San Francisco linnapuhkuse reisijuht


San Francisco linnapuhkuse reisijuht
FOTO: Ezra Shaw / AFP

Sihtkoha ekspert Lucie Young annab San Francisco kõikehõlmavas reisijuhis nõu nii kojalejõudmise kohta kui aitab parimate atraktsioonide, tipphotellide, söögi- ja joogikohtade ja poodide valimisel. Young on elanud Ameerikas aastast 1991. Ta kirjutab regulaarselt väljaannetele The Telegraph's Saturday Magazine ja The Telegraphi reisirubriikides ning on teinud palju koostööd ka New York Timesiga.

Foto: Robert Galbraith / REUTERS


Miks minna

San Francisco on üks parimaid Ameerika jalutamislinnu. Mugavate jalanõudega ning Muni pilet taskus (vt osast „Kuidas liikuda?”), võib jõuda peaaegu kõikjale. Ilus loodus on San Francisco lahutamatu osa.

San Francisco linn asub San Francisco poolsaare tipus. Embarcaderost alates kulgeb mööda mereäärset ala palju kõnni- ja rattateid, mis viivad lõpuks Golden Gate´i parki. Üle silla minnes jõuab aga Sausalitosse, Point Reyesi rahvusparki ning Muiri metsadesse.

Linn on tuntust kogunud oma radikaalse mõtlemise ja tegutsemisega. Siit said alguse hipi- ja geiliikumine ning kuuekümnendate armastuse suvi (Summer of Love). Lähedal asuv Berkeley ülikool oli aga sõnavabaduse ja locavore’i (kohaliku toidu eelistamine / jätkusuutlikkus) liikumise sünnipaigaks.

Linnast lõuna pool asub Palo Alto ehk Räniorg (Silicon Valley), mis on tehnoloogiarevolutsiooni süda ning Apple’i, Google’i, Cisco ja Inteli kodu.

Paljudele ameeriklastele on just San Francisco riigi toidu- ja veinipealinn. Restorani Chez Panisse koka Alice Watersi kuulsus pani siin 1960. aastatel aluse massilisele mahetoiduvaimustusele.

Suurepäraseid restorane leiab San Franciscos peaaegu iga nurga pealt ning linnast vähem kui kahe tunni kaugusel asuvates Sonoma ja Napa orgudes saavad külastajad nautida veine, mida pakuvad riigi ühed parimad veiniistandused.

Linnas einestades võib proovida California kõige peenemaid vanu veine, millest paljusid ei ekspordita osariigi piiridest väljapoole.

Foto: San Francisco Travel Association/Scott Chernis


Millal minna

Mark Twain on kunagi öelnud: „Kõige külmema talve veetsin ma suvises San Franciscos.” Turistide seas on levinud eksiarvamus, et juuni, juuli ja august on San Franciscos soojad. Tegelikult on suvi udude ja ootamatu jaheduse aastaaeg, mille lahutamatuks osaks on saanud lühikestes riietes külmast värisevad turistid.

Kõrgemad temperatuurid neil kuudel tõusevad ainult mõni kraad üle 18 °C. September ja oktoober on sobivaim aeg linna külastamiseks, sest siis ulatuvad kõrgemad temperatuurid üle 20 kraadi. Talv ei ole suvest eriti külmem, aga ilm on tunduvalt vihmasem.

Sõit lennujaamast linna

Taksosõit San Francisco rahvusvahelisest lennujaamast (www.flysfo.com) Embarcaderosse maksab 50 dollarit ning kestab 20 minutit.

Odavam variant on American Airporteri süstikbuss (tel 001 415 20 0733; www.americanairporter.com), mis maksab reisijate rühma esimesele inimesele 17 dollarit ning ülejäänutele 10 dollarit (sama aadressi puhul). Sõit kestab 40–90 minutit.

Kõige odavamalt ja sageli kõige kiiremini jõuab lennujaamast San Francisco kesklinna BARTi metroorongiga (Bay Area Rapid Transit; www.bart.gov). 30minutilise sõidu eest tuleb tasuda 8,10 dollarit. Bussi- ja rongiühenduste kohta saab rohkem teavet lahepiirkonna reisinõustamise telefonil 001 415 701 2323 või külastades veebilehte http://511.org.

Kuidas liikuda?

Kruiisid: mugava asukohaga kai Pier 35 (www.sf-port.org) on San Francisco peamine sadam, millest enamik linna tuntumaid atraktsioone jääb vaid kiviviske kaugusele. Jalutades jõuab 15 minutiga populaarse Kalamehe kai (Fisherman’s Wharf) juurde, Hiinalinna on 25 minuti tee ning Union Square’ile kõnnib umbes 30 minutit. Suurimad kruiisifirmad on Crystal, Princess ja Royal Caribbean, mille kruiisid peatuvad San Franciscos.

Autoga linnas sõitmist on soovitatav vältida, sest liiklus on tihe ja parkimine kallis (juhul kui üldse kohta leidub). Kui soovite siiski autot üürida, leiate kõigi tuntumate autoüürifirmade esindused Fisherman´s Wharfi ümbrusest. Auto asemel võib alati kasutada linna hästiorganiseeritud ühistransporti, mis hõlmab busse, trossraudteid, metrood ja ronge (vt allpool).

Bussid ja rongid: Muni rongide, busside ja trammide süsteem on parim viis linnas ringi liikumiseks (San Franciscos saab reisiplaneerimise nõu telefonil 311 ning veebilehelt http://511.org). Seitsmepäevane piiramatu sõiduvõimalusega pass maksab 26 dollarit. Ühekordne pilet on täiskasvanule 2 dollarit ja lapsele 0,75 dollarit.

Trossraudtee: San Franciscos on kolm imelise vaatega trossraudteed (http://www.sfcablecar.com). Pileti hind on 5 dollarit ühe suuna eest.

Jalgrattad: San Francisco asub paljudel küngastel, aga kohalikele see ei loe. Nii nagu New Yorgis ja Londonis, ehitatakse selleski linnas järjest uusi rattaradu. Uurige veebilehel www.sfbike.org olevat kaarti täpsemalt, et teada saada, kus on ohutu jalgrattaga liigelda.

Rattaid saab laenutada Kalamehe kai juurest. Proovige rattalaenutusfirmat Blazing Saddles (tel 001 415 202 8888; www.blazingsaddles.com), mis laenutab mägirattaid 32 dollari eest päevas. Golden gate´i silla juures saab rattaid ja rulluiske laenutada Golden Gate Park Bike´i ja Skate Rentali kaudu (tel 001 415 668 1117; www.goldengateparkbikeandskate.com). Mägiratta laenutamise tunnihind on 5 dollarit.

Taksod: neid on kõige kergem leida turistilike paikade, nagu näiteks Fisherman´s Wharfi ja Union Square’i ümbrusest ning kallimate hotellide eest. Kolme miili (4,8 km) eest tuleb maksta umbes 10 dollarit, millele lisandub 10–15% jootraha.

Autorent: auto rentimine on parim moodus linnast välja saamiseks. Ameerika tuntuimad autoüürifirmad (Alamo, Avis, Budget, Dollar, Enterprise, Hertz, National, Payless ja Thrifty) on esindatud San Francisco rahvusvahelises lennujaamas ja kesklinnas.

Foto: San Francisco Travel Association/Scott Chernis


Hea teada

San Francisco turismiinfokeskus: (tel 001 415 391 2001; www.onlyinsanfrancisco.com), 900 Market Street, San Francisco

Hädaabinumber: 911

Infotelefon: 411

Valuuta: USA dollar

Suunakood: Eestist helistades valige kõigepealt 001 415 ja seejärel seitsmekohaline telefoninumber. San Franciscos helistades valige esimesena 415 ning seejärel telefoninumber.

Loe veel - Ameerika Ühendriigid