Florida reisijuht


Florida reisijuht
Foto: Kaido Einama

Florida reisijuhist leiate tuntumad vaatamisväärsused ja parimad hotellid ning lisaks annavad kohalikud eksperdid Simon ja Susan Veness nõu heade söögikohtade valimisel.
Simon ja Susan Veness on Floridas elav reisikirjanikest abielupaar, kes on raamatu „Brit Guide to Orlando & Walt Disney World” kaasautorid.

AFP/Scanpix

Miks minna

Pole saladus, et Florida, mida kohalikud kutsuvad hellitavalt no-brainer (miski, mis ei nõua kuigi palju mõttetööd), on tuntud eelkõige oma kaunite randade, lahedate teemaparkide, rabavate ostukeskuste ning ööelu poolest. See meelitab ühtviisi nii perekondi, armunud paare, vanemaid inimesi kui ka üksikreisijaid. Inimesed tulevad ikka ja jälle siia tagasi, sest Florida on tegelikult midagi palju enamat, kui esmapilgul tundub.

Maailma teemaparkide pealinn Orlando meelitab ligi enamikku 87 miljonist osariiki külastavast inimesest aastas. Selles paigas jagub fantaasiat kõigile, kuid see on üksnes reisi algus. Edasi tulevad ökoseiklused ja loodusretked ning muud vabaõhu-ajaviitevõimalused süstamatkadest rattasõiduni ja kalastamisest golfini.

Florida oskab üllatada. Siin on Ameerika vanim linn (St Augustine), rikkalik indiaani pärand (seminolide hõim), 20. sajandi alguse ekspansiooni jäljed (Henry Flagleri raudtee) ning kosmoseuuringute kodu (Kennedy kosmosekeskus). Samuti leiab siit Ringlingi tsirkuse, mis lubab külastajatele anda maailma parima etenduse.

Hinna ja kvaliteedi suhe on teine põhjus, miks paljud jälle Floridasse tagasi tulevad. Planeerides kord aastas kahenädalast reisi on ju oluline, et kulutatud raha oleks hästi kulutatud ning tänapäeva turismimaailmas garanteerib Florida kindla, usaldusväärse ja kvaliteetse puhkuse.

2013. aasta on hea aeg Florida külastamiseks, sest osariik tähistab üritusteprogrammi Viva Florida 500 raames oma 500aastast nö sünnipäeva. Lähemalt saab vaadata veebilehelt visitflorida.com/viva.

Millal minna

Florida väärib päikeseosariigi nimetust, kuid meeles tuleb pidada, et maist septembrini on siin väga palav ja niiske ning õhutemperatuur võib tõusta üle 35 °C. Meeldivalt soe ilm on Floridas alates märtsist kuni mai alguseni ja oktoobri keskpaigast novembri lõpuni.

Keskmine õhutemperatuur on Florida lõunaosas ka talvel üle 20 °C, kuid põhja pool võib see öösiti langeda isegi alla nulli. Orlando ja selle teemapargid on eriti rahvarohked märtsis ja aprilli alguses, kuid ka juunist kuni augusti keskpaigani ning täismaja on jõulude ja aastavahetuse ajal.

Loe veel

Suve juurde kuuluvad igapäevased tugevad äikesetormid, mis tavaliselt küll kaua ei kesta, kuid soovitatav on siiski kaasa võtta vihmavari või -keep. Odavaid vihmakeepe müüakse ka igas teemapargis.

Kuhu minna

Florida on suurem kui Inglismaa ja Wales kokku ning jagatud turismi mõistes viieks erinevaks piirkonnaks: kirde-, kesk- ja kaguosa, Mehhiko lahe rannik ning Keysi saarestik.
Paljud külastajad ühendavad nädalase Orlandos viibimise reisiga Mehhiko lahe äärde või Keysi saartele. Saarestik, mis on tõeline juveel, kulgeb 193 km pikkuse kaarena Florida lõunatipust Kariibi mere suunas ning lõpeb Kuubast kõigest 145 km kaugusel.

Kirde-Florida

Jacksonville on osariigi põhjaosa tähtsaim linn, mis on elav ja modernne koos pilkupüüdva jõeäärega. Selle lahutamatuks osaks on ööelu, kaubanduskeskused, rannad ja maailmakuulus golfikuurort Tournament Players Club Sawgrassis.

Golfiarmastajate jaoks on huvitav koht St Augustine’i linna lähedal asuv maailma golfikuulsuste galerii (World Golf Hall of Fame). St Augustine’i rajasid hispaanlased 1565. aastal oma koloonia ning samas linnas on ka osariigi üks ikoonilisemaid monumente, Ameerika mandriosa vanim kindlus Castillo de San Marcos. Koloniaalajastu ehitisi leiab siit külluses, samuti kauneid Flagleri perioodist (1880–1913) pärit maju nagu Lightneri muuseum (raudteeparunile kuulunud endine hotell Alcazar), Flagleri kolledž (ulatub tagasi aastasse 1888) ning kõrgustesse küündiv presbüterlik kirik (Memorial Presbyterian Church).

Floridas asub Ameerika Ühendriikide vanim linn St Augustine.

Foto: Universal Studios

Kesk-Florida

Orlando asub osariigi südames nii selle sõna otseses kui ka kaudses tähenduses.

Siin on Disney, Universali ja SeaWorldi kodu ning linna lõunaosas paiknevad Winter Haven ja uus Florida Legoland. Mööda I-4 ja Florida Turnpike’i maanteid on lihtne sõita nii mõlema ranniku äärde kui ka lõunasse. Seega on Orlando ideaalne reisi alguspunkt, sest lisaks on siit mugav minna ka Kennedy kosmosekeskusesse, Daytona Beachi või Tampa linna. Tampas asuvad loomadeteemaline Busch Gardensi park, Lowry Park Zoo ning Florida Aquarium, samuti kunagise maailma sigarivalmistamise pealinna Ybor City rajoon.

Mitmed Florida kõige loodussäästlikumad puhkamiskohad on välja arendatud Kissimmees ja selle ümbruses. Neist tähelepanuväärseim on linnast lõuna poole jäävas rantšos asuv loodussafari keskus, lisaks võimalus kuumaõhupalli- ja paadisõitudeks, süstamatkadeks ning kalastusretkedeks.

Kesk-Florida on viimaste aastate jooksul panustanud tublisti erinevate tegevusvõimaluste pakkumisse. Siin võib õppida langevarjuga hüppamist, deltaplaaniga lendamist, sõita ATVde ning rannaautodega, juhtida lennukit, teha vigurlende ning kihutada paarsada tuhat eurot maksva Ferrariga mööda võidusõidurada.

Mehhiko lahe äärne piirkond

Orlandost lääne ja lõuna pool asuvad 338 km pikkusel maa-alal võrratud valge liivaga rannad kreekapärasest Tarpon Springsist kuni lõunatipu Marco saareni Evergladesi ääres. Tampast kohe läänes paiknevad populaarsed ja perede armastatud Clearwateri ja St Pete’s Beachi linnad, kuid lõuna poole liikudes muutuvad rannikuäärsed linnad ja kuurordid järjest eksklusiivsemaks ning „täiskasvanulikumaks”.

Bradentoni, Sarasotat, Venice’i, Port Charlotte’i, Cape Coralit, Captivat, Sanibeli ja Naple’i iseloomustab kõiki golfiklubilik atmosfäär. Nende linnade kaunid rannad on aga ihaldatud pulmapaigad ning mesinädalate veetmise kohad. Samuti meelitavad need korjama merekarpe, mida lained toovad randadesse ohtralt. Venice, ametlikult maailma haihammaste pealinn, on koht, kus meri uhub kaldale tuhandeid haihambaid ning kus aprillis toimub nende kollektsionääridele mõeldud festival.

Kagu-Florida

West Palm Beach oli 20. sajandi alguses Henry Flagleri lemmikkuurort, mistõttu sai sellest nende jõukate ja kuulsate kodu, kes otsisid kohta, kuhu põgeneda külma talve eest. Oma rannaäärsete korterite ning hotellidega on see tänini rikaste ja ilusate pelgupaik.

West Palm Beachist põhja pool asub Jupiteri linn, kuhu Tiger Woods on rajanud oma kodu, lõunasse jäävad aga sellised linnad ja kuurordid nagu Deerfield Beach, Pompano Beach, Boca Raton ja moekas Fort Lauderdale, mis on oma rikkaliku veeteede võrgustiku tõttu saanud hüüdnimeks Ameerika Veneetsia. Samuti asub siin osariigi suurim kaubanduskeskus, massiivne Sawgrass Mills ning linn on uhke oma suurepäraste toidukohtade, ööelu ja loomulikult randade üle.

Fort Lauderdale’ist mööda I-75 maanteed lääne poole sõites jõuab peagi seminoli indiaanihõimu kodukanti Big Cypressis. Siin asuv Ah-Tah-Thi-Ki muuseum on osa nende külast, mis on nagu elav ajalugu. Billie Swamp Safari on aga õige valik Evergladesi kütkestavasse loodusesse sukeldumiseks.

Keysi saarestik

Miamist lõuna poole viivat Highway 1 teed mööda jõuab kiiresti üksteisega nagu ketina ühendatud saarteni, mis on tuntud Keysi nime all. Sama saarestik oli kunagi proovikiri Flagleri suure raudteeimpeeriumi jaoks ning oli koduks Ernest Hemingwayle tema liigjoomise päevil.

Saared algavad Key Largo linnaga, mille on kuulsaks teinud Humphrey Bogarti samanimeline film, millele oli pühendatud saare filmifestival mais 2013. Key Largol asub ka John Pennekamp Coral Reef State Park, mis on akvalangiga sukeldujate meka.

Järgmised tuntud linnad mööda Keysi edasi minnes on Islamorada ja Marathon, kuni jõuate USA lõunapoolsemaisse punkti Key Westi, kus Hemingway hulkus baare pidi aastatel 1928–1939 ja kus süvamere kalapüük on teine religioon.

Kui on soov külastada suurt rikkaliku metsiku loodusega Evergladesi rahvusparki, mille märgalad on kodupaigaks 350 linnuliigile, siis läänest pääseb selle juurde Naple’i kaudu ning ida poolt on väravaks Fort Lauderdale.

Kohalejõudmine ja ringiliikumine

Et ühistransport on piiratud võimalustega, siis on auto üürimine peaaegu möödapääsmatu, seda isegi linnades. Bussifirmaga Greyhound (greyhound.com) ühest linnast teise sõita on küllaltki tülikas. Suured autoüürifirmad on Alamo (alamo.com) ja Dollar (dollar.com), aga proovimist väärib ka US Rent-A-Car (usrentacar.com).

Kohalikud seadused ja tavad

Kandke juhiluba ja autorendilepingut endaga alati kaasas, sest politsei võib teid iga hetk kinni pidada. Punase fooritule ajal tohib paremale pöörata, aga enne peatuge hetkeks ja veenduge, et ei oleks vastutulevat sõidukit või märki, mis keelab punase tule ajal paremale pöörata (No turn on red).

Auto tuled peavad vihmaga põlema. Kui näete maanteel sõites tee ääres kiirabiautot, vahetage sõidurada või vähendage kiirust. Kõrvalteedel tuleb aga sõitvat kiirabiautot nähes oma auto teeserva tõmmata ja kinni pidada. Koolibussist ei tohi mööda sõita, kui see on peatunud, et inimesed saaksid maha minna.

Ärge unustage portjeedele ning hotelli- ja restoraniteenindajatele jootraha anda. Portjeed eeldavad dollari kohvri kohta, toitlustusasutustes ja taksosõidul on see 15% kogusummast. Ja head päeva soovides (Have a nice day!) mõtlevad kohalikud seda tõsiselt. Florida on USA üks sõbralikumaid osariike.

Hea teada

Valuuta: USA dollar

Hädaabinumbrid/kontaktandmed: politsei, tuletõrje ja kiirabi 911 (enamikust hotellidest helistades 9 911); liiklusinfo 511

Loe veel - Ameerika Ühendriigid