Kaplinna reisijuht


Kaplinna reisijuht
Foto: (CC) Hilton Teper

Kaplinn on üks ilusamaid linnu terves maailmas, arvabsihtkohaekspert Pippa De Bruyn ning annab siin põhjaliku ülevaate selle Lõuna-Aafrika linna kohta, tuues sealhulgas välja selle parimad vaatamisväärsused, restoranid, poed ja hotellid. Kaplinn tekitab igaühes elamuse ja oma osa selles on nii järsul mäeahelikul, mille nõlvad on kaetud roheluse ja haruldaste lilledega, kui ka äkiliselt sädelevasse merre langeval rannal.

AFP/Scanpix

Miks minna

Põhjusi, miks Kaplinna külastada, on muidugi palju. Esiteks tekitab Kaplinn igaühes kohe elamuse: järsk mäeahelik, mille nõlvad on kaetud roheluse ja haruldaste lilledega, langeb seal äkiliselt sädelevasse merre. Nendel nõlvadel leidub rohkem taimeliike kui kogu Briti saarestikus kokku.

Ja siis need puutumata valged rannad, mida uhub jahe (jah, see on tõsi, jahe) Atlandi ookean ning randade poolkuu-kujulisi kurve ääristavad hiiglaslikud rahnud. Selle paiga looduslähedus tekitab ikka ja jälle imestust, olgu selleks kas Table’i mäe nõlvadel rohtu söövate sebrade ja gnuude silmamine, ookeanis hüppavate vaalade jälgimine False’i lahele avaneva restorani terrassilt või Cape Pointi lähedal trallitavad paavianid, kes meid teel peatavad.

Kaplinnal on siiski ka vinge linnalik külg: kunstigaleriid, viimase peal baarid, maailmatasemel ooperisaalid ja disainiteadlikud kauplused. See on põhjus, mis Kaplinn valiti 2014. aastal maailma disainipealinnaks. Kahtlemata on see alati olnud kõige kosmopoliitsem linn Lõuna-Aafrikas.

1666. aastal rajasid hollandlased siia esimesed asundused ja ehitasid sünge olemisega Hea Lootuse kindluse, misjärel prantslased arendasid kolonistide veinitootmise oskusi ja ehitasid viilkatusega eluasemeid. Malai orjad tõid endaga kaasa vürtsid ja minaretid; inglased georgiaani stiilis mõisad ja viktoriaanlikus stiilis terrassmajad. Kogu Aafrikast on tulnud lõunasse ümberasujaid, et selle lamedatipulise mäe varjus õnne leida.

Kaplinn on ka kontrastide linn: luksus ja masendav vaesus on kõrvuti; mäslev meri ja viinapuuväätides vaiksed orud, mille pinnas on sobilik nii kõrgelt hinnatud veiniviinamarjade kasvatamiseks kui ka hea toidu tooraine jaoks.

Millal minna

Kaplinna võib külastada põhimõtteliselt igal aastaajal. Suvi, mille haripunkt on detsembri keskpaigast jaanuari alguseni, on siiski kõige populaarsem.

Teine külastajate laine saabub palavatel suvekuudel veebruaris ja märtsis. Aprillis on temperatuurid mahedamad, valgus leebem, Cape Doctor ehk kagutuul, mis linnas ulub vaibunud ja päikeseloojangud erakordselt ilusad.

Mõõdukas talv algab mõnikord mais, sagedamini aga juunis või juulis, tuues paduvihmadega vahelduvad äikeselised päevad, mis panevad veel maa haljendama. Mägiojad tulvavad talvel kaljustesse uhtorgudesse ja kastavad õitsvat alustaimestikku, kus leiduvad muuhulgas prootead, liiliad ja aaloed. See on kõige meeliülendavam aeg aastas, et jalgsi Table’i mäe nõlvasid avastada.

Juulist novembrini rändavad lõunavaalad poegima ja siis järeltulijate eest hoolitsema, mistõttu on neem parim maalt vaalavaatluse koht terves maailmas, kuid juuli ja august võivad olla vihmased. Oktoobrist novembrini lummab Cape’i poolsaare lilleparadiis taas oma uue õitsevate taimede tsükliga ning rannad, mis on ikka veel suhteliselt inimtühjad, sätendavad mõõduka päikese käes. See on suve parimate pakkumiste aeg – eriti, kui teete broneeringud varakult.

Sõit lennujaamast linna

Transporditeenuse ametlikel pakkujatel on lennuterminalis oma letid. Soovitan aga ettetellimist, mille puhul teid oodatakse juba saabuvate lendude ukse juures teienimelise sildiga. Arvestage, et sõit linna / Waterfronti alale maksab umbes 250 randi (19 eurot) ühe inimese eest ja 30 randi (2,3 eurot) iga järgmise reisija eest; lisandub väike tasu enne kella 7 hommikul ja pärast 22 õhtul ning 100 randi privaattranspordi korral. Väga korralik teenus on Centurionil (tel 00 27 21 934 8281; www.centuriontours.co.za). Veel võib ühendust võtta Rikkisega (tel 086 174 5547; www.rikkis.co.za), et broneerida takso, mis viib teid linna või Waterfronti piirkonda fikseeritud hinna ehk 260/290 randi eest olenemata reisijate arvust (taksod võtavad peale kolm kuni neli reisijat sõltuvalt pagasi hulgast).

Kui reisite omal käel, on odavam variant MyCiti Airport Shuttle (tel 080 065 6463), kui aga Waterfrontile suunduda pole plaanis (mis maksab umbes 63 randi), peate ümber istuma või võtma lõpp-peatusest Civic Centre’i juurest takso.

Ühe suuna täispilet maksab 57 randi (4,3 eurot), 4–11aastastele 26,50 randi ja alla 4aastastele lastele on sõit tasuta. Pileteid saab osta kioskitest nii Civic Centre’is kui ka lennujaama bussipeatustes. Bussid väljuvad iga 20 minuti tagant, sõit kestab umbes 20 minutit, tipptunnil 45–55 minutit.

Et oma puhkust kõige romantilisemal viisil alustada, saabuge hommikul Johannesburgi OR Tambo rahvusvahelisesse lennujaama, olles enne broneerinud sõidu Pretoriasse (umbes 30 minuti tee). Sealt istuge rongi. Rovos Rail (tel 00 27 12 315 8242, www.rovos.co.za) on üks viiest parimast luksusrongifirmast maailmas, rongides on suured sviiditoad. Alustage sõitu Pretoriast ja veetke kaks järgnevat ööd luksusesse mähitult vaikselt Kaplinna poole loksudes. Hinnad alates 27 200 randist (umbes 2060 eurot) kahekohalise luksussviidi eest, hind sisaldab kõiki teenuseid.

Kuidas liikuda

Ühistransport: linna kauaoodatud integreeritud ühistranspordisüsteemi rajatakse järjekindlalt edasi. Praegu ühendavad MyCiti bussid aedlinnade piirkonda kesklinna ja Waterfrontiga, varsti avatav Camps Bay peatus teeb aga ligipääsu rannale eriti lihtsaks. Esimese sõidupileti saab osta MyCiti jaamadest ja see maksab 23 randi (1,7 eurot), pärast seda maksab enamik sõite umbes 5,50 randi (42 senti).

Uusimate muudatuste, sõiduplaanide ja -marsruutide kohta värske info saamiseks külastage veebilehte www.capetown.gov.za/en/MyCiti või helistage numbril 080 065 6463.

Kaplinna ühistransport ei ole kokkuvõttes siiski turistidele kohane. Isegi Kaplinna ja Simonstowni vahelisele maalilisele marsruudile, millel sõidab pendelrongiliin, heidavad varju rongi räpased aknad ja grafitit täis vagunid; veelgi enam, teekond ei pruugi olla turvaline.

Autorent: eeltoodut arvesse võttes soovitan soojalt paariks päevaks, kui mitte kogu külastuse ajaks, auto üürida. Liikluseeskirjad (sealhulgas sõitmine vasakul pool teed) on sarnased Suurbritanniale, liiklus väljaspool tipptundi on suhteliselt rahulik sarnaselt Eestile, parkida on lihtne, liiklusmärgistus on hea ja kogu aeg silmapiiril olev mägi on õige suuna hoidmisel suurepärane abivahend.

Kõikide üleriigiliste autorendikettide seas pakub Tempest (www.tempestcarhire.co.za) sama häid sõiduvahendeid kui suuremad ja tuntumad rahvusvahelised firmad ning on tavaliselt odavam, kuigi alati tasub hindu võrrelda Avise omadega (www.avis.co.za). Kui teil on piiratud eelarve, on Value Rentals usaldusväärne valik (tel 021 386 7699; www.valuerentalcar.com; alates 149 randi päevas, lisaks kindlustus).

Ringreisid bussiga: nii Hylton Ross (tel 00 27 21 511 1784; www.hyltonross.co.za), African Eagle (tel 00 27 21 464 4266; www.daytours.co.za) kui ka Springbok Atlas (tel 00 27 21 460 4700; www.springbokatlas.com) pakuvad poolepäevaseid, päevaseid ja mitmepäevaseid ringreise väikebusside ja suurte bussidega. Hylton Ross pakub lisaks väikebussiga ühepäevase privaatse ringreisi võimalust enda valitud sihtkohta umbes 3200 randi eest (lisaks bussijuht/giid).

Iseseisva avastamise jaoks hüpake lahtise katusega CitySightseeing-bussi peale (www.citysightseeing.co.za), mis osutab tavalist hüppa-peale, hüppa-maha teenust ning külastab paljusid peamisi vaatamisväärsusi. Lisaks on olemas kõrvaklapid, kust saab giidi jutu salvestisi kuulata.

Bussid sõidavad kahel marsruudil: üks ühendab rannapiirkonda linna vaatamisväärsustega (sh Table’i mägi) ja Camps Bay rannaga; teine on väike poolsaare ringreis, mis viib teid Kirstenboschi. Bussid väljuvad korrapäraselt Two Oceans Aquariumi juurest (Waterfront) ajavahemikul 8.30–16.35, kuid te võite ka mujalt bussi peale astuda. On ka uus öine ringreis (40 randi) ja kanalikruiis (30 randi), mis katab Two Oceans Aquariumi (Waterfronti ala) ja Convention Centre’i vahelise piirkonna.

Taksod: arvestiga taksod (9–13 randi kilomeetri kohta) ei tiiruta tänavatel, vaid kogunevad ettenähtud aladele. Taksot saab helistades tellida. Küsige soovitusi kas oma võõrustajalt või hotellipidajalt või pöörduge Excite’i poole (tel 021 418 4444), mis pakub usaldusväärset teenust hinnaga 9 randi/km. Teine hea variant on Rikkis, millel on mugavad taksod (mahutavad kõige rohkem viis inimest) ja küsivad fikseeritud tasu, nt 110 randi linnast Camps Baysse; kindluse mõttes helistage numbril 086 174 5547.

Paadid: Canal Cruise’i takso, mis sõidab Waterfronti ja linna vahelisel alal teeb 20–30 minutilise reisi Aquariumi juurest Convention Centre’ini ja see on lõbus, eriti koos lastega (vaata www.citysightseeing.co.za). Hinnad täiskasvanutele 30, lastele 10 randi. 30–60minutilisteks sadama ringreisideks, mis popsutavad rahulikult läbi Victoria & Alfredi lahe, suunake sammud Quay 5 või North Quay poole (www.capecharters.co.za; tel 00 27 21 418 0782). Loomulikult tähendab ka Robbeni saare muuseumi külastus paadisõitu. Kui see ei tundu ahvatlev, võite broneerida nt 90minutilise päikeseloojangukruiisi koos šampanjaga Waterfronti sadamast (V&A hotelli vastas) Cliftonisse (tel 00 27 21 418 5806; www.waterfrontboats.co.za; 220 randi).

Kui teid ahvatleb mõte sõidust mööda rannikut, soe tuul juukseid sasimas, võite üürida klassikalise kabrioleti Motor Classicust (tel 00 27 21 461 7368, www.motorclassic.co.za) või proovige Cape Cobra laenutust (tel 00 27 83 321 9193; www.capecobrahire.co.za).

Green Cab (tel 00 27 86 184 3473; www.thegreencab.co.za) kasutab loodussäästlikke sõiduvahendeid, mis töötavad vedelgaasiga. Sõidud linnas ja Waterfronti piirkonnas maksavad fikseeritud tasu järgi 45 randi; väljaspool seda tsooni on tasu 10 randi kilomeetri kohta.

Kohalikud seadused ja tavad

Nagu igas suurlinnas on kuritegevus siin pidev probleem, kuid tasub teada, et enamik vahejuhtumeid esineb turistipiirkondadest eemal. Sellele vaatamata võtke kasutusele tavapärased ettevaatusabinõud: ärge lehvitage avalikult oma väärtuslike esemetega; ärge külastage mittesoovitatavaid tsoone (teie võõrustaja või hotellipidaja annab selle kohta nõu); ärge jalutage inimtühjades kohtades ning hoidke oma asjadel silma peal.

Hea teada

Hädaabinumbrid: kiirabi 082 911 või 084 911, politsei ja tuletõrje 10111. Mobiiltelefonilt hädaolukorras helistamiseks valige 112.
Arstiabi: lähima erakliiniku leidmiseks või spetsialistiga kontakteerumiseks vaadake veebilehte www.netcare.co.za. Reisimisega seotud küsimuste korral vaadake veebilehte www.travelclinic.co.za.
Turismiinfo: suurim ja parima teenindusega büroo on keskuses asuv Cape Town Tourism (tel 00 27 21 487 6800; www.capetown.travel) Burgi ja Castle’i tänavate nurgal. Avatud E–R 8.30–17.30; L–P 9.00–13.00. Kui teil on küsimusi oma reisi planeerimise kohta Kaplinnas ja selle ümbruses või selle kohta, kuidas kõige paremini sobitada Kaplinna külastamist safariga ja/või Victoria joa külastamisega, võtke minuga lahkesti ühendust aadressil pippadebruyn@mweb.co.za.
Valuuta: Lõuna-Aafrika rand (R või ZAR).
Suunakoodid: Lõuna-Aafrikasse helistades valige ette 00 27, seejärel Kaplinna kood 21. Lõuna-Aafrikast helistades valige Kaplinna jaoks 021.
WiFi-ühendus: Enamik hotelle ja külalistemaju pakub tasuta WiFi-ühendust nagu ka üha rohkem häid kohvikuid. Mittetäielikku nimekirja vaadake veebilehelt www.redbutton.co.za (valige „sites”).

Loe veel - Aafrika