Mallorca reisijuht


Mallorca reisijuht
.

Sihtkohaekspert Annie Bennett on koostanud Mallorca saare kohta põhjaliku reisijuhi, milles annab ülevaate tähtsamatest vaatamisväärsustest. Turismiperiood seal saab hoo sisse mais ja vaibub oktoobris. Bennett on elanud Hispaanias väikeste vaheaegadega 1980. aastatest alates. Tema sulest on ilmunud Madridi reisiraamat ajakirja National Geoghraphic Traveler väljaandel, samuti Madridi ja Barcelona reisiraamatud, mille on välja andnud kirjastus Blue Guides. Ta on võitnud mitmeid auhindu, sealhulgas Hispaania aasta reisiajakirjaniku preemia.

Miks minna

Mallorca on Baleaari saarestiku suurim saar, millega võivad kohe seostuda rannakuurordid, kuid siin on teisigi võimalusi lisaks rannajoonele ka kogu saare nautimiseks – eriti sügisel ja talvel, kui rahvast on märksa vähem ja õhutemperatuur väljas liikumiseks meeldivam.

Näiteks võite nädala veeta Serra de Tramuntanat kas jalgsi või jalgrattaga avastades. See mäeahelik, mis on vallutanud terve Mallorca lääneosa ja kuulub maailmapärandi nimistusse tunnustusena sajandeid kasutusel olnud erakordsetele põlluharimismeetoditele mäe järskudel nõlvadel. Veel võib külastada saare keskosas asuvaid veinikeldreid, kus kohalikud traditsioonid on tänaseni au sees.

Isegi kui olete Mallorcal juba mitu korda käinud, jääb alati midagi avastada. Siin on hea valik maalähedasi hotelle, mis pakuvad paariks nädalaks luksuslikku kodu, et saaks tundma õppida saare mitmekülgset maastikku ja põnevat rannajoont.

Millal minna

Seotud lood:

Ehkki rannahooaeg algab mais ja vaibub oktoobris, on saared täies ilus varakevadel, kui mandlipuud õitsevad. Baleaari saared sobivad hästi aktiivseks puhkuseks, välja arvatud kuumimatel kuudel juulis ja augustis. Taime- või linnuhuvilised saavad siin väga palju vaadata.

Jaanuari lõpus puhkevad õide umbes neli miljonit mandlipuud ning need õitsevad saare orgudes ja tasandikel terve veebruarikuu. Siis on madalhooaeg ning majutus ja lennupiletid on odavamad. Kuigi rannas peesitamiseks ei ole piisavalt soe, on ilm täpselt paras, et päikesepaistelisel saarel ringi liikuda.

Profijalgratturid tulevad treenima saare lääneossa Serra de Tramuntana mäeahelikku, mis kuulub nüüd samuti maailmapärandi nimistusse. Kui see tundub liiga suure katsumusena, tuleks end sisse seada mäe jalamil Es Raigeuri piirkonnas, kus on nii mõnigi imekaunis butiikhotell. Või jääda rahustavalt tasasele Es Plale saare keskosas, kus maaturism on tuult tiibadesse saamas.

Kuigi tänaseni vanamoodsad linnad ja külad pole turismi mõjust puutumata jäänud, on need säilitanud oma traditsioonid ja seeläbi muutumas omaette vaatamisväärsuseks. Ühepäevase ratta- või jalgsimatka jooksul saab külastada veinikeldrit, oliiviveskit või farmi, et teada saada, kuidas valmib sobrasada ehk Mallorca sealihavorst.

Mallorca toiduvalmistajad on hakanud traditsioonilisi retsepte uuesti ellu äratama ja kohandama neid tänapäeva maitsetele. Hetkel on saarel kuus Michelini tärniga restorani, kus pakutakse roogi, mida vaevalt et kusagilt mujalt leiab. See taasleitud entusiasm kohaliku köögi vastu avaldub igal pool, nii väikeste külade tagasihoidlikes restoranides kui ka Palmas kerkivates šikkides gastrobaarides ja toidukohtades.

Kui teil pole võimalik saart külastada mandlipuude õitsemise ajal, minge hiliskevadel, kui kirsipuud õitsevad, või sügisel, et näha oma silmaga viinamarjade ja oliivide koristamise töid – või neist osa võtta. Seejärel leidke mõni varjuline kaljuõõnsus ja sukelduge türkiissinisesse merre.

Kuigi enamik kuurortidest sulgeb talvekuudeks oma uksed, tasub Palmasse aasta ringi nädalavahetust veetma sõita, ning ka külakestes jätkub elu tavalisel moel. Kui soovite rohkemat kui lihtsalt rannas lebada, kasutage ära talvist madalate hindade perioodi, samuti saate sel ajal tegeliku ülevaate Baleaaride igapäevaelust.

Kuidas kohale jõuda

Son Sant Joani lennujaam (tel 97 178 9000; www.aena.es) jääb Palmast 8 km ida poole.

Kuidas liikuda

EMT Palma (tel 97 121 4444; www.emtpalma.es) bussid sõidavad Palmas ja selle ümbruses. Lennujaamast suundub buss nr 1 Palmasse ja nr 21 kuurortlinna S’Arenali. Piletid maksavad 2,50 eurot.

Takso lennujaamast Palma kesklinna maksab umbes 22 eurot.

Kruiisilaevad silduvad Palma sadamas, mis jääb linnast 4 km lääne poole. Buss number 1 sõidab kesklinna ja maksab 2 eurot. Taksosõit mõnesse kesklinna sihtkohta, näiteks Passeig d’es Borni promenaadile maksab umbes 9 eurot. Sealt võib jalutada mööda promenaadi, mis viib kuulsa Palma katedraalini umbes 30 minutiga.

Saare linnade vahel on hea bussiühendus, keskne bussijaam asub Palmas Plaça de Espanyal. Leheküljelt www.tib.org saab ühistranspordi kohta rohkem teavet.

Rongid sõidavad ainult Palmast Incasse, Manacori ja Sa Roblasse. Lisaks sõidavad kitsarööpmelise raudtee rongid Palmast Sólleri.

Saarel jõuab palju rohkem avastada ja ühtlasi aega säästa, kui üürida auto. Lennujaamas on olemas oma filiaal Atesal (tel 97 126 6001; www.atesa.es), Avisel (tel 97 178 9187; www.avis.es) ja Record Rentacaril (tel 08 70 735 0372; www.recordrentacar.com).

Mallorca, Hispaania Foto: AFP/SCANPIX

Kohalikud seadused ja tavad

Euroopa ravikindlustuskaardist ja passist tasub teha mõned koopiad, neid läheb igasuguse arstiabi korral tarvis.

Seaduse järgi peab oma passi alati kaasas kandma.

Sageli peab passi näitama deebet- või krediitkaardiga makstes.

Autoga sõites peab autos olema kaks ohukolmnurka, kaks helkurvesti, tagavararehv ja esitulede varulambid. Alla 12-aastased lapsed tohivad esiistmel sõita vaid turvaistmega.

Võõrastega lauda jagada ei ole kombeks, isegi mitte kiirtoidukohtades.

Tutvustamisel on kombeks suudelda mõlemale põsele, aga see ei kehti näiteks hotelliteenindajate jt puhul.

Lõunasöögiaeg on kell 14, õhtusöögiaeg algab kõige varem kell 21, tavaliselt kell 22.

Enamikus baarides ei pahandata, kui on soov vaid WCd (los servicios) kasutada.

Kuigi hispaanlastele meeldib alkoholi pruukida, on tänaval purjus ja taaruvad inimesed siiski harv nähtus.

Kokteile või tapasid on pisut odavam tellida baarist kui lauast, ja välilauas tuleb tavaliselt iga tellitud asja eest maksta 20 eurosenti rohkem.

Kohalikud jätavad tavaliselt väga vähe jootraha – jookide ja suupistete eest vaid mõnikümmend senti, sageli aga mitte midagi. 10protsendise jootraha jätmist peetakse lahkeks, 5protsendine on tavalisem – kui just kuskil väga peenes kohas ei viibi, kus tulevad mängu rahvusvahelised reeglid.

Kui hotelli hinnas ei sisaldu hommikusöök, on palju odavam ja toredam minna baari – kui kõht just äärmiselt tühi pole, on siis hommikusöök Rootsi lauas asja eest.

Hea teada

Kogu Hispaanias on helistamisel vaja kasutada vastavaid suunakoode. Baleaaride suunakood on 971 (ükskõik millisel saarel).
Turismiinfokeskused Palmas: Casal Solleric, Passeig des Born 27 (tel 97 172 9634); Parc de las Estacions (tel 90 210 2365) ja Plaça de la Reina 2 (tel 00 34 97 171 2216)
Kasulikud veebilehed: www.balearsculturaltour.es, www.illesbalears.es, www.infomallorca.net
Hädaabi: 112
Valuuta: euro
Suunakood: 0034

Loe veel - Hispaania