Malaga linnapuhkuse reisijuht


Malaga linnapuhkuse reisijuht
Foto: Vladimir Astapkovich, RIA Novosti

Hispaania reiside ekspert Annie Bennett tutvustab Andaluusia linna Málagat. Ta annab väärt vihjeid selle kohta, mida näha ja kuidas ringi liikuda. Bennett on elanud Hispaanias väikeste vaheaegadega alates 1980. aastatest. Tema sulest on ilmunud Madridi reisiraamat ajakirja National Geoghraphic Traveler väljaandena, samuti Madridi ja Barcelona reisiraamatud, mille on välja andnud kirjastus Blue Guides. Ta on võitnud mitmeid auhindu, sealhulgas Hispaania aasta reisiajakirjaniku preemia.

Miks minna

Üks elu väikestest ja lihtsatest rõõmudest on istuda mere ääres ja süüa värskelt püütud sardiine. Rannad kummalgi pool Málagat on selleks ideaalsed – eriti pärast hommikust Picasso ja Carmen Thysseni muuseumi külastust. Erinevalt mõnedest teistest Hispaania linnadest ei jää siin suvel elu seisma. Eriti vilkaks muutub linn aga augusti keskpaigas Málaga festivali ajal, kui isegi kõige vaoshoitumad külalised võivad end lõpuks leida koos kohalikega tänavatel tantsu vihtumast.

Kui pole Málagas tükk aega käinud, võib tulla üllatusena, kui palju muutusi on siin vahepeal toimunud. Käänuliste tänavatega kesklinnas on traditsioonilistele kõrtsidele lisaks kerkinud peened boutique’id, gastrobaarid ja moodsad kohvikud. Kuigi siin on palju näha ja teha, on Málaga tegelikult kõige õigem koht lihtsalt puhkamiseks ja muretuks Vahemere õhkkonna nautimiseks.

Millal minna

Seotud lood:

Málagas on harva külm. Tihti on päevasel ajal ilm nii soe, et isegi detsembris ja jaanuaris saab õuekohvikutes istuda. Parim aeg külastuseks on siiski kevad ja sügis. Kuigi lihavõtterongkäigud ei ole nii laialdaselt tuntud kui Sevilla pühade nädalal, peetakse neid Hispaanias siiski väga olulisteks.

Sõit lennujaamast linna

Málaga lennujaam (www.aena.es) on kesklinnast 8 km kaugusel. Takso lennujaamast kesklinna maksab päevasel ajal vähemalt 15 eurot ja pärast kella kümmet õhtul 20 eurot. Lennujaamabuss maksab 2 eurot ja rong 1,70 eurot. Sõiduks kulub umbes 15 minutit.

Kruiisid

Kui on plaanis Málagasse saabuda kruiisilaevaga, siis sadam paikneb kesklinna vahetus läheduses, kust enamik huviväärsusi jääb lühikese jalutuskäigu kaugusele. Kuna kesklinna kitsaste tänavate labürint on suuremas osas jalakäijatele mõeldud, on kiireim viis liikuda jalgsi, kui pole just liikumisraskusi. Lühike taksosõit sadamast katedraali juurde maksab umbes 8 eurot. Sadama-alast veidi eemale jääb turismiinfokeskus Plaza de la Marina väljakul, kus on ka uuemaid sisseostude tegemise ja vaba aja veetmise võimalusi.

Rongid

Pariisist saab TGVga Figueresesse, kust tuleb ümber istuda AVE kiirrongile, mis sõidab Madridi. Teine võimalus on sõita Elipsose kupeerongiga Pariisist Madridi (sõiduaeg 13 tundi ja 40 minutit). Sealt viib AVE kiirrong Málagasse vaid 2 tunni ja 40 minutiga. Broneerida võiks piletid Spanish Raili kaudu (tel 02 07 725 7063). Samas on müügil ka Golden Card (5 eurot), millega saavad üle 60-aastased 40-protsendist allahindlust. Sõiduplaanid ja piletihinnad on näha Hispaania raudteevõrgustiku Renfe kodulehelt (www.renfe.com). Broneeringu võib teha ka International Raili (tel 08 71 231 0790; www.internationalrail.com), Railbookersi (tel 08 44 482 1010; www.railbookers.com) ja Rail Europe’i (tel 08 44 848 4064; www.raileurope.co.uk) kaudu. Seat61 (www.seat61.com) pakub kogu vajaliku info Hispaania rongiliikluse kohta.

Kuidas liikuda

Jalgsi: Kuna kesklinn on üsna kompaktne, võib igale poole jala minna.

Bussid: Bussipiletid maksavad 1,30 eurot (www.emtmalaga.es), buss number 35 sõidab Alameda Principali tänavalt mäest üles Gibralfaro kindluse juurde. Lisaks on otstarbekas hüppa-peale-hüppa-maha-teenust pakkuv Malaga Touri buss (www.malaga-tour.com), mis alustab sadamast ja teeb peatuse katedraali, Alcazaba, Gibralfaro kindluse ja teiste vaatamisväärsuste juures, sealhulgas ka El Corte Inglési kaubamaja ees. Bussid väljuvad iga 30 minuti tagant ja päevapilet maksab 17 eurot.

Metroo: Metrood praegu ehitatakse ja tundub, et läheb veel aastaid, enne kui seda kasutama saab hakata.

Taksod: Taksosid on palju ja need on odavad. Erilist vajadust neid kasutada pole, välja arvatud nt Gibralfaro kindluse juurde sõitmiseks või mõnesse randa jõudmiseks.

Autorent: Kui on soov üürida autot ühepäevaste ringreiside tegemiseks, tuleks võtta ühendust firmaga Europcar (tel 00 34 90 210 5030; www.europcar.es), Malaga Car (tel 00 34 95 217 6225; Suurbritanniast tel 08 71 284 4700, www.malagacar.com) või Atesa (tel 00 34 90 210 0101; www.atesa.es).

Foto: JON NAZCA, REUTERS

Kohalikud seadused ja tavad

Seaduse järgi peab passi alati kaasas kandma ning tavaliselt tuleb seda deebet- või krediitkaardiga makstes näidata. Euroopa ravikindlustuskaardist ja passist võiks teha mõned koopiad, neid läheb igasuguse arstiabi korral tarvis.

Autoga sõites peab autos olema kaks ohukolmnurka, kaks helkurvesti, tagavararehv ja esitulede varulambid. Alla 12-aastased lapsed tohivad esiistmel sõita vaid turvaistmega.

Võõrastega lauda jagada ei ole kombeks, isegi mitte kiirtoidukohtades.

Tutvustamisel on kombeks suudelda mõlemale põsele, aga see ei kehti näiteks hotelliteenindajate jt puhul.

Lõunasöögiaeg on kell 14, õhtusöögiaeg algab kõige varem kell 21, tavaliselt kell 22. Tapa’sid pakutakse 13.30 paiku ja pärast kella 20.

Kokteile või tapa’sid on pisut odavam tellida baarist kui lauast, välilauas tuleb tavaliselt iga tellitud asja eest 20 eurosenti rohkem maksta.

Kohalikud jätavad tavaliselt väga vähe jootraha – jookide ja suupistete eest vaid mõnikümmend senti, sageli aga mitte midagi. 10protsendise jootraha jätmist peetakse lahkeks, 5protsendine on tavalisem – kui just kuskil väga peenes kohas ei viibi, kus tulevad mängu rahvusvahelised reeglid.

Enamikus baarides ei pahandata, kui te soovitakse vaid WCd (los servicios) kasutada.

Málagas võib kraanivett juua täiesti rahuliku südamega.

Malaga Card (www.malagacard.com) maksab 35 eurot ja kehtib 24 tundi. See tagab sissepääsu Picasso muuseumisse, katedraali ja teistesse muuseumidesse ning monumentide juurde, lisaks kehtib see Malaga Touri bussis ja sellega saab paljudes kauplustes allahindlust.

Hea teada

Turismiinfokeskus: tel 00 34 95 212 2020, www.malagaturismo.com, Plaza de la Marina
Kasulikud veebilehed: www.visitcostadelsol.com; www.andalucia.com; www.andalucia.org
Hädaabi: 112
Valuuta: euro

Loe veel - Hispaania