Lissaboni linnapuhkuse reisijuht


Lissaboni linnapuhkuse reisijuht
Foto: Francisco Seco, SCANPIX

Sihtkohaekspert Guyan Mitra on kokku pannud Lissaboni reisijuhi, mis sisaldab nõuandeid parimate vaatamisväärsuste ja kohalejõudmise nippide kohta. See elegantne päikesepaisteline linn meenutab oma ajast ja arust kommete ning tavadega ladina muinasjuttu. Mitra on alates 17. eluaastast olnud Lissaboniga tihedalt seotud ning siia ikka ja jälle tagasi tulnud. Tema arvates on Lissaboni linna ja ranna kooslus harmoonilisem kui mis tahes muus maailma paigas (vabandust, Rio). Ta kirjutab artikleid mitme riikliku ajalehe jaoks ja on toimetanud ka Lonely Planeti reisiraamatuid.

Miks minna

Lissaboni tasub minna ikka võluva lihtsuse ja merelise maagia pärast. Seda pakub see Lõuna-Euroopa kuldajastu linn kindlasti.

Suvekuudel leemendab Lissabon helesinise taevakupli all kuumusest. Linna päikesepaistelistelt begooniaõites tänavatelt kostub „a praia” (randa), kui surfilauad autodele kuhjatakse ja suund liivaste eeslinnade Cascaisi ja Estorili poole võetakse – need paigad on Lissaboni kesklinnast paarikümneminutise autosõidu kaugusel. Eesmärk on end külmavõitu Atlandi ookeanis jahutada, saada varbad liivaseks ja anduda seejärel mõnes baaris täielikult mererannaklassikale, milleks on küüslaugused ameijoa’d (merekarbid) ja klaas jääkülma laagerõlut.

See elegantne päikesepaisteline linn Atlandi ookeani taustal meenutab oma ajast ja arust kommete ning tavadega ladina muinasjuttu.

Huvi peaksid pakkuma sajandivanused trammid ja rauast köisraudteed, mis rappudes ja mürisedes tänase päevani linna seitsme järsu mäe vahel sõidavad. Möödunud aegade pärandi paremikust saab osa, jalutades Baixa linnaosas, mille ornamentidega kaunistatud baroksetel tänavatel tervitavad üksteist taimetundjad, pudupoodnikud ja rätsepad.

Käänuline tee Lissaboni ühest kõrgemast mäest üles viib mauride piirkonda Alfamasse, kus merevaigukarva müürid ja tolmused teed looklevad araabiapärase keskaegse lossi ümber, mis kõrgub allpool oleva linna ja selle terrakota-katuste kohal. Imperaatorlikul Belémi rannajoonel hoitakse au sees Portugali „avastuste aega”: siin on suursugune klooster ning imetlusväärsed ausambad näoga jõe suunas, rajatud ajaloo ühe uhkeldavaima koloniaalimpeeriumi ajal.

Tänapäeva lissabonlased on liialdamised suuresti koondanud öisesse tegevusesse, mis teeb linnast unelmate paiga kõigile vabameelsetele. Öö algab tavaliselt arvukates baarides boheemlasliku Bairro Alto munakivisillutisega tänavatel. Muidugi kestab pidu varaste hommikutundideni, lõppedes mõne tohutu suure jõeäärse laohoone terrassil Euro house’i rütmide saatel. Kui valutav pea muudab vaatamisväärsuste külastamise võimatuks, jätke see osa vahele ja veetke päev mõnel lähedalasuval Atlandist räsitud rannal. Metsikud rannaribad Guincho, Adraga ja Grande laotuvad piki rannajoont laiali ning on kesklinnast vaid pooletunnise autosõidu kaugusel. See teeb Lissabonist ühe parima linna ja randa ühendava sihtkoha kogu Euroopas.

Millal minna

Lissabonis on harva liiga palav või liiga külm, seetõttu saab linna aastaringselt külastada. Esimesed kevadõied ilmuvad tavaliselt veebruari lõpus ja viimased soojad Sahara tuuled hoiavad termomeetri näidu kõrgel veel novembriski. Augustis peatub elu linnas siiski pea täielikult, paljud restoranid ja baarid sulgevad oma uksed ja kohalikud põgenevad lämbest linnast jahedamatele Atlandi kallastele.

Sõit lennujaamast linna

Lennujaamast sõidavad taksod (tel 00 35 121 844 4050) kesklinna, see maksab umbes 15 eurot ja võtab aega 25 minutit. Aerobus 91 (3,5 eurot, 8:00–20:00) väljub iga 20 minuti tagant saabuvate lendude terminali eest, sõidab 30 minutit ja teeb peatuse Pombali, Avenida da Liberdade ja Praça do Comércio juures – kõik need kohad on kesklinnas. Linnaliinibussid nr 44, 45 ja 43 (umbes 1,35 eurot, 7:00–21:30) väljuvad lennujaama eest ja suunduvad kesklinna, sõiduaeg on umbes 40 minutit. Metroo on praegu kõige kiirem viis lennujaamast kesklinna jõudmiseks. Uus punane liin sõidab ilma vahepeatusteta Saldanha raudteejaamast lennujaama ja tagasi (1,35 eurot, 6:30–1:00).

Kruiisid

Lissabon on Atlandi ookeani Euroopa ranniku kõige aktiivsem sadam. Siin on kruiisilaevade jaoks kolm terminali: Alcântara, Rocha de Conde d’Óbidos ja Santa Apolónia. Enamikku laevadest teenindavad bussid, mis sõidavad sadamatest kesklinna Praça do Comércio juurde.

Laevafirmadest silduvad Lissabonis P&O Cruises (tel 08 45 678 0014; www.pocruises.com), Silversea Cruises (tel 08 44 770 9030; www.silversea.com), Cunard (tel 08 45 071 0300; www.cunard.com), Fred Olsen (tel 01473 742424; www.fredolsencruises.com) ja Voyages of Discovery (tel 08 44 822 0802; www.voyagesofdiscovery.co.uk). Lisaks on linnas jahisadamad lõbusõidulaevade jaoks – Belém, Santo Amaro, Bom Sucesso, Alcântara ja Olivais.

Foto: FRANCISCO LEONG, AFP

Kuidas liikuda

Jalgsi: Lissabon on suhteliselt väike linn, kuid see on rajatud seitsmele mäele ning linna konarlikud munakivitänavad võivad jalgsi ringi uudistavate külastajate elu sageli raskeks teha.

Ühistransport: Lissabonis on üsna ulatuslik metroovõrgustik (tel 00 35 121 350 0115; www.metrolisboa.pt) ning hea bussi- ja köisraudteeliiklus (piletid umbes 1 euro). Trammipiletid muutusid hiljuti kallimaks ja maksavad nüüd 2,8 eurot, mistõttu on trammisõit nüüd suuresti vaid turistide pärusmaa. Ühe päeva piletiga saab kõikide eelnimetatud sõiduvahenditega piiramatult sõita. See maksab umbes 3,5 eurot ja on saadaval metroojaamades.

Rongid: Eeslinnadesse sõitmiseks ja linnast väljas asuvate randadeni jõudmiseks tasub otsustada rongi kasuks. Rongid Cascaisi ja Estorili (vt ühepäevased reisid) väljuvad Cais do Sodré jaamast, Sintra linna suunas sõidavad rongid Rossio jaamast. Rongid väljuvad iga 20 minuti tagant, sõit kestab 40 minutit ja maksab umbes 1,8 eurot.

Autorent: Auto on mõistlik üürida juhul, kui on soov minna ümberkaudseid randu ja maalähedasi eeslinnu uudistama. Lennujaamas on seitse autoüürifirmat: Budget (tel 00 35 121 994 2402), Europcar (tel 00 35 121 840 1176), National (tel 00 35 121 848 6191), Auto Jardim (tel 00 35 121 846 2916), Hertz (tel 00 35 121 843 8660), Sixt (tel 00 35 121 847 0661) ja AVIS (tel 00 35 121 843 5550).

Europcari esindus Lissaboni lennujaamas on teada-tuntud oma hiigeljärjekordade poolest. Kui tõesti pole tahtmist tunde oodata, võiks otsustada mõne muu autorendifirma kasuks.

Lissabonis on igal pool üsna ebaühtlased munakiviteed, kanalisatsioonikaevud ja järsud tõusud. Ühesõnaga, jalutamiseks sobivad siin paremini matkasaapad kui kõrge kontsaga kingad. Välja pidutsema minnes pange jalga plätud ja pistke kingad kotti.

Kohalikud seadused ja tavad

Autoga sõites peab autos olema helkurvest. See tuleb selga panna, kui auto peaks tiheda liiklusega teel rikki minema ja on vaja teiste juhtide jaoks nähtav olla – see on seadusega sätestatud nõue.

Hea teada

Hädaabinumber: 112
Lissaboni turismiinfokeskus: tel 00 35 121 031 2819, www.visitlisboa.com, Praça do Comércio
Valuuta: euro
Suunakood: Eestist Portugali helistades 00 351 ning seejärel Lissaboni kood 21.

Loe veel - Portugal