Maldiivide reisijuht


Maldiivide reisijuht
Foto: (CC) Sarah Ackerman

Sihtkohaekspert Adrian neville tutvustab Maldiive ning annab nõu parimate vaatamisväärsuste, hotellide, restoranide ja ööelu kohta. Neville on reisijuhtide autor ja fotograaf, kes on viimase 20 aasta jooksul külastanud ja tutvustanud kõiki kuurorte Maldiividel. Ta on kirjastanud ka oma reisijuhi „Resorts of the Maldives”, mis jagab juhiseid saarestiku enam kui 100 hotelli kohta.

Foto: (CC) Jim Trodel

Miks minna

Maldiivid on maailma kauneimad väikesaared. Ühtlasi on seal turvaline – Maldiividel ei kaubitseta sarongidega, ei pakuta taksosõite ega üritata kuidagi teie puhkust segada, kui te just ise seda ei soovi. Saartel ei ole põllumajandust ega tööstust ning vesi türkiissinistes laguunides on selge kui kristall. On veider mõelda, et idüllilistele Maldiividele on puhkusereise korraldatud vaid umbes 40 aastat.

Seotud lood:

Maldiivid koosnevad 26 koralliatollist, mille ahelik ristub ekvaatoriga. Nendel 26 atollil asub umbes 1200 saart, millest ligikaudu 200 on asustatud ja 100 on puhkekeskused.

Sealjuures tuleb mainida, et tegemist on maailma ühe kõige peenema puhkusekohaga. Võidujooksul parimate kuurortide nimel on Maldiivide turismiteenuste, tubade ja toitlustuse tase viimase kümne aasta jooksul hüppeliselt paranenud. Pelutav rootsi laud on asendunud suurepärase a´la carte’i köögi ning juustu-, vorsti-, šokolaadi- ja veinikeldritega. Siin asuvad ka maailma esimene veealune restoran, ööklubi ja spaa.

Uurimisreisija Thor Heyerdahl võtab Maldiivide atmosfääri suurepäraselt kokku oma raamatus „The Maldive Mystery”: „Sel pärastlõunal möödusime kõige kaunimatest palmisaartest, mida ma kunagi näinud olen. Madalalt tüürpoordist paistev päike heitis hõõguvat valgust neile väikestele saartele, mis hõljusid mööda kui lillekorvikesed. Võlutud sellest maapealsest paradiisist, kirjutasin oma päevikusse, et Maldiivid on veelgi kaunimad kui Polüneesia koralliatollid.”

Millal minna

Maldiivide kliima on pehme, temperatuur on aasta ringi 26–30 ºC. Saarestikul ei esine keeristorme, küll aga on seal novembris vihmaperiood, mida tasub vältida. Heitlik ilm võib kesta detsembrini, siis aga esineb vihma üldiselt vaid pärastlõunati lühikeste hoogudena.

Kõrghooaeg kestab novembrist aprillini, kõige kulukam aeg Maldiividele reisimiseks on jõulud ja aastavahetus. Parimad kuud on jaanuar, veebruar ja märts, mil taevas on sinine ja meri nii tüüne, et sarnaneb klaasiga.

Aprillis on hinnad madalamad, kestab üleminekuperiood kõrghooajalt madalhooajale, mis algab mais. Madalhooajal on ilm ettearvamatum, ent harva nii halb, et segaks puhkamist.

Kuidas kohale jõuda

Maldiividele saabuvad puhkajad maanduvad Male rahvusvahelises lennujaamas. See sarnaneb suure lennukikandjaga ning võtab enda alla kogu Hulhule saare, mis asub pealinna Male lähedal.

Sõit lennujaamast hotelli

Vanasti pääses lennujaamast hotelli dhoni-nimelise paadiga ja need sõitsid mootori popsudes oma kuurorti. Tänapäeval katavad puhkekeskused kogu saarestiku, nii et oma hotelli pääsete näiteks paadi, lennuki või lausa mõlemaga. Lähemalasuvate puhkekeskuste puhul on dhonid asendunud kiirpaatidega, kaugematesse pääseb vesilennukiga ning fikseeritud telikuga lennukid viivad reisijad viide piirkondlikku lennujaama, kust sihtkohta pääseb omakorda kiirpaadiga.

Kuid enne, kui pääsete oma kuurorti, on vaja ületada veel kaks takistust: järjekorrad piiripunktides ja vahel ka transpordivahendi pikavõitu ooteaeg. Olge kannatlik ja püüdke meeles pidada, et niipea, kui te oma kuurorti jõuate, hajub kogu saabumisel tekkida võinud tusk ja äng.

Kuidas liikuda

Tõenäoliselt ei ole teil selleks vähimatki soovi, sest niipea kui olete jõudnud oma kuurorti, tahate sinna jäädagi ja ilmselt tühistada ka oma ekskursioonid. Soovitatav pole ka keset puhkust kuurorti vahetada, sest transport ühest puhkekeskusest teise raiskab väärtuslikku puhkuseaega, rääkimata närvi- ja rahakulust.

Kruiisid

Kui aga siiski soovite ümbruskonnaga rohkem tutvust teha, tasub kaaluda kruiisile minemist. Ajaloolistel põhjustel on kruiisid siinkandis kogunud populaarsust aeglaselt, ent sukeldumissafarid on Maldiividel olnud turisminduse algusest saati aktiivse puhkuse keskmeks ning pea kõik liveaboard-teenuse (huvireis, mis sisaldab pardal ööbimist) pakkujad keskenduvad just sellele.

Surfisafari on üsna hiljutine ja kiiresti laienev meelelahutusvorm. Et Maldiividel avastatakse üha enam murdlainete piirkondi, kasvab saarestiku kui hea surfikoha maine. Võimalik on minna ka kalapüügisafarile ja püüda laguunist hiidmakrelli või istuda spetsiaalsesse paadi külge fikseeritud tooli ja proovida õnne tõeliselt suurte kaladega. Osalemist väärib ka iga-aastane vaala- ja delfiinisafari, mida korraldab dr Charles Anderson (whale-and-dolphin.com).

Kruiiside puhul tasub kontrollida, kas teid huvitav ettevõte kuulub Maldiivide liveaboard-teenuse ühendusse (liveaboardassociation.mv), mis on selle tegevusala ainus usaldusväärne ühendus. Kaaluda tasub järgmisi kruiisiettevõtteid: Voyages Maldives (voyagesmaldives.com), Maldives Dive Travel (maldivesdivetravel.com) ja Maldives Cruise Guide (maldivescruiseguide.com). Riigi parimat kruiisi korraldab The Four Seasons Explorer (fourseasons.com) ning selle hind on üsna kopsakas.

Kohalikud seadused ja tavad

Et turistid on turvaliselt eraldi saartel, ei kehti nende kohta ka kohalikud seadused ja tavad. Meeles tasub aga pidada, et topless-päevitamine on keelatud. Kui külastate kohalikke asustatud saari, on soovitatav riietuda tagasihoidlikult. Pea katmine ei ole tingimata kohustuslik, pigem tasub lihtsalt hoiduda liialt paljastavast riietusest.

Jootrahaks ja väljaspool kuurorti tehtud ostude jaoks on soovitatav kanda kaasas sularaha. Puhkuse lõppedes võiksite jätta oma toateenijale ja kelnerile jootrahaks paar dollarit iga puhkusel viibitud päeva kohta. Riideid ei tasu kaasa võtta kuigi palju. Tegelikult on hämmastav, kui vähe on vaja väikesel pingevabal saarel. Vahest vaid paar peenemat komplekti mõne erilisema õhtu jaoks.

Hea teada

Valuuta: Maldiivide rahaühik on rufija, ent turistidel ei ole seda vaja. Kuurordiarvete eest makstakse puhkuse lõpus kaardiga ning muude kulude, nt jootraha ja ekskursioonidel tehtud ostude eest tasutakse dollarites.

Hädaabi: Maldiivide kuurortsaartel võib end tunda turvaliselt, sest kuritegude ohvriks ei ole langenud pea ainsatki turisti ning arstiabigi on vajanud vähesed. Peale selle, et Maldiividel ei esine malaariat, pole seal isegi moskiitosid.

Loe veel - Aasia