Perthi reisijuht


Perthi siluett.
Foto: (CC) Somno

Reisiekspert Mark Chipperfield annab nõu, kuidas Perthi jõuda, millal minna ja kuidas kohapeal ringi liikuda. Chipperfield on Austraaliast ja Vaikse ookeani piirkonnast kirjutanud rohkem kui 20 aastat. Ta on reisinud nii Põhjaterritooriumil, Tasmaanias kui ka ülejäänud maapiirkondades.

Miks minna

Vanasti käidi Perthis puhtast uudishimust, et näha, milline on elu maailma kõige isoleeritumas suurlinnas. Lääne-austraallastele meeldibki mõelda enda kodukohast kui piirialast, pärast mida tuleb tühjus. Koobaltsinise taeva all liiguvad siin ringi elu näinud maadeavastajad, pärlipüüdjad ja päikesepleekinud lainelaudurid. Kuid nüüd on see Swani jõe suudmes paiknev linn kaotamas on teismeea kohmakust. Õitsev kohalik majandus meelitab ligi investeeringuid ja andekaid inimesi kõikjalt maailmast. Ning linna paljukiidetud Vahemere elustiil, mis tiirleb purjetamise, einestamise ja ranna ümber, tundub paljudele järjest enam meeldivat.Tipptasemel restoranid, suurem hotellivalik ja kiirestiarenev loodusturism aitavad muuta linna mainet aina paremaks. Selle asemel, et eraldatust muust maailmast häbeneda, näevad kohalikud seda pigem auasjana. See on võimalus teha kõike paremini kui n-ö "vanades" linnades Sydneys ja Melbourne’is. Ja sageli neil see ka õnnestub, vaadake näiteks Lääne-Austraalia veinide edu maailmas.Hea kliima (Perthis on rohkem päikesepaistelisi päevi kui teistes Austraalia linnades), piisavalt tänapäevane keskkond ja puhas füüsiline ilu muudavad selle Euroopa enklaavi lihtsalt vastupandamatuks. Perth on ka üks nendest kohtadest, kus kohalikud jagavad heameelega oma õnne ka külalistega. Rohkemat polegi vaja.

Millal minna

Kuna Perth asub Lääne-Austraalia lõunaosas, on seda hea külastada aastaringi. Kuigi kohalikud võivad talvekuudel lõdiseda, on keskmiselt 14kraadise temperatuuriga talv meie jaoks meeldivalt talutav. Suved on aga pikad ja kuivad ning täiesti sobivad õues tegutsemiseks. Ja tegevust siin juba jagub. Olgu aga öeldud, et suvel võib temperatuur küündida üle 30 kraadi, nii et päevituskreem ja peakate tuleb kindlasti kaasa võtta. Kuigi siinne rahvaarv kasvab kiiresti, on uus ja edasipüüdlik Perth siiski üllatavalt rahulik. Kohati jääb lausa mulje, et see linn on kogu aeg puhkuserežiimil.

Kuidas kohale jõuda

Perthi lennujaama moodne hoone asub linnast 12 km kaugusel. Perthi keskusesse sõit kestab umbes 40 minutit. Ent rahvusvaheline terminal asub riigisisesest üsna kaugel (umbes 11 km), nii et nende vahel liikumiseks varuge aega (terminalide vahel sõidavad ka süstikbussid). Alates 2012. aasta algusest toimuvad rahvusvahelises terminalis mahukad renoveerimistööd, mis peaksid lõppema 2014. aastal.

Kuidas lennujaamast linna saada

Lennujaama ja linna vahelist transporti pakuvad peamiselt taksod ja süstikbussid. Üks suund taksoga maksab umbes 40 dollarit. Süstikbussid väljuvad nii riigisisestest terminalidest kui ka rahvusvahelisest terminalist. Ühe suuna pilet linna riigisisesest terminalist maksab 15 dollarit ja rahvusvahelisest terminalist 18 dollarit. Saadaval on ka pere- ja rühmasoodustused.

Kuidas ringi liikuda

Suhteliselt laialivalgunud linna kohta on Perth ulatusliku bussi- ja rongivõrguga hästi kaetud. Praamid sõidavad Swani jõel linnakeskuse ja Perthi lõunaosa vahet. Kiirpraamid pakuvad ühendust Perthi, Fremantle’i ja Rottnest Islandi vahel. Kasutada saab ka tasuta CAT-busse, mis ühendavad Perthi, Kings Parki ja Barrack Streetil asuvat praamisadamat.Perthi taksod: Linnas on piisavalt taksosid, ent kiirel õhtul võib neid olla keeruline tabada. Paljud taksojuhid keelduvad sõitjaid tänavalt peale võtmast, nii et minge lähimasse märgitud taksopeatusse. Teine variant on tellida takso telefoni teel. Kaks peamist taksofirmat Perthis on Swan Taxis (tel 131 330) ja Black and White (tel 131 008). Mõlemast saab taksot tellida nii telefoni kui ka Interneti teel.Rongisõit Perthist Fremantle’isse pakub ühe meeldiva pingevaba päeva. Peale võimaluse tutvuda vana sadamalinnaga saate külastada ka kuulsaid Cottesloe või Swanbourne’i randu ning miks mitte ka pisut supelda. DayRideri passiga (7,70 dollarit) saate tööpäevadel alates kella üheksast piiramatult sõita kõigi busside, rongide ja praamidega.

Kohalikud seadused ja tavad

Perth on macholik koht, kus meestele meeldib riietuda nii vabalt kui võimalik. Tavaline meesterahva riietus koosneb lühikestest pükstest, varrukateta särgist ja plätudest. Külastajad on tihti üllatunud, et kohalikud restoranid ja pubid peavad sobivat riietust inimestele meelde tuletama. Nii et Perthis riietuge vabalt, ent viisakalt. Kohalike meeste seas on populaarsed ka poolpaljaste ettekandjatega baarid. Enamik kliente aga peaaegu ei märkagi neid.

Hea teada

Petturid: Internetis on liikvel jutud autorendifirmast, mis võtab krediitkaardilt raha olematute või vaidlustatud kahjude eest. Seepärast tuleks enne sõitmahakkamist auto alati üle kontrollida. Juba olemasolevatest kahjustustest tasub pilt teha. Ka lisakindlustus aitab võimalikke ohte vähendada.
Ärge parkige autot ööseks tänavale.
Lääne-Austraalia turismikeskus: 55 William Street, Perth WA 6000, tel +61 89 483 1111, www.wavisitorcentre.com
Valuuta: Austraalia dollar

Loe veel - Austraalia