New Yorgi linnapuhkuse reisijuht


New Yorgi linnapuhkuse reisijuht
Foto: (CC) Martin Dürrschnabel

Newyorklane Douglas Rogers annab nõu New Yorgi parimate atraktsioonide, hotellide, restoranide ja ööklubide valimisel ning lisaks ülevaate, kuidas suures linnas ringi liikuda. Rogers on elanud New Yorgis alates 2003. aastas:, kõigepealt Manhattanil ja nüüd Brooklynis. Ta kirjutab regulaarselt sellistele väljaannetele nagu The Telegraph, New York Post ja Travel & Leisure Magazine.

Foto: Ilmar Saabas

Miks minna

New York on maailma kõige põnevam linn. Manhattan ei maga kunagi ja seal ei tule tegevustest puudust kunagi. Broadway ja Times Square’i tuledesärast võib julgelt edasi kulgeda maailmakuulsate muuseumide ning arhitektuurimälestiste juurde. Lisaks on linnas rohkem restorane ja baare, kui keegi jõuaks aasta jooksul külastada. Kõik see kokku teeb New Yorgist meie ajastu Rooma.

New York muutub pidevalt. Kunagi kuritegude poolest tuntud piirkonnad Meatpacking District ja suur osa Brooklynist on tänapäeval turvalised ja lahedad kohad. Varem igavad ärirajoonid Flatiron ja Garment District on aga praegu paigad, kus iga nädal avavad oma uksed üha uued ja uued restoranid.

Suures linnas võib end tunda väga üksikuna, kuid New Yorgi üks võludest on selle linna külalislahkus, mis lubab tunda end tõelise kohalikuna. Osalt on see nii tänu linna loogilisele ülesehitusele: Manhattani tänavaplaan põhineb korrapärasel ruudustikul. Seega vastupidi näiteks vanadele Euroopa linnadele on siin alati lihtne aru saada, kus parasjagu viibid ning peaaegu igale poole on võimalik jalgsi jõuda.

Linna külalislahkus peegeldub ka selles, et njuujorklased ise on üllatavalt sõbralikud. Mõnda söögikohta sisse astudes või metroos kellegi kõrvale istudes võib naaber üsna tihti vestlust alustada.

Millal minna

New Yorki võib minna igal aastaajal. Talved koos valgete lumesadudega ja neile järgneva pilvitu taevaga võivad olla siin tõeliselt maagilised. Suveilm on aga kõige usaldusväärsem, kuigi augustis võib New Yorgis olla ka lämmatavalt niiske. Kevad ning sügis on külastamiseks parimad aastaajad. Oktoobris värvuvad Central Parkis puudel lehel kuldpunaseks, taevas on selge ning õhk mõnusalt värske.

Sõit lennujaamast linna

Taksosõit JFK lennujaamast Manhattanile kestab 45–60 minutit ning maksab 45-60 dollarit makse ja jootraha arvestamata. La Guardia lennujaam on linnale lähemal ning taksosõit sealt linna ei tohiks maksta üle 30 dollari. Newarki lennujaamast Manhattanile sõidab 35–50 minutit. Võib kasutada ka ühistransporti (rong, metroo, AirTrain), aga aega linna jõudmiseks kulub siis rohkem.

Erabussid, mis sõidavad kõikidest lennujaamadest Grand Centrali terminali, Penn Stationi rongijaama ja Port Authority bussijaama juurde, on kiired ning maksavad olenevalt lennujaamast 16–28 dollarit. Lisainfoks külastage veebilehte www.panynj.gov/airports või helistage numbril 001 800 247 7433.

Kuidas liikuda?

Ühistransport: New Yorgi metroosüsteem on kiire, turvaline ja usaldusväärne ning ühendab viiest linnaosast nelja (vaid Staten Island jääb metroo haardeulatusest välja). Üksikpileti hind on 2,25 dollarit. Seitsmepäevane piiramatu sõiduvõimalusega pilet maksab 27 dollarit. Kaardid kehtivad ka bussis. Lisateavet saab veebilehelt www.mta.info/metrocard.

Kollased taksod: Välja arvatud tipptunnil, on taksod New Yorgis alati saadaval. Sõidutasu algab 2,50 dollarist ning iga viiendiku miili eest lisandub 40 senti (25 penni).

Kohalikud seadused ja tavad

Restoranides on jootraha suuruseks 15–20% arvest. Käibemaks New Yorgis on 8,87%. Poodides ja restoranides toodud hinnad ei sisalda maksusid.

Hea teada

Hädaabinumber: 911
Turismiinfokeskus: põhjaliku info saamiseks New Yorgi kohta külastage turismiinfoteenuseid pakkuva mittetulundusühingu NYC & Company veebilehte aadressil www.nycgo.com. Kaarte, reklaamlehti ja teisi New Yorgiga seonduvaid materjale on võimalik saada turismiinfokeskusest (tel 001 212 484 1222) aadressil 810, 7. avenüü, 52. ja 53. tänava vahel. Avatud E–R 8.30–18.00; L–P ja pühade ajal 9.00–17.00.
Valuuta: USA dollar
Suunanumber: välismaalt helistades valige kõigepealt 001, seejärel kolmekohaline linnaosa number (näiteks Manhattan 212 ja Brooklyn/Bronx 718) ning siis telefoninumber.

Loe veel - Ameerika Ühendriigid