Nice´i reisijuht


Nice´i reisijuht
Foto: VALERY HACHE, AFP

Kohalik reisiekspert Anthony Peregrine annab ülevaate Côte d’Azuris asuva Nice’i olulisematest vaatamisväärsustest. Nice’is asub üks Euroopa kaunimaid linnasiseseid randu. Peregrine elab Prantsusmaal ning on seal kirjutanud reisi- ja muid lugusid enam kui 20 aastat. Samuti külastab ta igal võimalusel ülejäänud Euroopat.

Miks minna

Côte d’Azuri elurõõmus pealinn Nice on kaunilt kaardunud ümber Inglite lahe. Tema glamuursele mainele annab oma osa ka pisut skandaalne maine. Selge valgus sillerdab Vahemerelt vastu, tekitades ideaalse keskkonna elunautlejatele ja piisavalt varju dekadentsile. Praeguseks on Prantsusmaa suuruselt viies linn osaliselt taastanud oma suursugususe, ütlemata sealjuures lahti ka kuumast ladina temperamendist. Ning lummav on ta peaaegu aasta läbi.

Sõit lennujaamast linna

Nice-Côte d’Azuri lennujaamast (tel 00 33 48 988 9828; www.nice.airport.fr) maksab taksosõit linna keskusesse olenevalt sihtpunktist 22–30 eurot päeval ja 27–32 eurot kella 19.00 ja 7.00 vahel. Neljas inimene või pagas suurendavad takso arvet.

Taksot saab ette tellida telefonil 00 33 49 313 7878. Buss on odavam (6 eurot üks suund, kuid pilet kehtib ülejäänud päeva kõikidel Nice’i bussidel ja trammidel) ja tunduvalt lihtsam.

Seotud lood:

Astuge kas bussi nr 98 või 99 peale. Mõlemad väljuvad 30 minuti tagant ning läbivad lennujaama mõlemat terminali. Nr 98 sõidab kesklinna ja 99 raudteejaama. Kui reisite ilma laste ja rohke pagasita, saate lennujaamast Nice’i sõitmiseks kasutada ka mootorrattatakso teenust (tel 00 33 64 824 6409; mototaxi-sophia.fr). Pileti hind on umbes 30 eurot.

Kruiisid

Nice’is on kaks sadamat, üks linna enda oma ning teine, Villefranche-sur-Mer, asub kohe ümber nurga Vahemere ühes kaunimas lahes. Nice’is randuvad laevad sadamas, kus turismiinfopunkti töötajad reisijad vastu võtavad. Vanalinn ja linnakeskus jäävad meeldiva 20minutise jalutuskäigu kaugusele. Kui see on aga liiga kurnav, on võimalik kasutada ka takso- või tipphooajal süstikbussiteenust.

Villefranche’i sadamasse saabumine on omaette elamus – avanevad mäed, meri, päike, taevas ja kõige selle keskel pesitsev väike linnake. Sadam on madal, nii et kaldale viiakse paadiga. Kui aega on vähe, piirduksin mina ainult Villefranche’iga. See on kaunis Vahemere-äärne koht, kus on paari tunni sisustamiseks piisavalt palju vaatamisväärsusi ning ostukohti. Kui soovite ka süüa, siis tasub aega varuda pisut rohkem. Kui aega on veelgi rohkem, suunduge juba Nice’i.

Sadamas on olemas taksod, ent sama lihtne ja tunduvalt soodsam on minna Nice’i bussile (sõit kestab 12 minutit, hind 1,50 eurot) või rongile (sõit 7 minutit, hind 1,60 eurot). Sadamas asuvast turismiinfopunktist saab teada, kust need väljuvad. Nii buss kui ka rong liiguvad mitu korda päevas.

Kuidas liikuda

Jalgsi: Nice’i kesklinnas on väga kerge jalgsi liikuda. Vanalinn (Vieux Nice) ongi ainult jalakäijatele. Tänavatele mahuks vaevalt ära eesel, bussist rääkimata. Kuid mõned asjad, mida kindlasti näha – Matisse’i muuseum, Promenade des Anglais – nõuavad rohkem jalavaeva. Õnneks on aga Nice’is esmaklassiline ühistranspordisüsteem.

Bussid ja trammid: Miljardäre täis linna kohta on need vägagi soodsad. Ja (suhteliselt) uus trammivõrk on peen kogemus ning tee äärde jäävad sõites ka mitmed vaatamistväärivad kunstiteosed. Ühe pileti (Solo) hind tõusis 3. mail koguni poole võrra ja maksab nüüd 1,5 eurot. Selle piletiga on õigus sõita 74 minutit ning ühe korra ka bussi vahetada. Kehtib mitte ainult linnaliinibussides ja trammides, vaid ka kogu Alpes-Maritimesi maakonnnas.

Siiski ei saa sama piletit kasutada tagasisõiduks, isegi kui see jääb 74 minuti sisse. Ükskõik kuhu te ka ei suundu, tagasi tulekuks tuleb soetada uus pilet. Samuti ei saa seda 1,5 eurot maksvat piletit kasutada lennujaamaliinidel nr 98 ja 99.

Kui soovite minna Nice’ist välja, ostke Ticket Azur, mis maksab samuti 1,5 eurot ja kehtib peale linnas sõitvate busside ja trammide ka kogu Alpes-Maritimes’i maakonnas.

See on geniaalne piletisüsteem. Nii jäävad 1,5 euro sisse peale Matisse’i muuseumi ka Cannes, Monaco ja Antibes. Pileti saate osta bussi- ja trammipeatustest, juhtidelt või aadressidel 3 Place Massenast ja 29 Avenue Malaussena asuvatest esindustest. Ärge unustage iga kord trammi või bussi sisenedes piletit registreerida. Kui unustate, saate 29eurose trahvi. Teavet saab telefonil 00 33 81 006 1006 ja aadressil www.lignesdazur.com.

Jalgrattad ja rulluisud: Nice on suurepärane ratta- ja rulluisulinn, eriti mööda Promenade des Anglais’d liikumiseks. Niipea kui kohale jõuate, näete, et kõik sõidavad. Tõenäoliselt soovite nendega ühineda.

Jalgrattaid saab laenutada Holiday Bikesist (tel 00 33 493 8700; www.loca-bike.fr), mis asub mere ääres aadressil Rue Meyerbeer 4. Roller Stationist (tel 00 33 49 362 9905, www.roller-station.fr) aadressil 49 Quai des Etats-Unis, Promenade des Anglais’ pikendusel, saab nii rattaid kui ka rulluiske. Jalgratta laenutamine maksab 14–15 eurot päev, rulluiskude laenutamine 7 eurot pool päeva ja 8 eurot terve päev.

Kui see tundub kallis, proovige Nice’i kohaliku ettevõtte Vélo Bleu rattaid (tel 00 33 49 372 0606; www.velobleu.org). Neil on umbes 1750 ratast, mis on pargitud pea 175 kohas linnas ja selle ümbruses. Kasutusõiguse hind on 1 euro päevas. Esimesed 30 minutit on tasuta, järgmised 30 minutit maksab 1 euro ja sealt edasi iga järgnev tund 2 eurot. Ratast saab broneerida ette, ent võib ka lihtsalt pangakaardi ja mobiiltelefoniga kohale minna. Helistage neile numbril 043 000 3001 ning andke oma kaardi number ja nemad tagavad, et sellega saab ratta kätte.

Liikumiseks on võimalik kasutada ka tasakaaluliikurit. See meenutab pisut vedruga hüppepulka. Lihtsalt astuge peale ja asuge teele. See on lõbus. Nice’is pole nendega keelatud liikuda avalikus ruumis.

Tunniüür koos giidiga on 30 eurot, kaks tundi 50 eurot. Pöörduge Segway Mobilboardi poole aadressil 2 Rue Halévy (tel 049 380 2127; www.mobilboard.com).

Autorent: Kui viibite Nice’is vaid lühikesel linnapuhkusel, võite autod unustada. Nagu teisteski suurlinnades, on ka Nice’is isikliku autoga liikumine õudusunenägu. Kuna Nice asub Itaalia lähedal, võivad teised autojuhid kriimudesse ja mõlkidesse suhtuda kergelt. Teie autoüürifirma aga ei pruugi seda seisukohta jagada.

Isegi kui jääte kauemaks, ei tasuks autoga end vaevama hakata. Nagu juba mainitud, on olemas soodne bussiühendus kogu Côte d’Azuri ja Alpes-Maritimes’i maakonna sisemaa poole jäävate osadega. Kui te aga tõesti ilma autota ei saa, siis Nice’i lennujaamas on esindatud terve hulk autoüürifirmasid.

Rongid: Kui bussid ei meeldi, minge rongi peale. Rongisõit ei ole eriti kallim ning on kindlasti üks alahinnatumaid rõõme selles piirkonnas. Raudtee lookleb piki rannikut, pakkudes vaateid, mida autoaknast pole võimalik näha. Rongiga jõuate mägedesse rahulikult ilma paanikata, mis mõnedel mägedes sõitmisega tavaliselt kaasneb. Juunist septembrini tasuks kaaluda Carte Zou soetamist. See lubab teil sõita kõikidel Alpes-Maritimes’i maakonna rongidel ning hind on 15 eurot inimese kohta. Peredele soovitaks aga Carte Isabelle’i. Sellega saab neljaliikmeline pere, kus on kaks alla 16aastast last, reisida Côte-d’Azuri rongidel piiramatult 35 euro eest. Kolme päeva perepilet maksab 80 eurot.

Kaaluge ka Prantsuse Riviera passi ostmist. See pass tagab sissepääsu muuseumidesse, mis muidu ei ole tasuta, lahtise bussiga tuuri ning mitmeid teisi vaatamisväärsusi Côte-d’Azuris, Monacos, Antibes’is. Samuti saab sellega teatud poodides allahindlust ning mõnes kasiinos tasuta pokaali šampanjat. 24tunnise kaardi hind on 26 eurot, 48tunnine kaart maksab 38 ja 72tunnine kaart 56 eurot. Kaarti saab internetist aadressilt www.nicetourisme.com/french-riviera-pass või Nice’i turismiametist (tel 00 33 89 270 7407; www.nicetourisme.com) aadressil 5 Promenade des Anglais.

Kohalikud seadused ja tavad

Prantsusmaa seadus nõuab, et isikut tõendav dokument peab alati olemas olema, nii et kandke passi kaasas.

Autos peab olema kollane helkurvest. Seaduse järgi tuleb see selga panna, kui auto peaks katki minema ning teil on vaja tiheda liiklusega maantee ääres autost väljuda.

Kui teid kellelegi tutvustatakse, suruge alati kätt (nii meestel kui ka naistel). Põsele suudlemine tuleb alles hiljem (eriti meeste vahel), kui tutvus on juba kauem kestnud.

Teadke, et millegi pakkumisele (veiniklaasi täitmine, leib, väike kingitus) lihtsalt „merci” vastamine tähendab keeldumist, nagu „Tänan, ei”. See erineb täielikult inglise keelest, kus lihtsalt „Thank you” tähendab „Jah, tänan”. Nii et kui soovite veini või leiba juurde, ärge öelge „merci”. Öelge „Oui, s’il vous plait”.

Hea teada

Hädaabinumber: 112
Nice’i turismiinfokeskus: Eestist helistades tel 00 33 89 270 7407, www.nicetourisme.com, 5 Promenade des Anglais.
Valuuta: euro
Suunakood: 00 33 Prantsusmaale helistades. Prantsuse telefoninumbrid on peaaegu kõik 10kohalised ning algavad 0ga. Välismaalt helistades jätke esimene 0 ära.

Loe veel - Prantsusmaa