Jamaica reisijuht


Jamaica reisijuht
Foto: (CC) Gail Frederick

Reisiekspert James Henderson annab ülevaate Kariibi mere saare Jamaica peamistest vaatamisväärtustest ja ööelust. Parim aeg külastamiseks on siis, kui ilm meil on kõige halvem ja külmem. Kariibi kogemus on siin kõige tugevam – Jamaica võtab sealse piirkonna tuntud detailid ja võimendab neid.

Miks minna

Jamaica on Kariibi mere ingliskeelse piirkonna üks ilusamaid, elavamaid ja kütkestavamaid saari. Peale randade ja hotellide on Jamaical ka pikaajaline põnev kultuur, mis väljendub kunstis ja loomulikult ka muusikas. Kariibi kogemus on siin kõige tugevam – Jamaica võtab sealtkandist tuttavad detailid ja võimendab neid.

Millal minna?

Parim aeg külastamiseks on siis, kui ilm meil on kõige halvem ja külmem ehk siis detsembri keskpaigast aprilli keskpaigani. Jamaical on see aasta kõige kuivem aeg. Aga hinnad on siis kõige kõrgemad, nii et kaaluda tasub ka perioodi kuni juulini, mil hotellide hinnad langevad kuni kolmandiku võrra, ent ilm on endiselt ilus. Suvekuud on kuumad ja teinekord lausa lämbed. Septembrit ja oktoobrit tasub orkaanide tõttu vältida.

Kuidas kohale jõuda?

Omapead reisijad peaksid teadma, et Jamaical on kaks suuremat lennujaama. Sangsteri rahvusvaheline lennujaam (MBJ) Montego Bay juures loodes teenindab kuurorte saare lääneosas (Treasure Beachilt ümber läänepoolseima punkti (Negril), Montego Bay ise ja mööda põhjarannikut kuni Ocho Riosini). Et minna aga pealinna Kingstoni, Sinistele mägedele või Port Antoniosse kirdes, lennake Norman Manley rahvusvahelisse lennujaama Kingstonis (KGN).

Seotud lood:

Kruiisilaevad randuvad mitmetes sadamates: Montego Bays, Ocho Riosis (mõlemad on arenenud linnad, mis pakuvad palju tegevust) ja kauges kaunis Port Antonios. 2011. aastal avati uus kruiisisadam ajaloolises sadamalinnas Falmouthis põhjarannikul.

Reisikorraldajad

Arvestades ookeaniületamisega kaasnevat tohutut logistikat ja asjaajamist, on ehk mõistlikum pöörduda reisikorraldaja poole. Reisikorraldajad saavad sageli pakkuda soodsamaid kõik-hinnas-reise ja ka suuremat turvalisust, sest neil on seadusest tulenev kohustus probleemide korral reisijaid aidata. Mis veelgi tähtsam, nende nõu võib olla hindamatu. Kui te veedate nädala või kaks ühes hotellis, on väga oluline, et see oleks just see õige hotell. Mõned reisikorraldajad organiseerivad heameelega ka reise, mis hõlmavad mitmeid peatuspaiku.

Paljud Kariibi-spetsialistid pakuvad ka Jamaica reise ning nende valikus on nii stiilseid ja hästitoimivaid sõltumatuid hotelle kui ka suuri ketihotelle.

Kaks maailma luksusspetsialisti, kellel on Jamaicast head teadmised ja ülevaade, on

Scott Dunn, tel 02 08 682 5400, www.scottdunn.com;

Azure Collection, tel 01 24 432 2770, www.azurecollection.com.

Kaks üleilmset korraldajat, kellel on palju Jamaica hotellipakkumisi, sealhulgas soodsamaid pakkumisi, on

Hayes and Jarvis, tel 08 44 855 4488, www.hayesandjarvis.co.uk;

Kenwood Travel, tel 02 07 749 9200, www.kenwoodtravel.com.

Kuidas liikuda

AutorentÜüriautod on saadaval lennujaamades ja mõnedes kuurortlinnades. Alati saab üüriauto muretseda ka hotelli kaudu. Heade firmade hulka kuuluvad Island Car Rentals (www.islandcarrentals.com), Avis (avis.com.jm) ja Budget (www.budgetjamaica.com). Juhul, kui saate auto kätte ühes linnas ja annate ära teises, lisandub arvele äraviimistasu. Erinevalt enamikust teistest Kariibi mere saartest ei ole Jamaical kohalikku juhiluba vaja. Juhul kui te ei soovi ise sõita, pakuvad need ettevõtted ka võimalust üürida auto koos juhiga.

Taksod: Taksod on saadaval hotelli fuajee juures (või tänaval – Jamaica taksojuhid ei häbene juurde astuda). Kui soovite näiteks ringi liikuda, saab takso võtta terveks päevaks. Samuti on saadaval palju ekskursioone, kui soovite saart avastada organiseeritud teekonnaga. On olemas ühistaksode süsteem, need sõidavad linnade vahel (tunneb ära numbrimärgi järgi, mis algab alati tähega P). Lihtsalt seiske seal, kus kõik teisedki, ja lehvitage innuga. Kohalik bussiliiklus on külastajale ilmselt rohkem põnev seiklus kui usaldusväärne transpordiviis. Tavaliselt on see ülerahvastatud, seal on palav ja see ei ole eriti mugav. Pikemate sõitude jaoks on Knutsford Expressil (tel 00 18 76 971 1822) mugavamad linnadevahelised teenused. Nende bussid väljuvad Harbour Circle’ist Montego Bays, Ocho Riosi peamiselt ringteelt ja Dominica Drive’ist New Kingstonis.

Kohalikud seadused ja tavad

Isiklik ohutus on mitmetes Kariibi mere riikides probleem. Ärge jätke väärisesemeid rannas või autos järelevalveta. Ärge kõndige linnade ega randade eraldatud piirkondades, eriti õhtul ja öösel. Kui tekib kahtlusi kohalikes kommetes, küsige hotelli vastuvõtust, mida nemad taolises olukorras teeks. Enamjaolt on jamaicalased meeldivad ja kui neilt teed või nõu küsida, aitavad nad meeleldi. Inimesele lähenedes olge siiski ettevaatlik ning mõelge järele, kuidas te ise reageerite, kui kodus keegi teie poole pöördub.

Suurtes linnades kohtate kindlasti kaubitsejaid, kes pakuvad teile kõike alates puuviljadest kuni narkootikumideni. Nad võivad olla väga järjekindlad, ent parim vastus on sama järjekindel ei.

Jamaicalased sõidavad kiiresti ning mõned neist sooritavad teedel uskumatuid manöövreid. Sõitke ettevaatlikult. Suurema osa ajast on sõitmine siiski lõbus. Saar on erakordselt ilus, nii et sõidu ajal sättige raadio Irie FMile (105,5 ja 107,7) ja kuulake mööduva maastiku taustaks kerget reggae’t.

Enne taksosse istumist küsige sõidu hinda. Taksodes ei ole taksomeetreid, hinnad määratakse hinnakirja alusel. Hea on enne teada, milliseks tasu hinnakirja järgi võib kujuneda.

Hea teada

Valuuta: Jamaica valuuta on muutuva kursiga Jamaica dollar ehk J, mille kurss praegu on umbes 130 Jamaica dollarit 1 euro eest. Siiski kasutavad paljud inimesed USA dollarit (näiteks hotelliarved on selles valuutas). Mõistlik oleks vaadata kursse ja arvutada, milliseid vahetuskursse pakutakse.

Hädaabinumbrid / kontaktandmed: kiirabi 110, tuletõrje 110, politsei: 119.

Rahvusvaheline Jamaica suunakood Eestist helistades on 00 1 876.

Suuremate linnade haiglates on erakorralise meditsiiniabi osakonnad. Tervisehädade korral peaks esimesena helistama oma hotelli.

Loe veel - Ameerika