Rooma reisijuht


Rooma reisijuht
Foto: Domenico Stinellis, AP/Scanpix

Sihtkohaekspert Lee Marshall annab asjatundlikku nõu Rooma parimate vaatamisväärsuste ja kohalejõudmise kohta. Reisikirjanik Marshall asus Itaaliasse elama 1984. aastal. Igavene linn Rooma oli tema esimene armastus ja ta külastab seda nii tihti kui võimalik.

Miks minna

Sest Rooma on olnud olemas juba pea 3000 aastat, ent ometi kannab ta oma ajaloo koormat dolcevitaliku kergusega. Ja ka sellepärast, et see linn ühendab külale omast intiimsust ja inimlikkust Euroopa metropoliga.

Roomas seisavad antiiksed varemed ja varakristlikud pühamud kõrvuti renessansiaegsete palazzo’de ja baroksete purskkaevudega, või siis asuvad hoopis nende all. Ent peale selle pakub Rooma suurepäraseid trattoriaid, põnevaid poode ja elavat kultuuri. Külastajaid Euroopa kargest põhjaosast paelub ka linna pehme vahemereline kliima.

Millal minna

Igavese linna külastamiseks ei ole tegelikult ükski aeg vale, kuigi suvekuudel võib ilm olla liialt kuum ja niiske. Kevad ja sügis on populaarseimad turismiperioodid. Kõige toimekam aeg on kahtlemata lihavõtted, mil suureneb Vatikani palverännakule tulnud inimeste arv. Kui juhtub ilmaga vedama, on parim aeg Rooma reisimiseks talv, eriti jaanuari keskpaigast märtsi esimese nädalani. Hotellihinnad on madalamad ja restoranides meeldivalt vähe rahvast. Kui kuumus on talutav, leiab hea aja odavate hotellitubade nautimiseks ka augustis, mil enamik roomlasi suundub randadesse.

Kuidas kohale jõuda

Roomas on kaks lennujaama. Peamine sõlmpunkt Fiumicino (tuntud ka kui Leonardo da Vinci lennujaam) ning teiseks Ciampino. Mõlemat haldab Aeroporti di Roma (www.adr.it).

Fiumicino asub Rooma kesklinnast 32 km kaugusel edelas. Rongijaam on peamise saabuvate ja väljuvate lendude saali kõrval. Rongid sõidavad Rooma Termini rongijaama (Leonardo Express, 35 minutit) ja väljuvad tihti. FM1-nimeline liin viib lõuna- ja idapoolsetesse äärelinnadesse. Sõidugraafiku leiab veebilehelt www.trenitalia.com.

Taksosõidu eest Rooma kesklinna on määratud püsitasuks 48 eurot.

Erinevalt tavalistest odavlennufirmade lennujaamadest on Ciampino kesklinnale lähemal kui peamine lennujaam (15 km ja 40-minutilise bussisõidu kaugusel Termini jaamast). Sel marsruudil sõidavad SITBusShuttle’i (www.sitbusshuttle.it) ja Terravisioni (www.terravision.eu) sõidukid.

Roomas peatuvad bussid Via Marsalal, peajaama ooteplatvormi idaküljel. Taksosõidu eest Rooma kesklinna on määratud püsitasuks 30 eurot. Ciampino lennujaama saab Ryanairi (www.ryanair.com) ning easyJeti (www.easyjet.com) lennukitega.

Kruiisid

Kruiisilaevad maabuvad Civitavecchia sadamas Roomast umbes 80 km kaugusel loodes. Kaide ja sadama sissepääsu juures asuva Forte Michelangelo kindluse vahel sõidab ekspressbuss, siit edasi tuleb jalutada 10 minutit mööda Viale Garibaldi tänavat, kuni jõuab rongijaama.

Rongijaama teele jääb turismiinfopunkt. Jaamast on mõistlik soetada endale BIRG-nimeline päevapilet (9,30 eurot). Selle eest saab sõita Rooma ja tagasi ning lisaks linna piires nii bussi kui ka metrooga. Sõit Civitavecchiast Rooma San Pietro jaama kestab umbes 45 minutit.

Kuidas liikuda

Ühistransport: Rooma bussivõrku haldab munitsipaalettevõte ATAC (www.atac.roma.it) ning see on ulatuslik ja üsna tõhus, mida ei saa öelda aga metroosüsteemi kohta, mis koosneb praegu vaid kahest liinist, A ja B, mis ristuvad Termini jaamas. A-liin viib teid Vatikani (Battistini suunal, väljuge Ottaviano peatuses), B-liin Colosseumini (Laurentina suunal, väljuge Colosseo peatuses).

Üksikpileteid saab osta metroojaamades, enamikus tabacchi’des (sigaretipoed, mida tähistab sinine T-täht) või ajalehekioskites. Üksikpileti hind on 1,50 eurot ning see tagab sõiduõiguse 100 minutiks kõigis bussides. Sellele lisandub üks metroosõit. Osta saab ka päevapileteid (6 eurot), kolme päeva pileteid (16,50 eurot) ja nädalapileteid (24 eurot). Kõik piletid tuleb märgistada enne esimest bussisõitu või metroo pöördväravates. Alla 11-aastased lapsed saavad sõita tasuta. Teavet busside liikumiste kohta reaalajas saab veebilehel muovi.roma.it, kuhu tuleb sisestada bussipeatuse viiekohaline number, mis on märgitud peatuse sildile vasakul alumises ääres.

Autod: Roomas ei ole autosõit sobiv nõrganärvilistele ning lisaks on parkimine tõeline peavalu. Pealegi on suur osa kesklinnast piiratud liiklusega ala.

Kui kesklinna on jõutud kavatsusega külastada vaatamisväärsusi, siis parim variant on auto selleks ajaks parklasse jätta. Auto saab üürida Avisest (www.avisautonoleggio.it), Budgetist (www.budgetautonoleggio.it), Hertzist (www.hertz.it) või Europcarist (www.europcar.it).

Taksod: Roomas ei ole taksod odavad. Kuigi ametlik miinimumtasu on 3 eurot, on lõpphind enamasti 12 eurot või enam. Sõit läbi linna ja tiheda liikluse võib aga maksma minna lausa 30 eurot. Ajavahemikus 22.00–7.00 lisandub hinnale lisatasu 3,50 eurot. Tšekki tuleb küsida nii: „Mi fa una ricevuta, per favore?” Kaks mainekat taksofirmat on Samarcanda (tel 065 551; www.samarcanda.it) ja Cooperativa Radiotaxi 3570 (tel 063 570; www.3570.it).

Kohalikud seadused ja tavad

Juhtidel on kohustus hoida autos kollast või oranži helkurvesti, mis pannakse selga, kui auto läheb tiheda liiklusega tänaval rikki või satub õnnetusse ning juht peab autost väljuma. Vestid kuuluvad rendiauto standardvarustusse ning tavaliselt võib need leida tagavararatta seest.

Väljaspool asulaid sõites on juhid kohustatud lülitama sisse esituled ka päeval. Kui ootate võimalust kuskilt välja sõitmiseks ja teine juht vilgutab teile tulesid, ärge arvake kunagi, et see tähendab „Prego — palun mine!”. Tegelikult tähendab see „Ära sõida, ma tulen nüüd!”.

Itaallased teretavad ja jätavad hüvasti igas sotsiaalses situatsioonis, kaasa arvatud poodi või baari sisenedes või sealt lahkudes. Hommikuti öeldakse „buon giorno” ja pärast lõunat ning õhtuti „buona sera”, mõlemaid kasutatakse nii tervituseks kui ka hüvastijätuks. „Ciao” on kõnekeelsem ning seda kasutatakse sõprade ja töökaaslaste vahel ning pöördudes noorte või laste poole. Kui teid tänatakse väljendiga „grazie”, siis on viisakas öelda vastu „prego” (st palun).

Kui kutsutakse õhtusöögile, on tavapärasem viia perenaisele lilli või šokolaadi kui pudel veini.

Kui külastada muuseume ja galeriisid ning on õigus saada tasuta sisse (nt olete Euroopa Liidu kodanik ja noorem kui 18 või vanem kui 65), kandke kaasas passi või muud pildiga dokumenti. Teatud muud kategooriad, milles ei ole vanusepiiranguid ja kuhu kuuluvad ajakirjanikud, kunstiõpetajad, puudega inimesed, tagavad samuti tasuta sissepääsu, ent ka siis tuleb sellesse kategooriasse kuulumist tõendada.

Rooma on üldiselt turvaline, ent ülerahvastatud bussides (eriti nr 40 ja 64, mis sõidavad Vatikani) ja tänavatel tasub olla valvas taskuvaraste suhtes. Vahel juhtub ka seda, et mõni lasterühm vehib tähelepanu kõrvale juhtimiseks papitükiga, samal ajal kui teised teevad tühjaks teie taskud ja käekoti.

Loe veel - Itaalia