Pariisi reisijuht


Pariisi reisijuht
AFP/Scanpix

Kohalik reisiekspert Natasha Edwards annab ülevaate Pariisi peamistest vaatamisväärsustest ning nõu selle kohta, kuodas kohale jõuda ja ringi liikuda. Edwards on elanud Pariisis ligi 20 aastat ja on portaali Time Out Pariisi reisijuhi endine peatoimetaja. Ta kirjutab kõigest linnaga seonduvast, sealhulgas restoranidest.

Miks minna

„Meile jääb alatiseks Pariis,” ütleb Bogie filmis „Casablanca”. Pariis on samal ajal võtteplats (Grace Jones Eiffeli tornis, Audrey Tautou Montmartre’is, Audrey Hepburn džässibaaris St-Germainis), üks maailma ilusamaid linnu (koos oma kuldsete kivifassaadide ja kuulsate monumentidega) ja samal ajal ka elav, tihedalt kokkusurutud külakogukond.

Ent ükskõik kui hästi Pariisi ei tunneks, on alati midagi uut avastada. Linnaosad muutuvad, vanu renoveeritakse ja uusi, nagu Seine Rive Gauche uue Bibliothèque Nationale’i lähistel, tekib pidevalt juurde. Alati avatakse mõni uus restoran või baar, kuhu minna, tekib uus tippkokk, kelle toitu maitsta, avatakse uus galerii, mida külastada, ning seda kõike eriti septembrikuus, kui kõik on uus.

Suursuguste paleede ja puiesteede kõrvalt leiab väikesed privaatsed siseõued ja aiad. Ajalooliste fassaadide taga peidavad end käsitöögildid ja teaduskeskused. Hoolimata sellest, et Pariis on üks külastatavamaid linnu maailmas, on ta siiski väga kodune. Ehk just selles peitubki tema veetlus. Tänu kortermajadele, mänguväljakutele, turgudele ja kohvikutele ei ole keskuses tühjust ning igaüks saab mängida pariislast.

Millal minna

Seotud lood:

Pariisi võib tulla igal ajal, ent igal aastaajal on erinev atmosfäär. Sügisel algab suure hooga uus kultuurihooaeg. Talv on aeg festivalideks ja suurteks pidustusteks. Mais ja juunis muutub Pariis suviselt laisaks ning augustis on elu Pariisis peaaegu peatunud, sest kõik on rannas.

Kuidas kohale jõuda

Lennud: Pariisi Charles de Gaulle’i lennujaamas (www.aeroportsdeparis.fr) 27 km linnast põhja pool, maandub suurem osa rahvusvahelisi lende.

Kõige usaldusväärsem ja soodsam viis linna jõudmiseks on RER-rongi (see on linnasisene raudtee) B-liin (hind 9,50 eurot). Taksosõit linna maksab vähemalt 60 eurot. Paris Airport Shuttle (www.paris-airport-shuttle.com), Paris Shuttle (www.parishuttle.com) ja Airport Connection (www.airport-connection.com) pakuvad hotellide ja lennujaama vahelist minibussiteenust (hind 20–27 eurot), Roissybus (10 eurot) sõidab aga lennujaama ja ooperiteatri vahet. Kui te plaanite tagasi lennujaama sõita bussi, takso või minibussiga, varuge tihedas liikluses oma närvide säästmiseks piisavalt aega.

Osa lende saabuvad ka väiksemasse Orly lennujaama (www.aeroportsdeparis.fr), mis tegelikult on päris hea variant, sest see asub vaid 14 km linnakeskusest lõunas. Et jõuda Pariisi, sõitke Orlybusiga (7,20 eurot) Denfert-Rochereau metroojaama. Sõiduteel olev eraldi takso-/bussirada muudab ka takso hinna talutavaks (alates 30 eurost).

Kuidas liikuda

Ühistransport: üldiselt tõhusat ühistranspordisüsteemi haldab RATP (www.ratp.fr). Sellesse kuuluvad 14 metrooliini, eeslinnadega ühenduses olevad RER-ekspressrongid, bussid ja trammiliinid. Ajavahemikus 00.30–6.30 väljuvad viiest peatusest Noctilieni ööbussid.

Jalgrattad: julged võivad proovida Vélibi teenust (www.velib.paris.fr). See on populaarne munitsipaalne rattalaenutamise teenus, mis koosneb rohkem kui 20 000 rattast ja pea 1500 parklast. Kohapeal saab krediitkaardiga ratast laenutada üheks (1 euro) või seitsmeks (5 eurot) päevaks. Iga sõidu esimesed 30 minutit on tasuta, järgmised 30 minutit maksab 1 euro ja sealt edasi tõusevad hinnad järsult. Rattaradu tekib sõiduteedele aina juurde, ent tuleks meeles pidada, et osasid neist tuleb jagada taksode ja bussidega.

Jalgsi: Pariisi kompaktsus tähendab, et paljudesse kohtadesse pääseb jalgsi, mis on linna avastamiseks loomulikult parim viis.

Taksod: neid saab peatada tänaval või ettenähtud peatustes, ent sageli on suurem osa neist kogunenud lennujaama ja suuremate ühistranspordipeatuste ümbrusesse. Valge tuluke katusel annab märku, et takso on vaba. Hetkel töötatakse sisse uut süsteemi, mille kohaselt roheline tuluke näitab, et takso on vaba, ja punane, et on hõivatud. Keskne kõnekeskus: tel 00 33 14 530 3030. G7 taksodispetšer (ingliskeelne): tel 00 33 14 127 6699.

Autod: hiljuti tehtud küsitlusest selgus, et Pariis on Euroopa kõige ummikuterohkem pealinn. Siiski on Arc de Triomphe’il, kus kehtib parema käe reegel, sõitmine elamus omaette. Auto võib olla aga kasulik linnast välja reisimiseks. Peamistel autorendiettevõtetel Avis ja Hertz on esindused nii lennujaamades kui ka suuremates raudteejaamades.

Telegraph soovitab: piletipakk ja turistipass

13,3 euro eest saab kümne pileti paki, mis kehtib Pariisi metroos, RER-rongidel, bussides ja trammides. See on lihtsam ja soodsam kui osta 1,7 eurot maksev üksikpilet. Paris Visite pass annab lisaks ka soodsama sissepääsu mõnedele vaatamisväärsustele. See on saadaval metroojaamades ja tubakapoodides.

Kohalikud seadused ja tavad

Inimeste tervitamisel kasutakse prantsuse keeles tiitleid („monsieur”, „madame” ja „mademoiselle”) tunduvalt sagedamini kui inglise keeles.

Võtab aastaid, et mõista, millal teietada, millal sinatada. Kui tekib kahtlus, siis tuleb kasutada alati, välja arvatud laste või loomadega rääkides „vous” ehk teie-vormi, mitte „tu” ehk sina.

Autos peab alati olema helkurvest ja ohukolmnurk.

Paljud restoranid, baarid ja poed ei võta vastu suuri rahatähti (200- ja 500-euroseid).

Hea teada

Pariisi turismikeskus (tel 00 33 14 952 4263, www.parisinfo.com) asub 25 rue des Pyramides, 75001 Pariis.

Kiirabi: 15

Politsei: 17

Tuletõrje: 18

Mobiiltelefonilt hädaabinumber: 112

Valuuta: euro

Suunakood: välismaalt helistades 00 33 ja seejärel tuleb jätta kümnekohalise telefoninumbri esimene 0 ära. Suurem osa Pariisi telefoninumbreid algab 01ga, mobiilinumbrid 06ga. 08ga algavad eritariifsed numbrid.

Loe veel - Prantsusmaa