Phuketi reisijuht: kuhu minna, mida teha?


Phuketi reisijuht: kuhu minna, mida teha?
Foto: (CC) Mst7022 / Flickr

Sihtkohaeksperdi Lee Cobaj koostatud Phuketi (Tai) reisijuht pakub nõuandeid parimate hotellide, restoranide, baaride, randade ja vaatamisväärsuste kohta selles populaarses turismilinnas.

Paresa kuurort, Phuket Foto: (CC) Thomas Wanhoff / Flickr

Miks minna

Phuket ehk Andamani pärl on Tai suurim saar kurvika rannikujoone ja valgete randadega, mis vahelduvad poolsaarte ja rünklike kaljudega.

Kuigi see on juba kaua olnud Tai üks populaarsemaid sihtpaiku, on turistilõkse siin lihtne vältida. Seigelge Phuketi vanalinnas, mis on endine Kagu-Aasia kaubanduskeskus ja saare kultuurisüda. Selle Hiina-Portugali mõjutustega arhitektuuriväärtusi taastatakse ja kohendatakse praegu hoolega – ripakil telefonijuhtmed suunatakse maa alla ning disainerid, kunstnikud ja baarmenid tunnevad end tänavaid ääristavate poodide, templite ja habemeajamissalongide maastikul üsna koduselt.

Seotud lood:

Phuketi rannamaastikku uuendatakse samuti: läänerannikule kerkivad uued uhked hotellid ja rannaklubid.

Kui neljasambalisel voodil vedelemine käsikäes kokteili rüüpamisega kaotab mingil moel oma võlu, leidub palju võimalusi põgenemiseks vaiksematesse kohtadesse. Suunduge kasvõi põhja - Khoa Soki rahvusparki osa saama džunglielamusest, mille juurde käivad elevandid, aeglase vooluga jõed ja puumajakesed.

Seilake ka itta, et avastada märkimisväärne Phang Nga laht, milles järsud paekivikarstid kerkivad veest ja kus mõne baati eest sõidutavad pikad paadid päevitamishuvilisi kõrbesaare randade vahel. Suunduge kirdesse ning paari tunni pärast kohtute Similani ja Surini rikkumata saartega, kus sukeldumishuvilised saavad päeval ujuda leopardhaide, kaheksajalgade ja värviliste kalaparvedega ning öösel tühjal saarel kuuvalgel telkida.

Millal minna

Temperatuur püsib aastaringi üle 30 kraadi, kuid kõrghooaeg jääb novembri ja märtsi vahele, mil vihmad lõppevad ja Andamani meri jääb järvelaadselt rahulikuks. Muul ajal on ilm kuum ja niiske, kuid tegevusvõimalusi leidub ka siis palju: näiteks kivisaarte vahel sukeldumine, linnuvaatlus, spaas puhkamine või džunglis matkamine.

Juulist oktoobrini on ilm pisut karmim, sest meri tormitseb ning randadele ilmuvad punased hoiatuslipud. Surfarite jaoks on see hea uudis, eriti just läänerannikul, kuid rannapuhkajate jaoks mitte kuigi tore. Samuti ei saa kindel olla, et sel ajal paistab päike. Ka ei ole ebatavaline, kui hilissuvest varasügiseni sajab nädalate kaupa.

Kuidas liikuda

Ühistransport
Ühistransport on Phuketis tõsine probleem. Pikaajaline kokkulepe taksojuhtide ja kohaliku omavalitsuse vahel tähendab, et taksohinnad on fikseeritud (ja seega palju kõrgemad kui mujal Tais) ning bussiteenus on peaaegu olematu.

Üheks erandiks on uus igatunnine bussiliin, mis sõidab ajavahemikul 6:15–21:30 lennujaamast Phuketti (1,75 euro eest). Kahjuks ei lähe ühtki bussi lennujaamast populaarsetesse läänes asuvatesse rannakuurortidesse. Taksod on ootel nii lennujaama kui ka kuurortide juures, olge valmis maksma vähemalt 10 eurot ühe lühikese sõidu eest.

Autorent
Lihtsaim viis Phuketis ringiliikumiseks on üürida auto (umbes 25 eurot päevas koos kindlustusega). Saadaval on ka mootorrattad ja mopeedid, kuid nendega on Tai ettearvamatutel teedel ohtlik. Nii Avisel (tel 00 66 89 969 8674; avisthailand.com) kui ka Budgetil (00 66 7620 5396; budget.co.th) on kontorid mitmes hotellis ja lennujaamas.

Kohalikud seadused ja tavad

Tai kuningas ja kuninganna on kõrges aus ning peaaegu jumalate staatuses ning igasugune kriitika monarhia aadressil on ülim solvang ja võib viia arreteerimiseni. Välismaalased ei seisa sellest seadusest kõrgemal.

Olge tähelepanelikud, kui mängitakse kuninga hümni. Seda tehakse iga päev kell 8 ja 18 ning enne iga filmiesitlust.

Tailane peab oma pealage kõige pühamaks kehaosaks. Vältige täiskasvanute peade puudutamist.

Valitseb üleüldine muretu suhtumine ja selle peale ei maksa ärrituda ega kannatamatuks muutuda, sest see muudab tavaliselt asjaajamise veelgi aeglasemaks.

Avalikes kohtades suudlemine ja kallistamine tekitab tailastes ebamugavust, seega jätke õrnutsemised oma basseiniga villa eraldatusse.

Rahaautomaadid võtavad 180 baati raha väljavõtmise eest.

Tai lõunapoolsetel saartel levib denguepalavik, mida kannavad sääsed ja mille vastu pole vaktsiini. Võtke kaasa küllalt sääsetõrjet ja kasutage sääski peletavaid vahendeid kogu aeg.

Topless-päevitamine on Tais seadusvastane.

Kõikidele ostudele lisatakse 7% valitsuse müügimaksu.

Hea teada

Valuuta: Tai baat

Telefonikood: 00 66

Hädaabinumbrid/kontaktandmed: Turismipolitsei: kohalik number 1155, Phuketi liin 1699

Hädaabiteenused: 191

Tai turismivõimud, Phuketi kontor: tel 00 66 (0) 7621 2213
Phuketi rahvusvaheline lennujaam: tel 00 66 (0) 76 327 2307
Phuketi bussiterminal: tel 00 66 (0) 7621 1480

Loe veel - Tai