Londoni linnapuhkuse reisijuht


Toweri sild.
Toweri sild.Foto: Paul Hackett, Reuters/Scanpix

Kohaliku elaniku Sophie Campbelli reisijuht Londoni avastamiseks annab ülevaate nii linna parimatest hotellidest, restoranidest, baaridest, poodidest kui vaatamisväärsustest. Campbell on Londonis elanud üle 25 aasta ning ta kirjutab suurlinnast regulaarselt erinevates väljaannetes, näiteks The Telegraphis. Samuti töötab ta poole kohaga Londoni Blue Badge’i giidina.

Foto: Toomas Volmer

Miks minna

Pärast viimaste aastate silmapaistvaid sündmusi, milleks on olnud kuninglikud pulmad, juubelipidustused ja olümpiamängud, on Londonil endiselt sära silmis ning samm kerge (kuigi tuleb hoolega nina ette vaadata, sest niipea kui maailm oma pilgu jälle mujale pööras, olid Londoni tänavad igal pool jälle peale olümpiamänge üles kaevatud).

Londoni kesklinn pole kunagi varem välja näinud nii läbikaevatud ning ükskõik kuhu ka ei vaataks, käivad ümberringi suured uuendusprojektid: King’s Crossi raudteejaamas ja selle ümbruses, Paddington Basini piirkonnas ja isegi Londoni silla juures, kus taevasse tõuseb üle 300 meetri kõrgune püramiid The Shard. Loomulikult käib aktiivne ehitus ka olümpiapargis endas, mis avatakse uuesti 2013. aasta suvel.

Hoolimata majanduslikust madalseisust kihavad pealinna restoranid, baarid ja teatrid endiselt rahvast ning London on põneva ja tegevusrohke suve ja hiljem ka talve ootel. Ja meie arvasime, et peale olümpiamänge sai kõik läbi.

Millal minna

London on äriks alati avatud, aga peaaegu olematu teenindus ootab ees riigipühade ajal. Jaanuar ja juuli meelitavad oma allahindlustega kohale ostuhuvilisi kogu maailmast. Oktoobrist on jällegi saanud tänu Frieze’i kunstinäitusele mitteametlik kunstikuu. Vaiksem aeg saabub linna pärast jaanuarikuu allahindlusi ja kestab märtsi lõpuni. Kiireim periood on aga juuli ja august, kui koolilaste rühmad nagu lärmakad pääsukeste parved asendavad traditsioonilisemaid turistivooge.

Erinevalt Pariisist või Buenos Airesest ei toimu Londonist suvel kohalike elanike väljarännet, üksnes mõni pisike äri sulgeb oma uksed.

Kuidas kohale jõuda?

Londonis on neli lennujaama: London Heathrow (läänes), London Gatwick (kagus), London Stansted (kirdes) ja London Luton (põhjas).

Sõit lennujaamast linna

Iga lennujaamarong, mille nimes esineb sõna „Express”, on tõepoolest kiire, aga ka kallis. Heathrow’ lennujaamast sõidab Londoni kesklinna 15 minutiga ning edasi-tagasi pilet maksab täiskasvanule 34 naela (www.heathrowexpress.com). Gatwicki lennujaamast kulub sõidule 30 minutit ja edasi-tagasi pilet on täiskasvanule 29,55 naela (www.gatwickexpress.com). Stanstedi lennujaama jõuab 45 minutiga ning edasi-tagasi pilet täiskasvanule on 31,50 naela (www.stanstedexpress.com). Kui ei ole kiire, sõitke hoopis bussiga. Need teevad Londoni kesklinnas üldiselt mitu peatust, seega vaadake üle ka oma hotelli asukoht, et teada, millises peatuses on kõige mõistlikum väljuda. Teine odavam variant on reisida kohaliku Southerni rongiga (www.southernrailway.com), mis peatub ka lennujaamas (Gatwickist Victoria rongijaama sõidab umbes 50 minutit ja edasi-tagasi pilet on 13,30 naela. Vastupidises suunas sõites tuleb tähele panna, et rong ikka lennujaamas peatuse teeks).

Kruiisid

Laevad silduvad Tilburys, mis asub Londoni kesklinnast 35 km kaugusel Thamesi suudmes (www.londoncruiseterminal.com). Reisijad sõidutatakse bussiga linna ja tagasi. Lähedalasuvast Tilbury linnast sõidab rongiga Londoni Fenchurchi tänava peatuseni 35 minutiga.

Rongid

Eurostar (tel 08 43 218 6186; www.eurostar.com) väljub Victorian Gothic St Pancras Internationali rongijaamast (tel 02 07 843 7688; www.stpancras.com), millest on saanud lausa omaette turismisihtkoht. Londonist sõidab Pariisi 2 tundi 15 minutit, Lille’i 1 tund 20 minutit, Brüsselisse 2 tundi ja 58 minutit.

Euroopas edasi reisimiseks võtke ühendust RailEurope’iga (tel 08 44 848 4078; www.raileurope.co.uk).

Kuidas liikuda?

Autod: Londoni liiklus on andestamatu ning enamik teid ei põhine mitte loogilisel ruudustikul, vaid pigem keskaegsel igas suunas lookleval kaootilisel süsteemil. Kui soovite endiselt autoga sõita, siis EasyCar (www.easycar.com) pakub häid väikeautode laenutamise hindu. Praegu üürivad nad autosid välja Heathrow’ lennujaamas 10 naela eest päevas.

Jalgrattad: Barclaycard Cycle’i rattalaenutuse süsteem (Suurbritanniast tel 08 45 026 3630, mujalt helistades +44 (0) 208 216 6666; www.tfl.gov.uk/barclayscyclehire) on jalgrattaga sõitmist armastava Londoni linnapea järgi hüüdnimeks saanud „Boris Bikes” (Borisi rattad). Trend levib jõudsalt ka väljaspoole kesklinna, kaasa arvatud olümpiapargi lähedal asuvasse linnaossa Tower Hamlets.

Nn juurdepääsutasu ööpäevase laenutuse puhul on 1 nael, nädalas 5 naela ning aasta eest tuleb tasuda 45 naela. 30 minuti jooksul võib rattaid laenutada tasuta, aga hind tõuseb pärast kahte tundi märgatavalt (10 naela 2,5 tunni eest). Laadige alla kaart või mobiilirakendus, mis näitab uusimaid rattalaenutuspunkte, sest kõiki neid ei ole veel jõutud märkida linna infopostidele.

Kui soovite ratast laenutada pikemaks ajaks, leiate Londoni jalgrattaga sõitmise kampaania veebilehelt www.lcc.org.uk nimekirja poodidest, mis laenutavad rattaid. Näiteks Tooley tänaval asuv Your Bike (www.onyourbike.com) laenutab rattaid 18 naela eest esimeseks päevaks ning iga järgnev päev maksab 10 naela, nädal maksab 45 naela.

Taksod: Tuttavad mustad taksod on ainukesed, mis võivad reisijaid tänavalt peale võtta ning on vabad üksnes siis, kui neil oranžid tuled (plafoonid) katusel põlevad. Suveöödel on keeruline aru saada, kas need siis põlevad või mitte.

Mustad taksod on kallid, sest taksojuhid on väga kogenud ja teavad alati, kuhu sõita. Viipega peatamine maksab 2,20 naela ning hinnad kerkivad oluliselt pärast kella kaheksat ja kümmet õhtul.

Minitaksod on vähem reguleeritud, aga odavamad. Uurige sõpradelt või mõnest infopunktist usaldusväärsete firmade kohta, küsige hinda ette ning enne taksosse istumist kontrollige, et istute just õigesse taksosse. 35 penni eest saadab Cabwise (www.tfl.gov.uk/cabwise) teile nutitelefoni asukoha-andmeid arvestades sõnumi lähimate taksode asukohast. Selleks saatke lihtsalt sõnum „CAB” numbrile 60835. Kui soovite jootraha anda, lisage arvele 10% kogusummast või ümardage arve.

Ühistransport: esimese sammuna tuleks osta internetist (või tel 08 45 330 9876; internetiaadress on www.tfl.gov.uk/oyster) või mõnest jaamast Oysteri kaart (Oyster Card), mille eest tuleb tagatisena tasuda 5 naela. Ilma ühistranspordikaardita maksab tsoonides 1 ja 2 metroosõit 4,30 naela, kaardiga aga 2,70 naela tipptunnil (peak) ja 2 naela muul ajal (off-peak). Päeva jooksul tehtavatele sõitudele on kehtestatud tasu ülempiir. Bussisõit ilma kaardita maksab 2,30 naela, kaardiga 1,35 naela, ülempiir on 4,20 naela päevas. Suurendage kaardil olevat krediiti või laadige sellele reisikaart (Travelcard).
Ühepäevane reisikaart (off-peak): 7 naela (tsoonides 1 ja 2), tipptunnil 8,40 naela – need on samuti Oysteri kaardi kasutamisel ülempiiri hinnad.
Seitsmepäevane reisikaart: 29,20 naela (tsoonides 1 ja 2).

Metroo: kui see töötab tõrgeteta, on maa-alune transport suurepärane viis linnas ringi liikumiseks. Uusim liin on ringikujuline London Overground (oranž), mis ühendab 20 Londoni linnaosa. Bussid on odavamad ja aeglasemad, aga vaated aknast on see-eest paremad. Paljudes maapealsetes rongides on nüüd samuti võimalik kasutada Oysteri kaarti.

Olge tähelepanelik „avatud” jaamades (näiteks DLR – Docklands Light Railway). Lihtne on unustada väljudes kaarti lugejast läbi tõmbamata ning tagajärjeks on see, et kaardilt läheb maha päeva maksimaalne tasu. See on väga ebameeldiv.

Ärge Londonis kuhugi kiirustage ilma Londoni transpordi värskeid sõidu-uudiseid (www.tfl.gov.uk) kontrollimata. Suurte ümberehitustööde käigus võivad teatud jaamad ja liinid olla suletud ning bussiliiklus ümber korraldatud, eriti nädalavahetusel. Tfl-i kodulehelt saab alla laadida rakendusi, mis näitavad metroode ja busside jooksvaid sõidugraafikuid ning aitavad reisi planeerida. See on uskumatult kasulik.

Loe veel - Suurbritannia