Singapuri linnapuhkuse reisijuht


Singapuri linnapuhkuse reisijuht
Foto: ROSLAN RAHMAN, AFP/Scanpix

Ülevaatlik Singapuri reisijuht sisaldab nõuandeid parimate vaatamisväärsuste ja kohalejõudmise kohta.
Singapuris sündinud ja kasvanud Evelyn Chen on kohalik toidu- ja reisiajakirjanik ning praegu Zagati toimetaja. Ta on kirjutanud paljudele väljaannetele, sealhulgas Conde Nast Travellerile ja Time Out Singapore’ile.

Miks minna

Singapur on tõeliselt populaarne sihtkoht. Näiteks meelitab rahva kohale iga-aastane F1 Grand Prix’ öövõistlus, suurejoonelised kuurordid ja silmapaistvad arhitektuuriprojektid, mis rikastavad linna niigi skulptuurset siluetti. Linna on tabanud traditsiooniliste restoranide loomise laine, mistõttu on Singapurile hiljuti antud Aasia toidupealinna tiitel. Kuid igal sammul saab osta ka taskukohast tänavatoitu, olgu selleks näiteks lihtne riis kanaga.

Singapuri on kerkinud ka uus põlvkond hotelle – alates kohaliku kangelase Loh Lik Pengi väljatöötatud disainielementidega ehitistest kuni vapustava Marina Bay Sandsini, mille välibassein asub 55. korrusel.

Foto: AFP/SCANPIX

Linna selle aasta suurim kõrghetk on olnud aedade avamine lahe ääres – see on uus ahhetamapanev hiigelpark ripptee, troopiliste kaldapealsete aedade, puid meenutavate tornide ning joaga. Mitmekultuuriline ja traditsiooniline Singapur õitseb keset kõiki neid suuri muutusi edasi.

Millal minna

Ilma mõttes ei olegi parimat aega Singapuri külastamiseks. Tuntud oma aastaringse sooja ja niiske ilma poolest, on temperatuur linnas hommikuti ja õhtuti 24 kraadi ja keskpäeval 31 kraadi ringis. Novembrist jaanuarini on temperatuur veidi mahedam, sest siis on mussooniperiood – sel ajal on mõistlik vihmavari kaasa võtta.

Singapuris toimub maailma ainus vormel 1 öövõistlus ja septembris on linn suurte kiiruste päralt. Hotelli broneerimine viimasel minutil võib kujuneda tülikaks, eriti kui on plaan peatuda hotellis, mis asub Grand Prix’ raja kõrval.

Kuidas kohale jõuda

Lennud: Ainuke reisilennujaam Singapuris on Changi rahvusvaheline lennujaam, mis asub kesklinnast 20 km kaugusel. Sel on kolm terminali; neljanda ehitus algab 2013. aastal ja lõpeb 2017. aastal.

Lennujaamast linna jõudmiseks on kõige otstarbekam võtta takso – see on mõistlik ka rahalises mõttes, kui reisiseltskond koosneb kolmest-neljast inimesest. Sõit taksomeetriga taksos kestab umbes 20 minutit ja maksab 30 Singapuri dollarit (sisaldab lennujaamast alustamise lisatasu). Lisanduda võivad tipptunni- ja broneeringutasu, sh krediitkaardiga maksmise tasu ja teatud aegadel Central Business Districtisse (CBD, ärirajoon) sisenemise lisatasu.

Transpordisüsteem (MRT) pakub alternatiivinina puhast ja taskukohast transporti lennujaamast linna. Changi lennujaama peatus asub 2. ja 3. terminali all keldrikorrusel. Reisijad peavad Tanah Merahi rongijaamas ümber istuma läände suunduvale rongile, viimane rong Changi lennujaama peatusest väljub kell 23.18.

Lennujaama transporditeenus pakub transporti lennujaamast linna suuremate hotellide juurde fikseeritud tasu eest (täiskasvanud 9 dollarit, alla 12-aastased lapsed 6 dollarit).

Oma lennnule saab registreerida Internetis ja valida sobivad istekohad hotellist lahkumata 12–48 tundi (oleneb lennufirmast) enne äralendu. Rohkem teavet internetis lennule registreerimise kohta leiab veebilehelt www.changiairport.com.

Kruiisid: Singapuri Marina kruiisikeskus (Marina Bay Cruise Centre Singapore) Marina Southi poolsaarel on mõeldud teenindama maailma suurimaid ookeanilaevu suuremate ja sügavamate kaikohtadega. Sadam hakkas laevu vastu võtma eelmise aasta mais.

Rongid: Rongiga saabujaid ootab ees maaliline teekond Malaisias ja Tais. Singapuris on Keretapi Tanah Melayu (KTM) kõige lõunapoolsem lõppjaam. Raudteevõrgustik ühendab Singapuri Malaisia ja Taiga. Kuna Keppeli raudteejaam suleti 2011. aasta juunis, on Woodlandsi rongipiiripunktist, mille kaasomanikud on KTM ning Singapuri immigratsiooni- ja piirivalveamet, saanud de facto keskne rongijaam Singapuris.

KTMi rongid sõidavad Singapuri ja Kuala Lumpuri vahel mitu korda päevas (kuuetunnine teekond), lisaks Butterworthi Pulau Pinangi osariiki (u 12 tundi) ja sealt edasi Hat Yaisse Tais. Samuti on võimalik rongiga sõita Malaisia idarannikule läbi Kuala Lumpuri, lisaks sõidavad KTMi kiirrongid Singapuri ja Johor Bahru vahel – see marsruut on populaarne ostureise tegevate singapurlaste seas.

KTMi piletite broneerimiseks tuleb minna veebilehele www.ktmb.com.my, helistada tel 00 60 32 267 1200 või saata e-kiri oma broneeringusooviga aadressile callcenter@ktmb.com.my.

Kui rahakotti kannatab märkimisväärselt kergendada, pakub luksuslik Eastern & Oriental Express (tel 00 656 395 0678; www.orient-express.com) kolmepäevast reisi Singapurist Bangkokki koos kahetunniste peatustega nii Pulau Pinangis kui ka Kanchanaburis. Selleks reisiks võiks hästi riietuda.

Kuidas liikuda

Ühistransport: Singapuris on ulatuslik rongide (MRT) ja bussidega transpordivõrgustik. Rongisüsteem oli veel kuni hiljutise riketelaineni väga tõhus. Kõik rongid ja maa-alused jaamad on varustatud kliimaseadmetega, pakkudes valitsevast kuumusest ajutist puhkust ning töötavad iga päev hommikul kella kuuest keskööni. Rongid sõidavad kolme kuni kaheksa minuti järel. Söök ja jook – eriti Singapuri lemmikpuuvili durian – on rongides rangelt keelatud.

Kui kavatsete linnaga tutvuda ühistransporti kasutades, on mõistlik osta Singapore Tourist Pass. See on transpordikaart, millega saab MRT ja LRTga (Light Rail Transit) ja ka bussidega piiramatult sõita. Ühe päeva kaart maksab 10 dollarit, kahe päeva kaart 16 dollarit ja kolme päeva kaart 20 dollarit (www.thesingaporetouristpass.com).

Taksod: Taksosid on Singapuris küllaga, kuid vaba takso saamine on suuresti vedamise asi ning sõltub sellest, kus ja millal taksot vaja. Kuigi sõidukid ei tohi kollaste või sakiliste joontega teedel seisma või ootama jääda, peatavad singapurlased vajaduse korral siiski takso ilma pahandustesse sattumata.

Linnas on kõige mõistlikum tellida takso hotellis või ostukeskustes selleks mõeldud taksolettidest. Takso saamine tipptundidel võib osutuda raskeks. Sellest on võimalik hoiduda, kui broneerida takso vähemalt pool tundi ette. Tasude ja lisatasude keerukat süsteemi arvestades on sellega targem end juba enne taksosse istumist kurssi viia (www.taxisingapore.com).

Kohalikud seadused ja tavad

Singapur on teada-tuntud trahvilinn – seaduserikkumise eest võidakse tihti trahvida ja isegi kehaliselt karistada ning vangi panna. Seadused tunduvad karmid, aga kohalikud on õppinud nende järgi elama.

Alates 1992. aastast, kui üks vandaal toppis närimiskummi MRT uksesensorisse, mis põhjustas häire rongiliikluses, on närimiskummi müük ja import Singapuris keelatud. Võib küll nätsu närida, kuid see tuleks pärast alati prügikasti visata.

Restoranides, kinodes ja kõikides avalikes kohtades, mis asuvad siseruumides, on suitsetamine keelatud. Peagi laiendatakse keeldu sellistele avalikele kohtadele nagu ülekäigusillad ja välihaiglad.

Vandalism on karistatav, samuti prügi maha viskamine, sülitamine, tee ületamine punase tulega ja tualettruumis vee tõmbamata jätmine.

Viisa

Teatud riikide passiga reisijatele on Singapuri sisenemiseks vaja viisat. Vaata lähemalt immigratsiooni- ja piirivalveameti kodulehelt (www.ica.gov.sg) või välisministeeriumi lehelt: http://www.vm.ee/?q=et/node/5946. Eesti kodanikud võivad Singapuris viisavabalt viibida kuni 90 päeva korraga.

Hea teada

Singapuri rahvusvaheline suunakood on 65.
Politsei telefoninumber on 999 ja kiirabi 995.
Lisateave ametlikult Singapuri turismilehelt: www.yoursingapore.com.

Loe veel - Aasia