Marrakechi linnapuhkuse reisijuht


Marrakechi linnapuhkuse reisijuht
Foto: ABDELHAK SENNA, AFP

Sihtkohaekspert Alison Bing annab reisinõu Maroko linna Marrakechi kohta ning tutvustab selle parimaid vaatamisväärsusi. Bing on kirjutanud Lonely Planetile 36 reisijuhti, sealhulgas seitse Maroko-teemalist raamatut ja Lonely Planeti esimese reisijuhi Marrakechi kohta. Ta on teinud kaastöid ajalehtedele Daily Telegraph, New Zealand Herald, Rootsi ajalehele Dagens Nyheter, lisaks ka BBC-le.

Miks minna

Aitab neist rannapuhkustest, mille saab kokku võtta postkaardiga, millel on kujutatud liivakühvlit ja ämbrit. Puhkusepildid Marrakechist vajavad juba pikemaid kommentaare. Kuidas see õige juhtus, et rüüpasite äkitselt teed seppadega, ajasite (üsna otsesõnu) Türgi saunas nahka või vehkisite Djemaa el Fna väljakul tantsida berberi tantse? Limpsides päikeseloojangu värvi kokteili 18. sajandist pärineva ja riadiks nimetatava traditsioonilise Maroko maja katusel, meenutate möödunud päeva läbielamisi ja püüate endamisi välja selgitada, kuidas see kõik juhtus. Võib-olla põikasite linna ühel kolmest tuhandest põiktänavast mööda mõnest eeslivankrist või komistasite mõne loitsupoe otsa, ent see ei seleta siiski päriselt, miks olete ühtäkki saanud raudlaterna ja hennatätoveeringu uhkeks omanikuks või kust on pärit see vastleitud tantsuoskus.

Millal minna

Marrakechi tasub reisida aasta ringi. Kevad ja sügis on linna parimad hooajad, päike on sama hästi kui tagatud ning temperatuur talutav (päevad on soojad ja ööd veel mitte kuigi jahedad). Kesksuvel võib olla kuum ja õhutemperatuur ligi 38 ºC ning augustis ramadaani ajal on poed ja restoranid sageli kinni. Talved on tihti soojad ja rahvast meeldivalt vähe, ent öösel võib minna üsna külmaks.

Kuidas kohale jõuda

Sõit lennujaamast linna: transporti, mis viib teid uksest ukseni, on kõige parem korraldada oma külalistemaja või hotelli kaudu. Selle hind on 15-21 eurot. Kui teate, kuhu minna ja teil on vähe asju, siis minge taksoga. See maksab kõige rohkem 12 eurot.

Kruiisid: paljud kruiisituristid tulevad maale Casablancas, kust ONCFi (tel 00 21 289 020 3040; http://www.oncf.ma) rongid sõidavad korrapäraselt Marrakechi. Rongid väljuvad Casablanca Voyageursi jaamast. Sõiduaeg on 3 tundi ja 30 minutit.

Rongid: kui teil on piisavalt aega, tasub valida maaliline marsruut – näiteks Pariisist öörongiga läbi Hispaania, praamiga Tangerisse ja sealt rongiga Casablanca kaudu Marrakechi. Üksikasjad leiate Seat 61 veebilehelt (http://www.seat61.com/Morocco.htm). Taksosõit rongijaamast maksab Marrakechi piires umbes 2,5 eurot.

Kuidas liikuda

Kalessid: parim viis Marrakechi vanalinnas (Medina) ringi liikuda on jalgsi, ent ühistranspordina kasutatakse endiselt ka läikivaid rohelisi hobusõidukeid ehk calèche’e. Messinglaternate ja ametlike tariifidega (umbes 8 eurot tunnis) kalessid ootavad reisijaid Djemaa el Fna väljakul.

Taksod: nendega on mugav minna Marrakechi vanalinnast uude linnaossa. Taksomeetrid on sageli katki, ent Marrakechi piires maksab sõit 90 sendist 1,75 euroni, öösiti lisandub 90 senti.

Autorent: olete ehk juhtumisi näinud Marrakechi liiklust? Kui pole plaanis just kaugele mägedesse või kõrbe sõita, ärge hakake end autoga vaevama. Kui siiski võtta auto, tuleks seda teha suurte ettevõtete kaudu nagu Hertz (www.hertz.com) või Budget (www.budget.com). Väikeauto hind algab 40 eurost päevas, maastur 105 eurost päevas.

Vanalinna kitsastel põiktänavatel liikudes on mitteametlik eesõigus 1) kõigil kabjalistel; 2) kõigil ratastel sõidukitel; 3) kõigil, kellel on kepp käes; 4) väikelastel; 5) sisseoste tegevatel naistel.

Kohalikud seadused ja tavad

Kuna Djenaa el Fna väljakul on öösiti tembutatud juba 1000 aastat, ei ole Marrakechi rööpast välja viia kuigi lihtne. Sellegi poolest võiks näidata oma võõrustajate vastu austust ning katta põlved ja õlad (see kehtib ka meeste kohta.)

Pearätti või mütsi ei kohustata kedagi kandma. Kosmopoliitses Marrakechis teatakse, et religioosset ja kultuurilist kuuluvust ei saa määrata ainuüksi välimuse järgi.

Soorollid ei ole Marrakechis kuigi jäigalt määratletud. Naised on siin keskses rollis nii pere- kui ka ühiskonnaelus – küsige või linnapea Fatima Zohra Mansourilt.

Liikluses ei kehti reeglid, küll aga muudel elualadel: mošeed ja zawiya’d (pühamud) ei ole mittemoslemitele külastamiseks avatud. Kuigi Marrakech on üsna tolerantne, on abieluväline seks, avalikus kohas joomine ja hašiši suitsetamine Maroko seaduste järgi siiski keelatud. Nagu igal pool mujal, tasub siingi olla diskreetne.

Küll aga ei maksa häbeneda kaardi uurimist või soovimatust seltskonnast keeldumist. Kuigi Marrakech on võtnud kasutusele abinõud elukutseliste valegiidide vastu, võivad üleannetud lapsed siiski püüda teid eksiteele juhatada. Kahtluse korral küsige nõu lähimalt hanout’lt ehk nurgapoe omanikult.

Riad’i või turismikeskuse kaudu palgatud giid tutvustab teile vanalinna hinnaga 18-22 eurot poole päeva eest. Ent kas ei käi see risti vastu Marrakechis seiklemise ideele? Ka souk’iks nimetataval turul müüvad kaupmehed oma kaupa odavamalt, kui ei pea giidile maksma vahendustasu.

Hea teada

Turistipolitsei: tel 00 21 252 438 4601
Kiirabi: tel 00 21 252 443 3030
Polyclinique du Sudi haigla: tel 00 21 252 444 7999
Turismiinfokeskus: tel 00 21 252 443 6179, Place Adbdel Moumen ben Ali, Gueliz
Valuuta: dirhem (lühend MAD või Dh)
Suunakood: Eestist Marrakechi helistades tuleb ette valida 00 212. Kui helistada Marokost, peab asendama 00 212 kõigi eeltoodud numbrite puhul 0-ga.
Keeled: araabia keele Maroko dialekt (darija), prantsuse keel, šilha (berberi) keel

Loe veel - Maroko

Loe veel