Madridi linnapuhkuse reisijuht


Madridi linnapuhkuse reisijuht
Foto: SERGIO PEREZ, REUTERS

Madridi ekspert Annie Bennett on koostanud põhjaliku reisijuhi linnapuhkuseks Madridis. See on ideaalne paik pika kultuuritiheda nädalavahetuse veetmiseks või pikemaks linnapuhkuseks. siin on suurepärane toit ja vilgas ööelu. Bennett on elanud Hispaanias väikeste vaheaegadega alates 1980. aastatest. Tema sulest on ilmunud Madridi reisiraamat ajakirja National Geoghraphic Traveler väljaantuna, samuti Madridi ja Barcelona reisiraamatud, mille on välja andnud kirjastus Blue Guides. Ta on võitnud mitmeid auhindu, sealhulgas Hispaania aasta reisiajakirjaniku preemia.

Miks minna

Kevad Madridis toob linnapilti tagasi terraza’d: esimese soojema ilma saabudes asuvad teenindajad üle kogu linna kibekähku toole ja laudu välja kandma, et kohalikud saaksid pühenduda oma lemmiktegevusele – jutuajamisele kohvitasside või õlleklaaside taga.

Madridis on viimastel aastatel toimunud palju uuendusi. Prado, Reina Sofia ja Thyssen-Bornemisza muuseumid on muutunud suuremateks ja paremateks, südalinnas aga avatakse igal nädalal uusi boutique’isid, toidukohti, kohvikuid ja gastrobaare. See on ideaalne paik pika kultuuritiheda nädalavahetuse või pikema linnapuhkuse veetmiseks, sest siin on suurepärane toit ja vilgas ööelu.

Millal minna

Kuigi talved on siin külmad, on sel ajal ka palju päikesepaistelisi päevi ning tihtipeale on päevasel ajal väljas istumiseks piisavalt soe. Müts ja kindad võiksid siiski käepärast olla. Kõige soodsamad ilmad on kevadel ja sügisel. Maikuus leiavad aset paljud kultuuri- ja tänavafestivalid. Juulis ja augustis on tavaliselt talumatult palav, aga kui plaanite oma külastust sellele ajale, on hea mõte broneerida basseiniga hotell. Siis saate hommikuti konditsioneeritud õhuga muuseume ja poode külastada, terve pärastlõuna ujudes ja päevitades veeta ning pärast päikeseloojangut suunduda välikohvikutesse ja -restoranidesse.

Sõit lennujaamast linna

Barajase lennujaam (www.aena.es) asub kesklinnast 12 km kaugusel. Takso maksab 25–35 eurot, sõit kestab 20–30 minutit. Metroopilet maksab 1,5–2 eurot pluss lisatasu 3 eurot. Kesklinna jõudmiseks peab aga liini vahetama, mis on iseenesest lihtne, kuid see sobib siiski ainult mõõduka pagasiga reisijatele. 4. terminalist sõidab kesklinna ka rong (peatuste seas on nt Chamartini ja Atocha jaamad), mille pilet maksab 2,45 eurot. Ööpäevaringse bussi pilet maksab 5 eurot, see sõidab umbes 40 minutit ning teeb peatuse Cibelesi ja Atocha jaamades. Rohkem saab teada veebilehelt www.emtmadrid.es.

Rongiga Madridi

Pariisist saab Madridi rongi peale (13 tundi). Piletite broneerimine käib Spanish Raili kaudu (tel 02 07 725 7063), mis pakub ka Golden Cardi (5 eurot). Sellega saavad üle 60-aastased 40-protsendist allahindlust. Sõiduplaanide ja piletihindade info on üleval Hispaania raudteevõrgustiku kodulehel (www.renfe.com). Broneeringu võib teha ka International Raili (tel 08 71 231 0790; www.internationalrail.com), Railbookersi (tel 08 44 482 1010; www.railbookers.com) ja Rail Europe’i (08 44 848 4064) kaudu. Seat61 (www.seat61.com) pakub kasulikku teavet kõige selle kohta, mida peaks teadma rongiga Madridi sõitmisest.

Kuidas liikuda

Ühistransport: Üks sõidukord metroos (www.metromadrid.es/en) või bussis (kuni 5 peatust) maksab 1,50 eurot. Rohkem kui viis peatust maksab 2 eurot. Kümne korra Metrobusi pilet maksab 12,20 eurot, seda saab kasutada nii metroos kui ka bussis.

Madrid Card, mis on ühe- kuni viiepäevase kehtivusajaga kaart, tagab sissepääsu paljudesse muuseumidesse ning võimaldab vaatamisväärsuste juures, restoranides ja poodides allahindlust saada. Hinnad algavad 44 eurost (ühe päeva kaart) ja kaarti saab kombineerida Travel Passi (8,40 eurot) ja/või turistibussiga (21 eurot). Madrid Card on müügil Plaza Mayori turismiinfokeskuses, aga internetist ostes on see soodsam (www.madridcard.com/en).

Madridi turistibussi marsruuti kuuluvad ajaloolised kohad vanalinnas ja moodsa arhitektuuriga paigad linna uuemates osades, ühe päeva pilet maksab 20 eurot, kahe päeva oma 24 eurot (www.autobusturisticomadrid.com). Pileteid saab osta internetist, bussist või turismiinfokeskustest, mis asuvad Plaza Mayoril ja Felipe IV väljakul Prado läheduses.

Taksod: Taksosid on küllaldaselt ja need ei ole väga kallid. Roheline tuli ja silt „Libre” tähendavad, et takso on vaba. Taksot saab tellida kas Radio-Taxist (tel 91 447 3232) või Teletaxist (tel 91 371 2131).

Autorent: Madridi kesklinna piires saab ilma autota hakkama, lisaks on auto parkimine täielik õudusunenägu, seega tasub vältida. Enamik vaatamisväärsusi on kiviviske kaugusel, kõige rohkem vast paari metroo- või bussipeatuse kaugusel. Kui autot on vaja ühepäevaste ringreiside jaoks, tasub pöörduda Avise (tel 00 34 90 218 0854; www.avis.es) ja Europcari (tel 00 34 90 210 5030; www.europcar.es/Madrid) poole. Hispaania ettevõtted Atesa (tel 00 34 90 210 0101; www.atesa.es) ja Pepe Car (tel 00 34 91 559 4824; www.pepecar.com) on veidi odavamad.

Metrobusi piletit saab jagada kahe või enama inimesega, kuid seda tuleb siis vastav arv kordi märgistada. Kui Metrobusi pilet on ostetud lennujaamast, ei tohi unustada osta ka lennujaama lisapiletit (2 eurot inimese kohta).

Foto: Ilmar Saabas

Kohalikud seadused ja tavad

Seaduse järgi peab oma passi alati kaasas kandma ning tavaliselt tuleb seda deebet- või krediitkaardiga makstes näidata. Euroopa ravikindlustuskaardist ja passist oleks hea teha mõned koopiad, neid läheb igasuguse arstiabi korral tarvis.

Autoga sõites peab autos olema kaks ohukolmnurka, kaks helkurvesti, tagavararehv ja esitulede varulambid. Alla 12aastased lapsed tohivad esiistmel sõita vaid turvaistmega.

Võõrastega lauda jagada ei ole kombeks, isegi mitte kiirtoidukohtades.

Tutvustamisel on kombeks suudelda mõlemale põsele, aga see ei kehti näiteks hotelliteenindajate jt puhul.

Lõunasöögiaeg on kell 14, õhtusöögiaeg algab kõige varem kell 21, tavaliselt kell 22.

Enamikus baarides ei pahandata, kui te soovite vaid WCd (los servicios) kasutada.

Kuigi hispaanlastele meeldib alkoholi pruukida, on tänaval purjus ja taaruvad inimesed siiski harv nähtus.

Kokteile või tapa’sid on pisut odavam tellida baarist kui lauast ja välilauas tuleb tavaliselt iga tellitud asja eest 20 eurosenti rohkem maksta.

Kohalikud jätavad tavaliselt väga vähe jootraha – jookide ja suupistete eest vaid mõnikümmend senti, sageli aga mitte midagi. 10protsendise jootraha jätmist peetakse lahkeks, 5protsendine on tavalisem – kui just kuskil väga peenes kohas ei viibi, kus tulevad mängu rahvusvahelised reeglid.

Kui hotelli hinnas ei sisaldu hommikusöök, on palju odavam ja toredam minna baari – kui kõht just äärmiselt tühi pole, sest sellisel juhul on hommikusöök Rootsi lauas asja eest.

Kontrollige tagasi antavat raha turistipiirkondade restoranides, kohvikutes ja poodides, eriti Plaza Mayoril ja selle ümbruses.

Hea teada

Turismiinfokeskus: (tel 00 34 91 588 1636, www.esmadrid.com), Plaza Mayor 27
Hädaabinumber: politsei, kiirabi ja tuletõrje – 112. Kuriteost teatamiseks tuleb helistada numbril 90 210 2112, võimalik on rääkida ka inglise keeles.
Valuuta: euro
Suunakoodid: Eestist Madridi helistamiseks 00 34, siis kohalik number. Madridi helistades peab alati ette valima Madridi suunakoodi 91.

Loe veel - Hispaania