Monaco reisijuht


Monaco reisijuht
Foto: BORIS HORVAT, AFP

Monaco linnapuhkuse reisijuhis antakse nõu, kuhu minna, mida vaadata ja kuidas ringi liikuda. Monaco on koht, mis võtab iseennast kohutavalt tõsiselt. Samas pole ka imestada, kui nii paljudel rikastel inimestel on tarvis siin silm peal hoida. Anthony Peregrine elab Prantsusmaal ning on seal kirjutanud reisilugusid ja muud enam kui 20 aastat. Samuti külastab ta igal võimalusel ülejäänud Euroopat.

Miks minna

Monacot on lihtne põlata. Mina kunagi tegin seda, pidades Monacot maksudest kõrvalehoidjate, paranoiliste miljardäride, koomilise kuningapere ja Roger Moore’iga piirduva glamuuri kantsiks. Kuid selline küünilisus on tobe. Jah, see koht on ekstravagantsusest, luksusest ja politseinikest pidevalt peaaegu lõhkemas. Ent samas on see ka haarav spektaakel, mille sarnast mujal Euroopas ei leidu.

Et seda täielikult hinnata, tuleb oma eelarvamused alla suruda. Kuigi see tilluke vürstiriik mahuks napilt ära Paljassaarele, on sellel siiski kolm printsessi, üks prints ja 2011. aastal peeti siin täissuuruses kuninglik pulm.

Monaco on koht, mis võtab iseennast kohutavalt tõsiselt. Samas pole ka imestada, kui nii paljudel rikastel inimestel on tarvis silm peal hoida. Nagu kõik teised lihtsurelikud, ei saa ka minust kunagi monacolast. Kuid meil kõigil on võimalus selle muinasjutumaa pinnal vähemalt kõndida. Ja vähemalt üks kord elus me peaks.

Kuidas kohale jõuda

Et jätta õige mulje, tuleks Monacosse saabuda staadionisuuruse jahiga. Kui see on aga teie maitsele natuke liig, siis on hea variant ka lennuk.

Lähim lennujaam on Nice-Côte d’Azur (tel 00 33 48 988 9828; www.nice.aeroport.fr), mis asub 35 km kaugusel rannikust.

Sõit lennujaamast linna

Nice-Côte d’Azuri lennujaamast (tel 00 33 48 988 9828; www.nice.aeroport.fr) on Monacosse saamiseks viis varianti.

Kuigi see pole ehk nii uhke kui jaht, on Heli Air Monaco (tel 00 37 79 205 0050; www.heliairmonaco.com) helikopteriga saabumine kindlasti glamuursem kui bussiga kohale veeremine. Tavaline seitsmeminutiline lend maksab 125 eurot üks suund ja 220 eurot edasi-tagasi. 2–12aastasele maksab üks suund 80 ja edasi-tagasi 130 eurot ning üle 65aastastele vastavalt 95 ja 190 eurot. Kui 18 eurot minuti eest on midagi, mida saate endale lubada, siis laske käia. Eriti, kui edasi hotelli viib teid tasuta süstikbuss.

Takso eest (tel 00 33 49 313 7878) olge valmis maksma 69–74 eurot päeval ja 79–90 eurot õhtul kella seitsmest hommikul kella seitsmeni. Hinnad sõltuvad liiklusoludest. Neljas inimene või pagas teevad arve pisut suuremaks.

Kui eelistate rongi, sõitke lennujaamast bussiga nr 99 Nice-Ville’i jaama (pilet 4 eurot), ning sealt minge TER-rongiga (Prantsuse rongifirma) Monacosse. Rongisõit on lühike ning maksab olenevalt kellaajast umbes 5–7 eurot.

Neljas variant on buss. Selle kasutamiseks minge lennujaama 1. või 2. terminalist 110 Expressile. See viib teid umbes 45 minutiga Monacosse ning ühe suuna pilet maksab 12 eurot ja edasi-tagasipilet 32 eurot. Hinnad alla 26aastastele on vastavalt 14 ja 28 eurot. Pileteid saab Bureau-des-Busidest 1. terminalist.

Viimaks, kui reisite üksi ja vähese pagasiga, kaaluge ka mootorrattataksot. Riviera Express (tel 00 33 61 322 9168; www.riviera-express.net) viib teid umbes 75 euro eest Goldwingi mootorrattal Monacosse.

Kruiisid

Kruiisilaevad randuvad tavaliselt uue kai ääres asuvas vanas Port Hercule’i sadamas, mis on pea pool kilomeetrit pikk ning tuntud kui Nouvelle Digue de Monaco (see Gibraltaril ehitatud ja siia pukseeritud monstrum on poolhõljuv, et hoida merekeskkonda). Kail endal ei ole mingeid hooneid, ent Monaco on vaid kiviviske kaugusel. Piisavalt taksosid on samuti käeulatuses.

Kuidas liikuda

Jalgsi: Monaco on vaevalt 3,5 km pikk ja oma kõige laiemas kohas veidi alla kilomeetri lai (see on Vatikani järel teine kõige väiksem riik maailmas). Seega pole kõndimine just tohutu katsumus. Vähemalt seni, kuni viibite mere ääres. Natuke maad sisemaa poole ja tänavad hakkavad järsult tõusma (just siin vajuvad Alpid merre).

Ühistransport: Vürstiriigi kohta, mida iseloomustavad pigem limusiinid kui vajadus ühistranspordi järele, on Monacos üllatavalt hea ja soodne ühistransport. Siin on viis bussiliini, üks pilet maksab 1,50 müügiautomaadist ja 2 eurot bussist ostes. 30 minuti jooksul saate sama piletiga ka teise sõidu teha (bussijuhile tuleb öelda „Correspondence”).

Samas 5 euro eest saate piiramatult sõita terve päeva. Alla 7aastased sõidavad kogu aeg tasuta. Samad hinnad ja tingimused kehtivad ka Bateau Busi (praami) kohta, mis sõidab sadama vahet. Lisateavet saab telefonil 00 37 79 770 2222 või aadressil www.cam.mc. Bussiga reisides tuleb meeles pidada, et pilet on vaja valideerida bussis asuvas automaadis.

Tänavaliftid: See on suurepärane üdini monacolik abi kergele jalutamisele. Lifte on seitse ja need asuvad kõigis olulisemates punktides, et teid vürstiriigi sügavamatest kohtadest kõrgemale tõsta. Tegelikult on olemas ka vähemtuntud kaheksas lift, mis aitab Monaco-Ville’i ronimise natuke lihtsamaks teha.

Minge vana sadama lõppu, Quai des Pêcheurs’ parklasse. Kõige taga on lift, millele järgneb eskalaator, millega jõuate otse okeanograafia muuseumi ette. Nii on pisut vähem rassimist.

Rongid: Tilluke Azur Expressi turistirong ei pruugi väga lahe tunduda, aga keda huvitab? Okeanograafia muuseumi eest viib see teid poole tunniga mitmete Monaco vaatamisväärsuste juurde ning maksab 8 eurot (2–8aastastele poole odavam). See on piisavalt lahe minu jaoks.

Autorent: Peab olema hull, et liikuda Monacos autoga. Ning julge, et tulla Monacosse välisriigi autoga. Sama suur politseinike kontsentratsioon kui Monacos on ehk ainult Põhja-Koreas. Kus pole politseid, seal on liikluskaamerad ja nende eest ei jää juba ükski rikkumine varjatuks ning karistamata (Monaco on ainus koht, kus mu auto on teisaldatud. Ja mitte üks kord, vaid kaks).

Nii et palun sõitke tohutu ettevaatlikkusega, justkui kogu teie varandus oleks kaalul (sest tegelikult ongi), ning parkige ainult selgelt ettenähtud kohtades. Kaarte vaadake veebilehelt www.monaco-parkings.mc/establishment.

Turistibuss: Andke sellele võimalus. Suhteliselt uus teenus „Monaco – Le Grand Tour” veab teid kõigi Monaco vaatamisväärsuste juurde lahtise bussiga. Ilma peatusteta kestab sõit ühe tunni. Mõte on aga selles, et kui vaatamisväärsus vaadatud, saate sama piletiga astuda järgmisele bussile, et edasi sõita. Kuigi Monacos saab jalutada, on see kergenduseks nii vanadele, noortele kui ka lihtsalt väsinutele. Ühe päeva pilet on 18, kahe päeva pilet 21 eurot. Lastele vanuses 4–8 maksab nii ühe kui ka kahe päeva pilet 7 eurot. Teavet saab telefonil 00 37 79 770 2636, veebilehelt www.visitmonaco.com või transpordiesindustes 26bis Blvd Princesse Charlotte.

Kohalikud seadused ja tavad

Monaco seadus nõuab, et isikut tõendav dokument peab alati olemas olema, nii et kandke passi kaasas. Monacos leidub kõikjal politseinikke, kes on pärit Prantsusmaalt ja nad ei ole just kõige suuremad naljasõbrad.

Kui teid kellelegi tutvustatakse, suruge alati kätt (nii meestel kui ka naistel). Põsele suudlemine tuleb alles hiljem (eriti meeste vahel), kui tutvus on juba kauem kestnud.

Teadke, et millegi pakkumisele (veiniklaasi täitmine, leib, väike kingitus) lihtsalt „merci” vastamine tähendab keeldumist, nagu „Tänan, ei”.

See erineb täielikult inglise keelest, kus lihtsalt „Thank you” tähendab „Jah, tänan”. Nii et kui soovite veini või leiba juurde, ärge öelge „merci”. Öelge „Oui, s’il vous plait”.

Pidev näksimine ja tänaval söömine-joomine ei ole Monacos levinud.

Hea teada

Hädaabinumber:112
Turismiinfokeskus: (tel 00 37 79 216 6116, www.visitmonaco.com), 2 Boulevard des Moulins
Valuuta: euro
Suunakood: Eestist helistades valige ette 00 377.

Loe veel - Euroopa