Ibiza reisijuht


Ibiza reisijuht
Foto: Xescu Prats, Consell Insular d'Eivissa

Sihtkohtade ekspert Annie Bennett annab üksikasjalikus Ibiza reisijuhis ülevaate parimatest vaatamisväärsustest, hotellidest, restoranidest, baaridest ja klubidest.
Bennett on elanud Hispaanias vahelduva eduga alates 1980. aastatest. Tema sulest on ilmunud Madridi reisiraamat ajakirjas National Geoghraphic Traveler, samuti Madridi ja Barcelona reisiraamatud, mille on välja andnud kirjastus Blue Guides. Ta on võitnud mitmeid auhindu, sealhulgas Hispaania aasta reisiajakirjaniku preemia.

Foto: JAIME REINA, AFP/Scanpix

Miks minna

Kuigi saar on kuulus oma maailma parimate ööklubide poolest, on siin ka ääretult kaunis rannajoon kümnete väikeste kaljuõõntega, mida avastada, rääkimata Vahemeremaade kõige stiilsematest hotellidest. Sügisel ja talvel külastades saate Ibiza päriselust palju rohkem aimu, eriti siis, kui kaevute ka saare kirjusse ajalukku.

Millal minna

Seotud lood:

Ehkki hooaeg saab hoo sisse mais ja vaibub oktoobris, on saared täies ilus varakevadel, mandlipuude õitsemise ajal.

Baleaari saared sobivad mitmesuguse raskusastmega aktiivseks puhkuseks igal ajal, välja arvatud kuumimatel kuudel juulis ja augustis. Kui olete taime- või linnuhuviline, siis on siin väga palju vaadata. Päikesepaistelised päevad pole siiski alati tagatud ja hilissügisel võib suure tõenäosusega kaela sadada vihmane aeg.

Kuidas kohale jõuda

Talvel on lende vähem ja tõenäoliselt peate lendama ümberistumisega Palmas, Madridis või Barcelonas.

Es Codolari lennujaam (tel 97 180 9000; www.aena.es) jääb Ibiza linnast 7,5 km edelasse.

Kuidas liikuda

Ibiza Bus (tel 97 134 0383; www.ibizabus.com) sõidab lennujaamast Ibiza linna, Sant Antonisse ja Santa Eulaliasse, niisamuti teistesse linnadesse ja küladesse kogu saarel.

Discobus (www.discobus.es) osutab teenuseid juunist septembrini ja sõidab terve öö jooksul eri ööklubide vahel.

Takso lennujaamast linna maksab umbes 14 eurot.

Baleaari saartel läheb kindlasti vaja autot, kui soovite sõita vaiksematesse randadesse või avastada niisama ümbrust. Autorendilepingul lugege ka väikeses kirjas osi, et olla kindel, kas teie kindlustus katab ka selle, kui väikestel katteta teedel sõites peaksid autole kriimud või mõlgid tekkima.

Lennujaamas on olemas oma filiaal autorendifirmadel Moto Luis (tel 97 134 0521; www.motoluis.com), Auriga Crown (tel 97 130 8854; www.aurigacrown.com), üleriigiline Atesa (tel 97 139 5393; www.atesa.es), Europcar (tel 97 139 5384; www.europcar.com), Avis (tel 97 180 9176; www.avis.es) ja Hertz (tel 97 180 9178; www.hertz.es).

Foto: Xescu Prats, Consell Insular d'Eivissa

Kohalikud seadused ja tavad

Tehke oma Euroopa ravikindlustuskaardist ja passist mõned koopiad, sest neid läheb igasuguse arstiabi korral vaja.

Seadusega on sätestatud, et oma passi peab alati kaasas kandma.Sageli on passi vaja näidata deebet- või krediitkaardiga makstes.

Autoga sõites peab teil autos olema kaks ohukolmnurka, kaks helkurvesti, tagavararehv ja esitulede varupirnid. Alla 12aastased lapsed tohivad esiistmel sõita vaid turvaistmega.

Võõrastega lauda jagada ei ole kombeks, isegi mitte kiirtoidukohtades. Lõunasöögiaeg on kl 14, õhtusöögiaeg algab kõige varem kell 21, tavaliselt kell 22. Enamikus baarides ei pahandata, kui soovite vaid WC-d (los servicios) kasutada.

Kuigi hispaanlastele meeldib alkoholi pruukida, on purjus ja taaruvad inimesed tänaval siiski harv nähtus.

On veidi odavam tarbida jooke või tapa’sid baaris kui restoranis, välilauas tuleb tavaliselt maksta iga tellitud asja eest 20 eurosenti rohkem.

Kohalikud jätavad tavaliselt väga vähe jootraha – jookide ja suupistete korral vaid mõnikümmend senti, üsna tihti aga ei jäeta midagi. 10protsendise jootraha jätmist peetakse lahkeks, 5protsendine on tavalisem – kui te just kuskil väga peenes kohas ei viibi, kus tulevad mängu rahvusvahelised reeglid.

Kui hotelli hinnas ei sisaldu hommikusöök, on palju odavam ja toredam minna baari – kui te just nälgimas pole, mispuhul on hommikusöök Rootsi lauas asja eest.
Tutvustamisel on kombeks suudelda mõlemale põsele, aga see ei kehti hotelliteenindajate jm puhul.

Turismiinfopunktid

Ibiza linn: Passeig de Vara de Rey 1, tel 97 130 1900; Casa de la Curia, Plaça de la Catedral, tel 97 139 9232
Ibiza sadam: Calle Antoni Riquer 2; tel 97 119 1951
Sant Antoni: Passeig de Ses Fonts; tel 97 134 3363
Santa Eulalia: Calle Mariano Riquer Wallis; tel 97 133 0728

Hea teada

Üle kogu Hispaania peab telefonikõne tegemisel kasutama suunakoodi. Baleaari saarte suunakood on 971 (saartelt helistades).
Kasulikud reisiinfo veebilehed: www.ibiza.travel, www.illesbalears.es, www.essentialibiza.com, www.ibiza-spotlight.com, www.guiaformentera.com
Hädaabinumber: 112
Valuuta: euro
Suunakood Eestist: 00 34

Loe veel - Hispaania