Pekingi linnajuht


Massiivne väravatorn Tian'an Meni väljaku ääres, kus Mao Zedong kuulutas 1949.aastal välja Hiina Rahvavabariigi.
Foto: Anneli Aasmäe

Sissejuhatuse Pekingi vaatamisväärsustest annab Telegraphi kohalik reisiekspert Malcolm Moore.

Miks minna

Peking on kogu oma suduse kaosega jõudmas maailma tähelepanu keskpunkti. Ei maksa hellitada lootusi imeilusast linnast; Pekingi külalised on juba sajandeid kurtnud, et linn on tegelikult kole.

"Mäenõlvad on paljad ja jõed räpased. Liiv ja rämps katavad maad ning tolm keerutab õhus," märkis Hiina praeguse pealinna kohta Korea ametnik Choe Bu juba 15. sajandil.

Ega sellest ajast polegi palju muutunud. Kuid arvestage sellega, et linn on iseend taasavastanud ja üles ehitatud vaid ühe põlvkonna jooksul ning kõik võimalused on alles ees. Peking on seiklusi ihkava turisti jaoks suurepärane rännak Hiina pikka impeeriumiajalukku ja kultuuri ning samas võimalus heita pilk ka riigi ekstravagantsesse tulevikku.

Juba kümne aasta pärast võib Hiinasse reisimine olla sama tavaline kui USA-sse. Seega - kiirustage, kui tahate olla esimeste avastajate hulgas.

Millal minna

Vältige suve, kui temperatuur tõuseb +39 °C. Samuti ei tasu minna talvel, kui külmakraadid langevad -20 °C. Kevad ja sügis on parimad ajad, eriti mai, juuni, september ja oktoober.

Kuidas kohale jõuda

Pekingi lennujaam asub 23 km kesklinnast. Ekspressrong viib linnakeskuse servale, kuid enamus saabujaid võtavad linnajõudmiseks siiski takso. Taksode sisseistumistasu on 1,5 eurot ja hinnad jäävad olenevalt sihtkohast 7-14 euro piiresse.

Ühistransport

Pekingis on üks maailma suurimatest metroovõrkudest ja kõik sõidud maksavad 25 eurosenti olenemata ümberistumiste arvust. See on küll väga soodne liikumisviis, kuid tipptunnil tõeliselt ülerahvastatud.

Autorent

Kui metroo on ülerahvastatud, siis maapinnal pole olukord sugugi parem. Kuigi linn on ehitanud valmis mitmed ringteed liikluse kiirendamiseks, tuleb olla valmis istumiseks pikka aega ummikutes, eriti tipptunni ajal. Kui on plaan võtta rendiauto, tuleks lennujaamas taotleda ajutist juhiluba. Autorent pole kallis, kuid arvestama peab sellega, et paljud kaassõitjad on esimest põlve ja alles lühikest aega olnud autojuhid ja võivad liikluses teha palju vigu.

Jalgsi

Jalutamine pole mõistlik mõte. Peking on jalgsikõndimiseks hiiglasuur - ehitatud sellisena, et lihtsurelikud tunneksid end võimu ees imepisikestena. Arhitektid, kes projekteerisid moodsa linna ja lasid selle peaaegu nullist välja ehitada, pole ilmselt mõelnud, et inimesed hakkavad jalutama ühe pilvelõhkuja juurest teise juurde.

Jalgrattaga

Parim võimalus linnaga tutvumiseks, kui sihtkoht ei asu just ülemäära kaugel, on jalgrattaga. Selle saab laenutada hotelli juurest. Peking on tasase maastikuga ning rattateed on muust liiklusest eraldatud tõketega, mis muudab neil liiklemise üsna turvaliseks.

Hea teada

Kohalikud seadused ja tavad

Hiinas pole inglise keel laialt levinud. Kuid ei maksa selle peale vihastada - viisakus avab paljud uksed. Üldiselt on Peking väga turvaline. Taskuvargaid on vähe, kui üldse. Naised võivad õhtuti saatjata rahulikult ja turvaliselt tänavatel jalutada. Purjus inimesi tänavapildis ei kohta ja pigem on inimesed tagasihoidlikud, kui pealetükkivad.

Hiinlastel on siiski teistsugune ettekujutus privaatsest ruumist ja välismaalased võivad leida end mõnedes olukordades ebamugavalt lähestikku kohalike inimestega. Järjekordi moodustatakse üsna juhuslikult ja tihti võib ettepoole saada pigem küünarnukkide abil.

Kui reisid tööasjus, tuleks kaasa võtta suuremas koguses visiitkaarte. On tõsine viga, kui kohtudes ei ole kõigile jagada oma visiitkaarte. Isegi puhkusereisil olles on soovitatav ulatada visiitkaart - seda vastu võttes aga tehakse seda mõlema käega ja enne ärapanemist tuleks seda hoolega uurida.

Peking on üks viimastest suurtest pealinnadest, kus suitsetamine on üldiselt lubatud, vähemalt meestele, sealhulgas kõigis avalikes kohtades, baarides ja restoranides.

Pulkadega söömine tuleks ka enne minekut selgeks õppida.

Viisad

Need, kes peatuvad kauem, kui 72 tundi, peavad taotlema viisat. Selle saab saatkonnast. Tavaliselt on enne vaja hotellibroneeringut ja lennukipileteid ning küllakutset, mille saab reisifirma vahendusel. Kui peatutakse alla 72 tunni, siis piisab vaid lennupiletist ja registreerimisest kohalikus politseijaoskonnas esimese päeva jooksul. Hotell teeb selle registreerimise tavaliselt külastajate eest ise ära.

Pühad

Kohalike suurte pühade ajal pole Hiinasse reisimine soovitatav. Need pühad on kevadfestival (Hiina uue aasta algus) ja rahvuspühad oktoobri alguses. Siis reisivad hiinlased ise ja kõik lennud, rongireisid ja vaatamisväärsused on ülerahvastatud.

Saaste

Pekingi saaste on kohutav ja tasub silm peal hoida õhukvaliteedi indeksil. Seda saab jälgida näiteks USA saatkonna Twitteri kontolt. Kui indeks kerkib üle 200, on oodata kerget sudu ja lastega perekondadel soovitatakse püsida kodus. Kui indeks kerkib üle 300, peaks ka täiskasvanud siseruumidesse jääma.

Internet

Hiina kontrollib Internetti, osa Google´i teenuseid pole kättesaadavad. Kasutada tuleks arvutis näiteks Virtual Private Networki (VPN-i) mõnesse koduarvutisse või teise riigi võrku, kust saab ligi kogu Internetile.

Riietus

Peking on kõrbe servas ja suhteliselt kuiva kliimaga. Tavaliselt pole vihmavarju vaja. Talvel on vaja sooja aluspesu. Suvel on vaja päevituskreemi.

Loe veel - Hiina