Santoríni reisijuht


Santoríni reisijuht
Foto: AFP/SCANPIX

Kreeka ekspert Marc Dubin jagab nõuandeid Santoríni parimate vaatamisväärsuste ja kohalejõudmise kohta. Dubin on kirjutanud Kreekast juba kolm aastakümmet. Temalt on ilmunud mitu raamatut, sealhulgas reisijuhid „Rough Guide to Greece”, „The Greek Islands” ja „Cyprus”. Ta on kirjutanud ka Kreeka köögist, muusikast ja kinnisvarast.

Miks minna

Umbes 1630. aastani eKr oli Santoríni, mida kutsuti sel ajal Kallistiks, üks paljudest koonilistest vulkaanisaartest. Selle lõunakaldal asus Minose kultuuri aegne linn. Siis aga tabas saart erakordselt tugev vulkaanipurse, nii et varises kokku saare keskosa ja moodustus praegune hiidkraater. Kraatrisse tulvas merevesi ning merest küündis välja vaid sirbikujuline osa saarest. Maavärin vallandas aga hiidlaine, mis kiirendas Minose-aegse Kreeta hävingut.

Saar asustati hiljem uuesti ja sellele anti nimeks Thera, ent asukad seisid pidevalt silmitsi maavärinatega, mis tegid 1956. aastal maatasa suurema osa kahest peamisest linnast, Firást ja Oíast.

Vulkaanipursetest tekkisid kraatrisse kaks uut väiksemat saart.

Santorínile kui saarele on muidugi parim viis läheneda mööda merd. Kui laev manööverdab tumesinisel veel, kõrguvad saabujate kohal juba kraatriserva paljad mitmevärvilised laavakaljud, mille otsas valendavad lumelaikudena majad.

Siin avaneb Vahemere üks muljetavaldavamaid vaateid. Samuti ei valmista pettumust vaade teiselt poolt – kalju otsast üle kraatrivete kaugustesse vaatamine on saare mitmekesise külastajaskonna (noorpaaride, kruiisituristide ja seljakotirändurite) üks lemmiktegevusi.

Millal minna

Küklaadid on kõige nauditavamad hiliskevadel, mil loodus on veel roheline, merevesi juba ujumiseks parajalt soe, ent rahvamassid pole saarele jõudnud. Samuti on hea aeg varasügis, kui turistid on juba lahkunud ja vesi eriti soe.

Ent sügisel ei maksa oma minekuga kaua viivitada. Pärast septembri viimaseid nädalaid pannakse paljud asutused kinni, sagenevad tormid ning praamiühendus muutub harvemaks. Veidral kombel aga suureneb Mýkonost ja Santorínit väisavate kruiisilaevade arv ning turistid ummistavad sadamalinnu päevade viisi. Suvega võrreldes on mõlemal hooajal majutuse hinnad üksjagu madalamad.

Kuidas liikuda

Santoríni lennujaamast (mis on idaranniku lähedal asuvast Firást 7 km kaugusel) pakuvad regulaarset ühendust Firá bussijaamaga KTELi ekspressbussid. Kõik praamid ja katamaraanid maabuvad Athinióse sadamas, mis asub kesklinnast 11 km kaugusel. (Jätke meelde, et paljudes sõiduplaanides on saare nimi Thíra.) Enamik kruiisilaevu maabub Firás Skála sadamas ning reisijad toimetatakse laevalt paadiga 580 trepiastme juurde, mille kaudu pääseb Firá linna. Võib minna jalgsi või võtta eesli. Kui see ei õnnestu, võib ka minna köisraudteega, mis sõidab tihti ja viib nobedasti mööda kaljut üles.

Firást Oíasse või Kamárisse sõidavad bussid päris tihti. Mujal liiguvad need harva ning juulis ja augustis on sõidukid pilgeni täis. Tasub mõelda auto rentimise peale, ent kitsastel teedel tuleks olla ettevaatlik ning pidada meeles, et kohalikud juhtimistavad on siin keskmisest halvemad.

Hea teada

Kreeka turismiamet: www.visitgreece.gr.
Olulised numbrid: kiirabi – 166, tuletõrje – 199, metsatulekahjude kustutamine – 191, politsei – 100

Loe veel - Itaalia