Istanbuli reisijuht


Istanbul
IstanbulFoto: Rauno Volmar

Sihtkohaekspert Terry Richardson on koostanud Türgi linna Istanbuli kohta põhjaliku reisijuhi, mis sisaldab nõuandeid vaatamisväärsuste, poodide ja restoranide valimisel. Richardson on raamatu „The Rough Guide to Turkey” kaasautor ja „The Rough Guide Istanbul” autor. Samuti kirjutab ta tihti Türgi-teemalisi artikleid tuntud ingliskeelsele Türgi ajalehele. Ta teeb koostööd arheoloogiale ning ajaloole spetsialiseerunud reisifirmaga, aidates kaasa teadusuuringutes ja retkede korraldamises Türgis. Autor on ka kaasa löönud Türgi esimese tähistatud matkaraja, nn Lüükia tee rajamisel. Terry on Türgis elanud viimased seitse aastat, räägib türgi keelt ja reisib regulaarselt riigis ringi nii töö tõttu kui ka lihtsalt oma lõbuks.

Foto: Rauno Volmar

Miks minna

Ilma igasuguse kahtluseta on Istanbul – nagu ka London, New York või Pariis – maailma kõigi aegade suurimate ja võimsamate linnade seas. Linnal on suurepärane asukoht, mille poolest erineb ta ka kõikidest teistest maailma suurlinnadest, asudes korraga kahel kontinendil – siniselt lookleva kontinentidevahelise Bosporuse väina mõlemal kaldal, nii Euroopas kui Aasias.

Vanalinn oma idamaise kuplitest ja minarettidest linnasiluetiga ning kitsaste munakivitänavatega, mille ääres on omanäolised vanad puumajad, asetseb aheneval poolsaarel suunaga Aasiasse. Lõunasse jääb siniste vetega Marmara meri. Põhjakaares, üle Kuldsarve lahe vilguvad elava meelelahutuskvartali Beyoğlu peibutavad tuled.

Istanbul on energiline suurlinn, kus elab üle 15 miljoni inimese. Siin tegutseb väärtpaberibörs ja linnasiluett ärirajoonides teisel pool Beyoğlut meenutab üha enam Manhattanit. See on siiski iidne linn, mille rajasid kreeklased 7. sajandil eKr.

Neljandal sajandil pKr sai Istanbul kristliku Bütsantsi pealinnaks Konstantinoopoliks, mis hoidis islamisõdalasi mitmeid sajandeid Lääne-Euroopast eemal, enne kui 1453. aastal lõpuks Ottomani türklaste kätte langes. Meenutusi kahest suurvõimust võib näha igal pool vanalinnas, võimsast Bütsantsi Püha Tarkuse kirikust kuni Topkapi paleeni, uhketest Ottomani impeeriumi paviljonidest tänaseni säilinud vanade ehitiseni.

Nagu enamiku Euroopa pealinnade puhul, tekitavad siingi palavad kuud juuli ja august kohalikes soovi põgeneda maapiirkondadesse ja Egeuse/Vahemere kuurortidesse. Positiivne on asja juures see, et linnas jääb saginat vähemaks ning ühistransportki pole nii ülerahvastatud.

Õhtuses soojuses on mõnus mõnes trendikas katusebaaris kokteili nautida, Bosporuse-esises kalarestoranis einestada või Ottomani mošee varjus olevas siseaias rahulolevalt vesipiipu (nargilet) popsutada. Küll aga on miinuseks see, et paljud kontserdipaigad, klubid ja muud taolised kohad on suletud või toimub neis üritusi harva. September ja oktoober on peamiselt selgete, päikesepaisteliste päevadega kuud, ideaalne aeg selleks, et avastada linna parimal võimalikul viisil – jalgsi. On ka veel küllalt soe, et õues einestada, Bosporuse kruiis ette võtta või isegi ühelt ilusatest Printsi saartelt (Kızıl adalar) Marmara merre ujuma minna.

Kui te astute ükskõik millisel aastaajal praamile, mis viib teid Aasiasse ooperit kuulama, naudite viimaseid tänapäeva kunsti teoseid Istanbul Modernis, imetlete vapustavaid Bütsantsi mosaiike Chora Püha Päästja kirikus, teete kaupa luksusliku Türgi vaiba ostmisel sajandeid vanal basaaril või uudistate Sinise mošee peenelt plaaditud interjööri – nautige seda linnast osasaamise tunnet.

Millal minna

Istanbul on muutunud aastaringi külastatavaks populaarseks sihtkohaks. Plaanige oma külastus siiski hiliskevadesse või varasügisesse, et nautida sooje päikesepaistelisi päevi, mis on ideaalsed selleks, et linna jalgsi avastada. Kesksuvi on liiga leitsakuline, kuid see on ka hea aeg, et Bosporuse-esises kalarestoranis einestada või välikohvikus Türgi kohvi nautida. Alates detsembri keskpaigast kuni märtsi keskpaigani puhuvad Mustalt merelt külmad tuuled, mistõttu katab linna tihti udu ja mõnikord sajab isegi lumi maha. Selle hüvitavad aga perioodid, mil paistab päike, külastajaid on vähem ning hinnad on madalamad.

Sõit lennujaamast linna

Istanbulil on kaks rahvusvahelist lennujaama. Atatürki lennujaamast (www.ataturkairport.com), mis asub Euroopa-poolses osas, sõitke kergrongiga Zeytinburnusse ja sealt edasi trammiga, mis liigub Sultanahmeti juurde (Sinine mošee, Aya Sofya), sealt üle Kuldsarve lahe Galatasse/Beyoğlusse, ööelu ja meelelahutuse keskusesse.

Lennujaama peatuses on automaat, millest ostke 6 liiri eest kaks žetooni (Türgi liir – umbes 0,4 eurot). Kui te kavatsete ühistransporti rohkem kasutada, ostke Jetonmatiku automaadist İstanbulkarti pilet (vt osast „Kuidas liikuda?”), see maksab 10 liiri, laadige sellele ka krediiti.

Tavaliselt kestab sõit 40 minutit kuni üks tund. Teine võimalus on sõita Havataşi bussiga (10 liiri) lennujaama eest Aksaraysse, siis võtta takso Sultanahmeti juurde või jääda bussi peale ja sõita Tepebaşısse või Taksimi väljakule, et Galatasse/Beyoğlusse jõuda. Taksod küsivad sõidu eest umbes 40 liiri. Sabiha Gökçeni lennujaamast (www.sgairport.com), mis asub Aasia poolel, sõitke Havataşi bussiga (12 liiri) Taksimi, aega võtab see tublisti üle tunni. Teine ja odavam võimalus on osta Istanbulkart, istuda E10 bussi ning sõita Kadıköysse (3,5 liiri), siis Turyoli praamiga üle Bosporuse (2 liiri) Karaköysse või Eminönüsse. Taksoga minnes jääte vähemalt 80 liiri võrra vaesemaks.

Kruiisid

Kruiisilaevad silduvad linna südames Karaköys. Siit on vähem kui viie minuti jalutuskäigu kaugusel Galata silla põhjapoolne ots, kust loetud minutitega viib vanasse linnaossa Sultanahmeti tramm (3 liiri). Alternatiivina on hulgaliselt taksosid, mis maksavad umbes 12 liiri.

Rongid

Kuulus Orient Express, mis kunagi sõitis Pariisist Viini kaudu Istanbuli, on nüüd eraisiku juhitav ettevõtmine lõpp-peatusega Veneetsias. Tänapäeval saabuvad ainult kõige kindlameelsemad rongientusiastid Istanbuli rongiga. Vaata ülevaatlikku kodulehte www.seat61.com, kus leidub sellekohast teavet.

Kuidas liikuda?

Ühistransport: Kui te pole just kindlalt pähe võtnud linna äärepoolsemaid osi avastada (see ei kuulu tavalise turisti plaanidesse), on ühistranspordisüsteem ringiliikumiseks suurepärane, eriti tipptundidel. Vana Sultanahmeti linnaosa on lihtne jalgsi avastada (eeldusel, et teil on hea linnakaart).

Tänapäevased trammid sõidavad hommikul kella kuuest keskööni ning ühendavad Sultanahmeti Galata/Beyoğluga ja praamisadama Kabataşega, kust väljuvad paadid imeilusatele Printsi saartele. Kergrongid, mis sõidavad trammidega samal raudteel, on külastajatele vähem huvipakkuvad, välja arvatud Atatürki lennujaama sõitmisel.

Nostalgikutele on mõeldud 19. sajandi lõpus rajatud maa-alune köisraudtee, mis ühendab Karaköyd ja Beyoğlut, samuti punane endisaegne tramm, mis kolisedes Istiklal Caddesil sõidab. Lähirongid väljuvad Sirkeci rongijaamast ja sõidavad mööda Marmara mere rannikut iidse linnamüüri lõunapiirini.

Bussisüsteem on keerulisem (marsruudid ja hinnad on toodud veebilehel www.iett.gov.tr), kuid bussidega pääseb hästi mitmete vaatamisväärsuste juurde, nt Kariye muuseum; piletihinnad on samad kui trammi ja kergrongide puhul. Hea hinnaga kontinentidevaheline praamireis (vt www.sehirhatlari.com.tr) üle Bosporuse väina Aasia poolele Üsküdari või Kadıköysse maksab 6 liiri.

Kui kavatsete palju ühistransporti kasutada, ostke 10 liiri eest Istanbulkart (sõidupass), mida saab uuesti laadida eri punktides üle kogu linna. See säästab aega, sest te ei pea žetoonijärjekorras seisma, ning kehtib bussis, kergrongis, trammis, lähirongis, praamil ja köisraudteel. Istanbulkarti peamisi eeliseid on see, et sellega hoiab kokku raha (üks sõidukord maksab 2 liiri; žetoon aga 3 liiri) ja aega – Jetomatiku masina otsimine või selle sabas seismine kulutab palju aega. Samuti on see tagastatav. Kaarte saab nüüdsest osta Sabiha Gökçeni lennujaamast ning Atatürki lennujaama kergraudtee alguspeatusest.

Autorent: Kui te pole väga kogenud autojuht, siis ei ole soovitatav autot rentida, sest liiklusõnnetused on sagedased (autojuhid püüavad ummikutes kulunud aega korvata hullumeelsete kiirendustega), liiklusmärgistus on halb ja parkimine keeruline.

Kohalikud seadused ja tavad

Isikut tõendav dokument peab kogu aeg kaasas olema, seega kandke oma passi (või passi koopiat) alati kaasas.

Ärge mingil juhul tehke halvustavaid märkusi Türgi või selle rajaja Atatürki kohta.

Mošeesid külastades riietuge tagasihoidlikult, järgige sellesisulisi juhiseid, mis iga mošee ees välja on riputatud, vältige inimeste pildistamist palvuse ajal.

Paljud türklased tarbivad alkoholi ja mõnikord tundub, et Beyoğlu piirkond on sellele pühendunud. Sellest hoolimata vaadatakse purjusolemisele viltu ning see võib teile kaasa tuua sekeldusi politseiga.

Hea teada

Hädaabinumbrid: kiirabi 112, tuletõrje 110, politsei 155

Peamine turismiinfopunkt: tel 00 90 212 518 8754, www.goturkey.com, Divan Yolu 3, Sultanahmet

Valuuta: Türgi liir

Loe veel - Türgi