Mauritiuse reisijuht


Mauritiuse reisijuht
Foto: (CC) Bruno Navez

Sihtkohaekspert Nicki Grihault tutvustab Mauritiuse saart ning annab nõu parimate vaatamisväärsuste kohta. Ei ole kohta maailmas, kus glamuurseid hotelle asuks nii tihedalt koos kui Mauritiusel ning valge liivaga rannad on siin miilidepikkused. Grihault külastas Mauritiust esimest korda, kui käis saarel teismelisena internaatkoolist puhkusel olles. Kui temast sai 15 aastat tagasi reisikirjanik, keskendus ta just Mauritiusele. Ta on kirjutanud saare kohta ka reisijuhi. Siin aga teatakse Nicki Grihaulti eelkõige tema isa Alan Grihaulti järgi, kes on dodo ekspert, saatejuht Mauritiuse televisioonis ja saare kohalik kuulsus. Mauritiusele tulles peab Nicki veel kaamerate eest põgenema.

Miks minna

Ei ole kohta maailmas, kus glamuurseid hotelle asuks nii tihedalt koos kui Mauritiusel ning valge liivaga rannad on siin miilidepikkused. Pirnikujuline saar on tuntud eelkõige oma eksklusiivsuse ja stiili poolest, ent Mauritiuse võlu on sellest kuulsusest veelgi suurem. Briti puhkajad naasevad oma reisilt ja jutustavad vaimustunult külalislahkusest, mis neile osaks langes. Mauritiuse kultuuriliselt mitmekesised asukad (kes on peamiselt india, kreooli, hiina ja prantsuse päritolu) on muretud, sõbralikud ja positiivsed ning miski ei tee neile üleliia muret.

Luksus on siin üllatavalt taskukohane – selles piirkonnas on hinna ja kvaliteedi suhe parim just Mauritiusel. Märke Briti koloniaalajastust võib märgata Gymkhanaks kutsutavas spordiklubis, teeistandustes ja vasakpoolses liikluses, eksootilisust lisavad aga turul tšillikoogikesi ja dhal puri nimelist leiba müüvad letid, puusi nõksutavad sega-muusikud ja dodo-kujutised, mida võib märgata pea kõikjal.

Seotud lood:

Ohtrate veespordivõimaluste, maailma parimate spaade ja golfiradade ning gurmeerestoranide tõttu on hotellist raske lahkuda. Mauritiusel on aga peale selle pakkuda veel paljugi huvitavat: külastajaid ootavad Prantsuse koloniaalstiilis majad, rikkaliku kujutlusvõimega rajatud loomapargid ja matkarajad ning ATVd, ahviraudteed ja ratsutamisvõimalused.

Turismikeskus on koondunud Mauritiuse põhjaossa Grand Baie ümbrusesse, kus asub kõige enam hotelle, randu ja meelelahutusasutusi. Idarannik on see-eest saare kuulsaim osa, kus asuvad kõige tähelepanuväärsemad hotellid ja väidetavalt kauneimad valge liivaga rannad. Lääneranniku rahulikud ja lauged rannad on jällegi enim meeltmööda kogu perega puhkajatele. Lopsakas lõunaosa näitab saare metsikumat, aga vahest ka põnevamat külge. Ka kagu- ja edelaosas on hotelle, mis on koondunud rahulikele rannaaladele surfipiirkonna ja kaljumatkaradade lähedale.

Kirjanik Mark Twain on saare kohta öelnud järgmist: „Võiks arvata, et esmalt loodi Mauritius ja hiljem selle järgi paradiis.”

Seega pole ime, et saarel käib palju turiste.

Millal minna

Ekvaatorist 20 laiuskraadi kaugusel asuvat Mauritiust reklaamitakse kui aastaringset reisisihti, enamikule inimestest seostub saar aga siiski talvepuhkusega. Kõrghooaeg kestab siin oktoobrist aprillini ning on kuum, niiske ja vihmane. Jaanuarist märtsini on orkaanioht, ent see on üsna väike. Mauritiuse talv kestab maist septembrini ning on soe ja kuiv. Moskiitosid on sel ajal vähe ja hotellihinnad langevad 30–50 protsenti. Põhja- ja lääneosa on varjulisemad meie suvel, idarannik talvel. Mauritiuse suvi võib põhjarannikul olla lämmatavalt kuum. Saarel on oma mikrokliima – seal, kus parajasti olete, võib sadada vihma, samas kui viie minuti tee kaugusel paistab päike. Plaanide tegemisel tasub seda meeles pidada.

Kuidas kohale jõuda

Kõik lennuliinid maanduvad saare kaguosas Sir Seewoosagur Ramgoolami rahvusvahelises lennujaamas (SSR). Sõit lennujaamast hotelli võib kesta 10 minutist 90-ni. Keskmine sõiduaeg on 40 minutit. Taksosõit Grand Baiesse ja saare idaossa maksab umbes 40 eurot, lääneossa 38 eurot ja Blue Baysse 30 eurot.

Kui broneerida valmisreis reisikorraldaja või -büroo kaudu, saab parimad lennu- ja hotellipakkumised. Lisaks kantakse hoolt selle eest, et saabuja sõidutataks lennujaamast hotelli. Paljud reisikorraldajad pakuvad nüüd ka lisaboonuseid. Näiteks on võimalik lasta end üle viia kõrgemasse teenindusklassi või saada lastele tasuta tuba. Kauba peale saab vahel ka näiteks tasuta öid hotellis, spaateenuseid, pudeli kihisevat või tasuta toitlustust kahele. Võimalik on ka tasuta meelt lahutada, mängides golfi või sõites veesuuskadel – tuleb vaid pakkumisi küsida.

Kuidas liikuda

Mauritius on küll väike saar, millel pikkust vaid 65 km ja laiust 45 km, ent ringiliikumine võtab aega. Ei ole kuigi haruldane, et hotellist vaatamisväärsuseni jõudmiseks peab sõitma tunni või kaks. Peale ühe suure maantee, mis lookleb lennujaamast põhja Grand Baiesse, on teed enamasti kitsad ja käänulised. Et saare avastamisega kaasneks võimalikult vähe stressi, on mõistlik keskenduda korraga vaid ühele piirkonnale või juhinduda konkreetsest huvipakkuvast teemast.

Bussid sõidavad kõikjale peale inimtühja Plaine Champagne’i. Kuna aga bussisõit võtab aega ning taksod, ekskursioonid ja bensiin on see-eest üsna odavad, reisivad külastajad bussiga harva.

Auto üürimine on saare avastamiseks populaarne, turvaline ja paindlik võimalus. Liiklus on vasakpoolne. Mauritiusel liiklemine ei sobiks nõrganärvilistele. Teedel puuduvad sageli kõnniteed, seetõttu astuvad inimesed ja koerad tihti sõiduteele.

Kuigi olukord muutub üha paremaks, on endiselt vähe viitasid, mis juhiksid linnadesse ja vaatamisväärsuste juurde. Mauritiuse sõidukijuhid on aga üsna ettearvamatud.

Kui soovite trendikat katuseta džiipi või maasturit, pöörduge selliste juhtivate rahvusvaheliste ettevõtete poole nagu Hertz, Avis, Sixt või Europcar. Nende letid asuvad lennujaamades ja suuremates kuurortides, ent nende teenus võib osutuda kulukaks. Kui ei põlga ära lihtsamat mudelit, võib pöörduda mõne maineka kohaliku ettevõtte poole: ADA (tel 00 230 675 2626; www.ada.fr) hinnad on 25–30 protsenti madalamad, proovida tasub ka Grand Baie Travel & Toursi (tel 00 230 263 8771; www.gbtt.com). Auto üürimiseks on vajalik kehtiv juhiluba, vanuse alampiir on 23 aastat.

Paljudes kuurortides on nüüd võimalik laenutada ka jalgratast.

Turistidele mõeldud taksode uksel on kollasel tahvlil kirjas hotelli või maakonna nimi, mille heaks sõidukid töötavad. See hotell või maakond määrab ka oma taksode hinnakirja. Et vältida roolis sõidustressi, võibki vaatamisväärsustega tutvuma sõita taksoga. Päevaekskursioon on selleks mugav ja odav viis ning maksab umbes 44-68 eurot. Veel lihtsam on minna oma hotellist või kuurordist minibussile ja sõita päevasele või poolepäevasele ekskursioonile, mis keskendub ühele piirkonnale või teemale. Nii saab kaeda saare peamisi vaatamisväärsusi veelgi parema hinna eest.

Lennujaamast hotelli saate kõige kiiremini helikopteriga (tel 00 230 603 3754; helicopter@airmauritius.com). Helikopteriga on võimalik minna ka õhureisile ja näha saart linnulennult või sõita sellega golfirajale või lõunasöögile.

Kohalikud seadused ja tavad

Külalislahkus on Mauritiuse kultuuri peamine tunnus. Ootamatutele külalistele pakutakse alati söögi- ja joogipoolist. On viisakas see vastu võtta.

Et saare kogukonnad erinevad üksteisest oma tavade poolest, on kohalikud tolerantsed paljude uskumuste ja käitumisviisides suhtes. Ent kuigi inimesed tunduvad läänelikud, on Mauritiuse kultuur siiski konservatiivne.

Kui külastada religiooniga seotud kohti, ei maksa kanda paljastavaid riideid ning ka jalatsid tuleb ära võtta. Naised peaksid kandma kaasas sarongi, mida saab vajadust mööda kasutada seeliku või pearätina.

Hea teada

Valuuta: Mauritiuse ruupia (MUR). Mauritiuse ruupiaid võib võimaluse korral osta ka enne reisile minekut, ent Mauritiusel on vahetuskurss soodsam. Hotellides, suuremates poodides ja restoranides saab maksta ka krediitkaardiga. Enamikus linnades ning ka turismiobjektide juures on olemas sularahaautomaadid. Vahetuskurss kõigub, kuid reisijuhi kirjutamise ajal on see 1 EUR = 388 MUR.

Välisministeeriumi soovitused leiate veebileheküljelt http://www.vm.ee/?q=node/5911.

Turismiinfo: aadressil www.tourism-mauritius.mu asub Mauritiuse turismiarenduse ameti (Mauritius Tourism Promotion Authority) veebilehekülg.

Politsei: 00 230 208 1212

Loe veel - Aafrika