kauni rannikulinna St Tropez’ parimatest vaatamisväärsustest, randadest ja ööelust. Kunagine kaluriküla meelitab nüüd hoopis jõukaid ja peeneid külalisi. Peregrine elab Prantsusmaal ning on seal kirjutanud lugusid enam kui 20 aastat. Samuti külastab ta igal võimalusel ülejäänud Euroopat.

Miks minna

St Tropez on otse öeldes Euroopa kuulsaim kuurort, mis meelitas andekaid ja vabameelseid juba ammu enne Brigitte Bardot’ aega. Juliette Greco, Boris Vian, Sartre ja Picasso – alati ettearvamatu Paul Signac juhatas nad 19. sajandi lõpul kohale ja järgmise sajandi neljakümnendateks-viiekümnendateks oli külakesest saanud Pariisi vasaku kalda suvine pikendus.

Kui Bardot mängis filmis „Ja jumal lõi naise”, muutus kohalik mõningane pahelisus üleilmselt tuntuks.

Praegugi saabub ikka veel jahtide viisi kuulsaid, rikkaid ja tähtsaid tegelasi, kes kohtuvad üksteisega Pampelonne’i rannas asuva Le Club 55 villa soiréedel või Byblosi hotelli ööklubis Les Caves du Roy. Ning nüüd võivad eurooplaste ja ameeriklaste kõrval olla nendeks tähtsateks külalisteks ka venelased, brasiillased või hiinlased. Kui neid poleks, siis poleks mõnusa väikelinnakese tänavad täis jahirendifirmasid, kõrgklassi kinnisvaraagentuure, üle mõistuse kalleid restorane ning maailmaklassi disainerite poekesi.

A-klassi kuulsuste kiiluvees saabub alati ka mingi hulk kaasajooksikuid, kelle peamiseks mõtteks on eesmärgitu ekstravagantsus, mis teinekord mõjub veidi häirivalt. Ent need kõrgetel kontsadel, väheses riietuses ja mitte kõige nutikamad kaaslased on siiski vajalikud, et hoida St Tropez’d üleilmses rambivalguses.

Ümbrus aitab glamuurile samuti kaasa. Metsaga kaetud kivine St Tropez’ poolsaar on vaatamisväärsus omaette ning samuti vaated teisel pool lahte asuvatele Maures’ mägedele. See väline kest aga varjab mitmekihilist elu, mis hõlmab nii villades elu nautivaid moguleid kui hommikul korviga turule tõttavaid kohalikke. Kuid hoiatuseks olgu öeldud, et vähemalt suvel pole te siin kindlasti üksi. St Tropez võtab siis vastu kuni 100 000 külastajat päevas.

Kuidas kohale jõuda?

St Tropez’le lähim lennujaam on Toulon-Hyères (www.toulon-hyeres.aeroport.fr), mis asub 50minutilise sõidu kaugusel.

Teine võimalus on Nice-Côte d’Azuri lennujaam (www.nice.aeroport.fr), mis asub olenevalt liiklusoludest umbes 90minutilise sõidu kaugusel.

Sõit lennujaamast linna

Toulon-Hyèresi lennujaama takso (tel 00 33 49 400 6000; www.taxis-hyeres.com) maksab umbes 130 eurot üks ots. Buss nr 7803 (www.varlib.fr) läheb St Tropez’sse viis korda päevas, ühe suuna hind on umbes 2 eurot.

Nice’i lennujaamast saab liiklusummikuid vältida helikopteriga sõites, aga seda vaid juhul, kui saab seda endale rahaliselt lubada. Lennuaeg on 20 minutit. Azur Hélicoptère (www.azurhelico.com) viib 790 euro eest korraga kolm inimest.

Taksosõit (tel 137 878) läheb päeval maksma 234-266 eurot ning õhtul kella seitsmest kuni hommikul kella seitsmeni tuleb selle eest tasuda 258–276 eurot. Happy Traffic (tel 00 33 66 933 2275, www.happy-traffic.com) viib aga mootorrattaga kohale umbes 230 euro eest.

Tunduvalt odavam variant on buss. Bussiga nr 3003 tuleks minna St Raphaëli. Buss väljub 1. terminalist, mis asub 5. kail või 2. terminalist, mis on 1. kail. St Raphaëlist tuleb sõita bussiga nr 7601 Saint Tropez’sse. See läheb maksma kokku 17 eurot – aega võib niimoodi kuluda paar tundi või liiklusolude tõttu ka tunduvalt rohkem.

Viimaks tasub kaaluda ka praami. Nice’i lennujaamas neid ei leidu, küll aga St Raphaëlis. Minge bussiga nr 3003 lennujaamast St Raphaëli, nagu eespool kirjeldatud, siis jalutage St Raphaëli vanasse sadamasse. Seejärel minge Bateaux de St Raphaëli süstikpraamile (www.bateauxsaintraphael.com), mis viib teid üle lahe St Tropez’sse. Sõit võtab umbes tunni. Pilet maksab 14 eurot ühe suuna eest (2–9 aastastele 9 eurot).

Autoga liikumine

Suvistel tipphooaegadel on peateedel maailmatasemel ummikud. Isegi aprillis on mul viimase mõne kilomeetri läbimiseks kulunud kaks tundi. Seega soovitan peateed vältida. Selleks sõitke St Tropez’sse pöörava tee sildi juurest edasi Gassini või La Croix-Valmeri. Sealt minge kõrvalteid mööda läbi Ramatuelle’i ja mööda Ste Anne’i kabelist ning jõuategi St Tropez’sse, lihtsalt teiselt poolt. Teine võimalus on saabuda enne poolt kaheksat hommikul ja lahkuda pärast kella üheksat õhtul.

Veel üks võimalus on sõita autoga St Raphaëli või Ste Maxime’i ning auto sinna jätta ja praamiga üle lahe sõita. St Raphaëlis minge Bateaux de St Raphaëli praami peale (vt eespool). Ste Maxime’is minge Bateaux Vertsi praamile (tel 00 33 49 449 2939; www.bateauxverts.com), aadressil 14 Quai Léon Condroyer. St Tropez’sse sõidab umbes 15 minutit: ühe suuna pilet maksab 7,30 eurot ja edasi-tagasipilet 13 eurot (lastele vastavalt 3,80 ja 7,30).

Kruiisid

Kruiisilaevad jäävad sadamas ankrusse ja reisijad toimetatakse paatidega otse St Tropez’ südamesse. Kõik, mida vaja näha – kauplused, kohvikud, restoranid, omapärased vanad tänavad, keskväljak - on 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Asjalik turismiinfokeskus (tel 974 521; www.ot-saint-tropez.com) asub sadamas Jean Jaurèsi kail. Või haarake Passeport Croisiere’ brošüür, mis on mõeldud spetsiaalselt kruiisireisijatele. Paljude reklaamide kõrval leidub seal ka teavet selle kohta, mida teha ja kuhu minna St Tropez’s. Brošüüri saab turismiinfokeskuse teenindajalt või internetist aadressilt www.ot-saint-tropez.com.

Kuidas liikuda

Jalgsi: Enamikule tänavatele mahuks vaid kaks eeslit kõrvuti. Ühistransport on praktiliselt olematu ning autoga satute vaid veel rohkematesse ummikutesse. Ainus viis liigelda ongi jalgsi. Samas aga asuvad kõik need kuulsad rannad, sealhulgas Pampelonne pea kuue kilomeetri kaugusel. Need ei jää isegi St Tropez’ territooriumile, vaid naaberasulasse Ramatuelle’i.

Randadesse viivad paar süstikbussi, ent need väljuvad vaid kallimatest hotellidest. Lahendus on laenutada jalgratas või motoroller. Proovige Rolling Bikesi (tel 00 33 49 497 0939; www.rolling-bikes.com) aadressil 14 Avenue Général Leclerc. Sealt saate üürida 15 euro eest päevaks ratta või 40 euro eest motorolleri.

Kui aga soovite St Tropez’d merelt näha, minge ühetunnisele paadisõidule, mis väljub Vieux’ sadamast ja mida pakub Transports Maritimes Tropeziens (tel 00 33 49 455 0992; promenades-en-mer). Mu usun, et on meeltmööda nii lahe ja maismaa ilu kui ka Brigitte Bardot’ maja tagasihoidlikkus. Hind on 9 eurot täiskasvanule, 4 eurot alla 10aastastele.

Foto: Konstantin Chalabov, RIA Novosti

Kohalikud seadused ja tavad

Prantsuse seadus nõuab, et isikut tõendav dokument peab alati olemas olema, nii et passi tuleb alati kaasas kanda (või ID-kaarti).

Autos peab olema kollane helkurvest. Seaduse järgi tuleb see selga panna, kui auto peaks rikki minema ning on vaja tiheda liiklusega maantee ääres autost väljuda.

Hea teada

Hädaabinumber: 112
St Tropez’ turismiinfokeskus: (tel 00 33 49 497 4521, www.ot-saint-tropez.com), Quai Jean Jaurès, St Tropez
Valuuta: euro
Suunakood: Eestist helistades 00 33. Prantsuse telefoninumbrid on peaaegu kõik 10-kohalised ning algavad nulliga. Välismaalt helistades jätke 0 ära.

Loe veel - Prantsusmaa