Peterburi reisijuht


Peterburi reisijuht
Foto: Priit Simson

Marc Bennettsi koostatud Peterburi reisijuhis on toodud valik linna parimatest vaatamisväärsustest ja transpordinippidest. Bennetts on Venemaal elanud peaaegu 15 aastat. Tema sulest on ilmunud Peterburi reisijuht DK Top 10 sarjas, lisaks on tema kirjutatud mitu osa Lonely Planeti Venemaa reisijuhist. Ta on kirjutanud ka erinevatele ajalehtedele.

Miks minna

Esiteks tasub minna muidugi selleks, et näha endist Venemaa pealinna, mille saladuslikud valged ööd ja käänulised kanalid on inspireerinud selliseid suuri kirjanikke nagu Fjodor Dostojevski ja Nikolai Gogol. Venemaa aken Euroopasse rajati 1703. aastal Peeter Suure ajal soisele alale ning Peterburi on oma 350 aasta jooksul näinud rohkem revolutsioone, sõdu ja poliitilisi intriige kui mõned teised linnad terve aastatuhande jooksul.

Linna ajalugu kumab vastu igal sammul, alates Aurora sõjalaevast, mis kuulutas enamlaste revolutsiooni algust kuni mitmete meenutusteni 900-päevasest natside piiramisrõngast, mille tagajärjel suri umbes kaks miljonit inimest. Peale kõigest sellest toibumist võib võtta suuna legendaarse Ermitaaži poole.

Foto: Rene Suurkaev

Millal minna

Valged ööd – aeg, kui päike ööseks vaevu loojub – kestavad umbes 10. juunist 2. juulini. Tõelise Vene talve nägemiseks tasub tulla jaanuaris.

Kuidas kohale jõuda

Enne reisi: Venemaale reisimiseks on tarvis viisat. Selle saab näiteks vastavat teenust pakkuvast reisibüroost.

Sõit lennujaamast linna: Pulkovo lennujaam (tel 00 78 12 704 3822; www.pulkovoairport.ru) asub linnast 10 km kaugusel. Süstikbuss number 3 sõidab saabuvate lendude saali eest kesklinna ja maksab 26 rubla. Ekspressrongi ei ole.

Rongid: otsereiside kohta Tallinnast vaata www.gorail.ee.

Kuidas liikuda

Ühistransport: ühe korra piletid Peterburi suursuguses metroos sõitmiseks maksavad 28 rubla. 20 pileti pakk maksab kõigest 485 rubla.

Taksod: mõnel taksofirmal on ka inglise keelt kõnelevad juhid, kuid neid ei ole nii palju kui Moskvas. Tavaliselt peab hakkama saama vene keelega. Üksikasjalikuma ülevaate saab veebilehelt http://airport-petersburg-taxi.ru/.

Autorent: Peterburis ei ole erilist mõtet autot üürida, sest peamised vaatamisväärsused asuvad suhteliselt lähestiku. Isegi kui plaanida linnast väljasõitu, on selleks palju mõistlikum kasutada ühistransporti, nii väldite võimalikke probleeme altkäemaksunäljaste Vene liikluspolitseinikega.

Kohalikud seadused ja tavad

Kuigi olukord on märkimisväärselt paranenud, tegeleb kurikuulus Venemaa politsei siiani välismaalastelt väljapressimistega nende „võltsitud dokumentide” ettekäändel. Kandke oma dokumente endaga alati kaasas.

Lillede kinkimine Peterburi elanikele võib olla küllaltki peen teadus. Kindlasti kinkige paaritu arv lilli, sest vaid matusele on tavaks viia paarisarv lilli. Kui lähete Peterburis kellelegi külla, võtke enne tuppa sisenemist jalanõud jalast.

Maria teatri saal Peterburis Foto: Dmitry Lovetsky, AP/Scanpix

Hea teada

Hädaabinumbrid: tuletõrje 01, politsei 02, kiirabi 03. Rääkida tuleb vene keeles.
Valuuta: rubla
Suunakood: välismaalt Peterburi numbritele helistades tuleb ette valida 007 812. Peterburist lauatelefonilt rahvusvahelisi kõnesid tehes tuleb valida 8, oodata vabatooni, seejärel valida 10, siis riigi kood, linna kood ja lõpuks telefoninumber.

Loe veel - Venemaa