Küprose reisijuht


Küprose reisijuht
Foto: Vladimir Astapkovich, RIA Novosti

Marc Dubini koostatud Küprose reisijuht hõlmab kõiki peamisi vaatamisväärsusi, parimaid hotelle ning lisaks ka vihjeid, kus süüa-juua ja sisseoste teha. Dubin on kirjutanud Kreekast juba kolm ning Küprosest kaks aastakümmet. Tema sulest on ilmunud mitu raamatut, sealhulgas reisijuhid „Rough Guide to Greece”, „The Greek Islands” ja „Cyprus”. Ta on kirjutanud ka Kreeka köögist, muusikast ja kinnisvarast.

Foto: Vladimir Astapkovich, RIA Novosti

Miks minna

Lõuna-Küprose kaks kõige elavamat sadamalinna on Limassol ja Larnaca. Limassol (kreeka keeles Lemessos), kauaaegne Lõuna-Küprose peamine sadama- ja tööstuslinn, on tänu 1990. aastate suurele venelaste ja teiste rahvaste sissevoolule täna vägagi mitmekultuuriline. Samuti on Limassol alati nautinud saare jõukate piirkonna mainet.

Seotud lood:

Elegantse vana kvartali keskmes asub baaride ja tavernidega ümbritsetud väike katusealune turg. Samuti on seal tagasihoidlik keskaegne loss, mis peidab endas veskitesse rajatud toitlustuskohtade ja Lanitise fondi näitusegaleriidega ümbritsetud keskajamuuseumit.

Unisem ja veidi eksootilisem Larnaca koos lähedalasuvate soolajärvede ja palmipuudega on tänu laienevale jahi- ja reisisadamale õige pea saamas suureks turistimagnetiks, ent praegu (veel) teda Limassoliga võrrelda ei saa.

Paphos (ametlikult Páfos) kaugel saare edelaosas on aga lemmiksihtpunkt brittidele, kelle arv sealkandis on kasvanud juba viiekohaliseks. Linn on jaotatud kaheks: kaljupealne Ktíma ja rannikuäärne Káto Páfos. Viimases asub ka enamik linna kuurorthooneid. Võrreldes oma idapoolsete naabritega on see linn rahulikum ja tänu meretuulele sageli ka paar kraadi jahedam.

Tasub meeles pidada, et Küpros asub Lähis-Idas, nii et soojematel kuudel on targem hoida rannikuäärde või kõigist kolmest linnast sisemaa poole kõrguva Tróodose mäestiku jalamile. Kõikjal leiduvad tipprestoranid ja majutusasutused esitlevad Küprose edusamme, mis alates aastatuhande vahetusest astutud. Tegelikult on aga restoranide arv stabiilne või languses, kuna hotellikompleksid pakuvad samuti toitlustust, ning oma jälje on jätnud ka majanduskriis, mis Küprosele mõjus eriti laastavalt.

Millal minna

Küprose lõunarannikul on mõnusaim aeg hiliskevadel (kuni juuni keskpaigani) või sügisel. Suvel on enamiku inimeste jaoks liiga kuum ja mugavalt saab tunda end vaid vee ääres või kõrgemal mäejalamil. Ka talve lõpp on hea aeg reisimiseks, sest siis on loodus kõige rohelisem (lillede õitsemise kõrgaeg on märtsis) ja keskpäeval kannatab ka ujuda. Tasub siiski meeles pidada, et paljud rannaäärsed hotellid on aastavahetusest kuni aprilli alguseni suletud.

Kuidas kohale jõuda

Lennud: Larnacas (Küprose õigekirja järgi Larnaka) avati 2009. aasta novembris uus suur lennujaam. Paphose (Pafos) lennujaam, mis on samuti alates 2008. aastast põhjalikult renoveeritud, on populaarseim odavlennufirmade seas.

Sõit lennujaamast linna

Larnaca lennujaamast (www.cyprusairports.com.cy) maksab taksosõit linnakeskusesse umbes 12 eurot, linnaliinibuss nr 22 on tunduvalt soodsam, kuid sõidab ainult esmaspäevast laupäevani 8.00–17.00, kolmapäeviti ja reedeti lõpetab buss sõitmise varem.

Nikosiasse või Limassoli minekuks tasub kasutada nende linnade kaugliinibusse. Pilet Nikosiasse maksab 8 eurot (www.kapnosairportshuttle.com) ja Limassoli 9 eurot (www.airportshuttlebus.eu). Maist oktoobrini väljub Paphose lennujaamast iga päev soodne (1 euro) linna mõlemast osast läbi sõitev linnaliinibuss number 612. See buss läbib ka peamist rannikuäärset peatust pea iga tunni aja tagant, kella seitsmest hommikul kuni keskööni.Limassol Airport Express (www.airportshuttlebus.eu) ühendab Paphose lennujaama Limassoliga.

Sõit sadamast linna

Hetkel maabuvad kõik kruiisilaevad Limassoli angaari meenutavas uues sadamas, mis asub kesklinnast umbes 4 km edelas. Kruiisi saabudes avatakse reisijatele Küprose turismiameti esindus (tel 00 35 72 557 1868). Terve päeva jooksul viib linnaliinibuss nr 30 sadamast 15 minutiga peamiste vaatamisväärsuste juurde. Terminali juurest leiab ka ootel taksod. Üldiselt on tegemist kõleda piirkonnaga, kuhu pikemalt jääda pole mõtet.

Suurprojekt, millega muudeti Larnaca vanaaegne konteinerterminal saare suurimaks reisisadamaks, sai valmis 2011, ent käiku ei lähe see veel nii pea.

Uus kruiisisadam pidi valmima 2012. aasta lõpul. Seegi suurprojekt ei lähe käiku veel niipea.

Kuidas liikuda

Ühistransport: Limassolis, Nikosias ja (vähemal määral) Larnacas on linnaliinibussid olemas (vastavalt www.limassolbuses.com, www.osel.com.cy ja www.zinonasbuses.com; hind alates 1 eurot sõit), kuid paljud bussid lakkavad sõitmast pimeduse saabudes. Paphose OSYPA bussifirmal on uued sinised bussid ja kaugeid külasid hõlmav liinivõrk, ent jällegi sõidetakse hilisel pärastlõunal vaid populaarsematel liinidel (tavapilet 1 euro). Kaugliinibusse kohtab peamistest linnadevahelistest maanteedest eemal harva ning takso on kulukas. Kõige mõistlikum on ringiliikumiseks üürida auto.

Autorent: just madalhooajal on see Küprosel vägagi soodne variant. Meie maksime nädala jooksul 11 eurot päeva eest. Auto kättesaamise saab veebilehtede www.comparecarrentals.co.uk, www.skycars.co.uk või www.auto-europe.co.uk abil korraldada ka Larnaca või Paphose lennujaamast. Kohalikku lehekülge www.elephantrentacar.com soovitavad ka saareelanikud ise.

Peenraha tasub kaasas kanda, et maksta tänaval parkimisautomaadis või linnale kuuluvates parklates. Eraparklad (põhimõtteliselt iga koht, mis tundub parkimiseks sobivat) on pööraselt kallid. Mõnel tänaval saab nüüd kasutada ka SMS-parkimist. Selleks tuleb ettenähtud numbrile saata auto registreerimisnumber ja parkimise kestus. Paljud linnaparklad on pärast pimedat tasuta.

Kohalikud seadused ja tavad

Enamikus kirikutes ja kloostrites on pildistamine keelatud (kuigi kohalikud astuvad pulmade ja ristimiste ajal sellest keelust tihti üle).

Kirikuid külastades tuleb riietuda tagasihoidlikult. See tähendab, et meestel ei tohi olla lühikesed püksid või ilma varrukateta särgid ning naised ei tohi kanda pükse või püksseelikut.

Peale tavaliste keeldude, nagu joobes sõitmine, lahtise turvavööga sõitmine või autojuhtimise ajal mobiiltelefoniga rääkimine (vabakäeseade on lubatud), ei tohi autojuhtimise ajal ka suitsetada.

Hea teada

Hädaabinumber: 112
Limassoli kesklinna turismiinfokeskus: (tel 00 35 72 536 2756), Agíou Andréou 142
Larnaca turismiinfokeskus: (tel 00 35 72 465 4322), Platía Vassiléos Pávlou
Larnaca lennujaama turismiinfopunkt: tel 00 35 72 400 8368
Paphose lennujaama turismiinfopunkt: tel 00 35 72 642 2833
Valuuta: euro
Suunakood: Eestist helistades valige ette 00 357.

Loe veel - Euroopa