Los Angeles - linnapuhkuse reisijuht


Los Angeles - linnapuhkuse reisijuht
Foto: Jon Sullivan

Meie ekspert Lucie Young on siia reisijuhti kokku pannud kogu vajaliku teabe selle kohta, miks, kuidas ja millal Los Angelesse minna. Young on elanud Ameerikas alates aastast 1991. Ta kirjutab regulaarselt Telegraph's Saturday magazine’i ja Telegraphi reisirubriikidesse ning on teinud koostööd ka New York Timesiga.Sageli arvatakse ekslikult, et Ameerika suuruselt teine linn Los Angeles on üksnes filmitööstuse pärusmaa.

Foto: (CC) Thomassin Mickaël

Miks minna

Sageli arvatakse ekslikult, et Ameerika suuruselt teine linn Los Angeles on üksnes filmitööstuse pärusmaa. Kuigi iga kuues elanik seal teeb loomingulist tööd, teenivad paljud siiski leiba erialadel, mis ei ole otseselt filminduse või TVga üldse seotud, näiteks mood, kunst, arhitektuur, disain, muusika, kirjandus ja teater.

Teisisõnu on Los Angeles maailma üks kõige loomingulisemaid linnu. Siinsetel muuseumidel ja õidepuhkenud galeriidel on julgust katsetada, mida tihti teistes kultuuripealinnades ei tehta. Los Angeles uhkustab riigi kõige fantastilisemate kokkade ning tegusa moe- ja disainikogukonnaga, kelle uuendusmeelsus peegeldub arhitektuuris, rõivadisainis ning graafikas.

Ja nagu sellest veel ei piisaks, on see ideaalne koht, kus linnanaudingud saab ühitada põgenemisega rahustavasse loodusesse. Linnas on mitu ilusat poolmetsikut parki (nende hulgas Runyon Canyon, Will Rodgers State Park ja Griffith Park) ning 35 km pikkune South Bay rattatee, mis kulgeb põhjas asuvast Will Rogers State Beachist kuni lõunas paikneva Playa Del Reyni.

Linnast poolepäevase autosõidu kaugusel asuvad suurepärane suusatamiskoht Big Bear, Santa Ynez Valley viinamarjaistandused Santa Barbara lähedal ning matkamiseks sobiv Mojave kõrb Palm Springsi kandis.

Kuigi Los Angeles võib esmakülastajatele tunduda navigeerimiseks hirmuäratavalt suure linnana (70 km kõige laiemas kohas) ja tema 10- ning 12realised maanteed paistavad autojuhi õudusunenäona, siis niipea, kui autoga sõitmine aeglasematel teedel on selgeks saanud, kulub kiirteid mööda suurte vahemaade läbimisele vähe aega.

Millal minna

Los Angeles on aastaringseks külastamiseks sobiv sihtkoht. Suvel püsib keskmine õhutemperatuur vahemikus 25–35 kraadi ning talvel jääb see 15 ja 20 kraadi vahele või on veidi kõrgem. Jaanuar ja veebruar on vihmaseimad kuud ning talvel võib õhutemperatuur öösiti tublisti langeda, seega tuleks kaasa pakkida ka soojemad riided. Enamiku osa päevast saab siiski veeta lühikestes riietes. Rannas on õhutemperatuurid aasta ringi mõni kraad jahedamad ning maist juunini võib kuluda kogu hommikupoolik, et ookeani pealt haihtuks hall udu.

Sõit lennujaamast linna

Saabudes Los Angelese rahvusvahelisse lennujaama LAX (www.lawa.org), rendib enamik inimesi endale reisiperioodiks auto.

Taksosõit Los Angelesest Santa Monicasse maksab 35 dollarit ning kohalejõudmine võtab olenevalt liiklusest umbes 20 minutit. Sõit lennujaamast Hollywoodi on 50 dollarit ning aega kulub ligi 45 minutit. Odavam variant on Super Shuttle’i (tel 001 310 782 6600; www.supershuttle.com) buss, mis maksab Santa Monicasse sõites 16 dollarit inimese kohta ning Hollywoodi minnes 17 dollarit. Kohalejõudmine võtab 60–120 minutit (palju peatusi).

Et raha säästa ning teada saada, milline bussi/metroo kombinatsioon viib teid soovitud sihtkohale kõige lähemale, on mõistlik kasutada LA Metro Trip Plannerit (tel 001 323 466 3876; http://socaltransport.org). Näiteks leidis viimane otsing bussi, mis maksab kõigest dollari ning millega sõites jõuab 45 minutiga lennujaamast Santa Monica noobli Shutters on the Beach hotelli lähedusse.

Kuidas liikuda

Bussid ja rongid: kuigi vähe inimesi sõidab Los Angeleses bussi või metrooga, on siiski üllatav, kui kiire ja mugav võib ühistransport olla teatud sihtkohtadesse jõudmisel. Kasutage LA Metro Trip Plannerit, et leida sobivaim bussi/metroo kombinatsioon, mis võimalikult sihtpaiga lähedale viiks.

Jalgrattad: autode võimu all oleva linna kohta on Los Angeleses üllatavalt palju eraldi rattateid (http://www.labikepaths.com), üle 225 km rattaradu ning 4000 rattaparklat. Palju jalgratta- ja rulluisulaenutusi asub Santa Monica ja Venice’i rannapromenaadide juures. Üks kõige populaarsemaid rattapoode on Spokes N Stuff (http://spokes-n-stuff.com/location_rental.html, tel 001 888 242 3971), mis laenutab Santa Monicas, Griffith Parkis ja Marina Del Rays rattaid 14,99 dollari eest päevas.

Taksod: Yellow Cab Co (tel 001 877 733 3305; www.layellowcab.com) ja LA Checker Cab (tel 001 310 330 3720; http://ineedtaxi.com) on Los Angelese kaks kõige mainekamat taksofirmat.

Autorent: lennujaamas on esindatud ligi 40 erinevat autorendifirmat, kuid ainult kümme neist viivad reisijad lõpus tasuta õige lennujaamaterminali juurde. Need on Advantage, Alamo, Avis, Budget, Dollar, Enterprise, Fox, Hertz, National, Payless ja Thrifty. Autot on võimalik Zipcarsi kaudu (www.zipcar.com/la) ka tunni või päeva kaupa üürida. See on mugav variant, kui peatutakse Hollywoodis, kus paikneb enamik Zipcarsi autorendikohti.

Kohalikud seadused ja tavad

Kandke juhiluba ja passi alati kaasas, sest politsei võib iga hetk kinni pidada. Punase fooritule ajal tohib paremale pöörata, aga enne peatuge hetkeks ja veenduge, et ei oleks vastutulevat sõidukit või märki, mis keelab punase tule ajal paremale pöörata (No turn on red).

Enamikus Ameerika linnades tuleb auto parkida õigele poole teed esiotsaga liikluse suunas, muidu võib trahvi saada. Auto peaks parkima tuletõrje veevõtukohast vähemalt 5 meetri kaugusele.

Hea teada

Los Angelese turismiinfokeskus: 001 213 689 8822, www.discoverlosangeles.com, 685 South Figueroa St, Downtown

Hädaabinumber: 911

Liiklusinfo: 511 ja veebilehel www.go511.com

Teadetetelefon: 411

Valuuta: USA dollar

Suunakood: Los Angeleses on 5 erinevat suunanumbrit: 305, 213, 323, 424 ja 818. Eestist helistades valige kõigepealt 001, seejärel õige suunanumber ning siis seitsmekohaline telefoninumber. Los Angeleses helistades valige esimesena kolmekohaline suunanumber ning seejärel telefoninumber.

Loe veel - Ameerika Ühendriigid