Edinburghi linnapuhkuse reisijuht


Edinburghi linnapuhkuse reisijuht
Foto: David Moir, REUTERS

Helen Pickles on reisijuhti kirja pannud vajaliku teabe Šotimaa pealinna Edinburghi edukaks külastamiseks. Pickles on Põhja-Inglismaal elav ajakirjanik, kes kirjutab ka reisilugusid. Oma sagedastel visiitidel Edinburghi avastab ta linna kohta iga kord midagi uut ja huvitavat.

Foto: (CC) W. Lloyd MacKenzie

Miks minna

Edinburghi minekuks ei peagi pikalt põhjust otsima. Linnas toimub kogu aeg midagi ning alati leiab ka midagi uut ja huvitavat, mida kogeda ja näha. Kui mõelda linnale kasvõi suure festivali või Hogmanay ajal, siis neist üritustest ei tahaks küll keegi ilma jääda. Samas võib hingetuks võtta linna mitmekesine arhitektuur oma võimsa lossi ja salapärase keskaegse vanalinna ning georgiaanliku nn uue linna - moodsa Leithi linnaosaga.

Lisaks on Edinburghis veel suur hulk erinevaid galeriisid, muuseume ning muid atraktsioone, mis pakuvad ahvatlevat valikut ka kõige nõudlikumale perele.

Tõele au andes ei pea Edinburgist elamuse saamiseks üldse minema tavapärast kunsti-kultuuri-ajaloo teed. Uidata tasub hoopis mööda kõrvaltänavaid Stockbridge´i või Grassmarketi ümbruses, kus võib leida mõne veidra kaupluse, kulinaariapoe või mõnusa väikese kohviku.

Edinburgh on võrratu linn, mida kannatab lihtsalt nii-öelda sirvida ja aja maha võtta. Niimoodi mitte midagi tehes võite ennast lõpuks tänada, et olete selle paiga võlud avastanud muuseume ja tavalisi turismiatraktsioone läbi rühkimata.

Kas me toidust juba tegime juttu? Edinburghis on üksnes Michelini tärniga restorane viis tükki, rääkimata joogikohtade valikust alates rõõmsatest viskipubidest ja lõpetades moodsate disainerbaaridega.

Jah, selles linnas võib tegevusrohkeks minna ja võib ka vihma kallata, kuid linnal on ikkagi nii palju pakkuda, et ainult väga külm inimene jääb linna võlude suhtes ükskõikseks.

Millal minna

Edinburghi ei minda ilma pärast. Siiski, linna dramaatiline siluett ning vanad tänavad sobivad sügise järjest pimedamaks muutuvate päevade ja külmade talvehommikutega, mil väledad jalutuskäigud lossi või mäele nimega Arthur’s Seat saavad premeeritud soojendavate jookidega mõnes linna paljudest pubidest ja kohvikutest.

Vihma eest, mis kindlasti taeva ei jää, võib alati põgeneda mõnda galeriisse või muuseumi.

Edinburgh on välisturistidele üsna kohustuslik paik, mida peab nägema. Linn on igal ajal külalistele avatud ja võtab neid heameelega vastu (atraktsioonid on avatud aastaringselt). Varakevad on veidi rahulikum aeg. Juulis ja augustis on linnas umbes miljon festivalikülalist ning see on üritusest teinud ühe maailma suurima kunstisündmuse. See on ka fantastiline aeg Edinburghi saabumiseks nende jaoks, kellele meeldib sisse trügida rahvast pungil baaridesse ja kohvikutesse ning kes naudivad elektrit täis atmosfääri. Samas on see aga põrgu neile, kes otsivad romantilist rahulikku põgenemispaika.

Hogmanay on üks suur vabaõhupidu koos muusika, tõrvikute, ilutulestiku ning hetkeliste sõprussuhetega.

Kuidas kohale jõuda?

Rongid: nii on Edinburghi tulla kõige parem, sest rongid peatuvad täpselt kesklinnas ning enamik hotelle jääb jalutuskäigu või lühikese taksosõidu kaugusele. Suur osa vaatamisväärsustest on samuti linna südames asuvast [AP1] – Edinburgh Waverley jaamast jalutuskäigu kaugusel, vastupidi Edinburgh Haymarketi jaamale.
East Coast (tel 08 45 722 5225; www.eastcoast.co.uk) teenindab Londoni King’s Crossi ja idaranniku peamiste jaamade vahelist rongiliiklust, kiireim teekond Londonist Edinburghi kestab vähem kui 4,5 tundi ning tööpäeva kiireim sõit Edinburghist Londonisse võtab ainult 4 tundi.

Virgin (tel 08 71 977 4222; www.virgintrains.co.uk) katab sisemaa (Midlands) ja lääneranniku rongiühenduse ning lisaks väljub rong Londoni Eustoni jaamast ümberistumisega Penrithis või Carlisle’is.

ScotRail’s Caledonian Sleeper (tel 08 45 755 0033; www.scotrail.co.uk) väljub Londoni Eustoni jaamast igal õhtul (välja arvatud laupäeval); reisijad võivad rongis viibida kuni kella kaheksani hommikul. ScotRail teenindab ka Šotimaa kohalikku rongiliiklust. Üleriigiline rongiinfo telefon on 08 45 748 4950.

Sõit lennujaamast linna

Lennujaam asub linnast 11 km kaugusel läänes. Taksosõit kesklinna võtab 25 minutit ning maksab umbes 20 naela. Airlinki süstikbuss (tel 01 31 555 6363; www.flybybus.com) väljub lennujaamast iga 10 minuti järel ning Waverley rongijaama jõudmiseks kulub 30 minutit. Ühe otsa pilet maksab 3,50 naela (lapsele 2 naela) ning edasi-tagasipilet 6 naela (lapsele 3 naela).

Kuidas liikuda?

Bussid: bussiliiklus on tihe ning seda on lihtne kasutada. Üksikpileti hind on 1,50 naela (lapsele 70 penni) ning piiramatu sõiduvõimalusega päevapilet maksab 3,50 naela (lapsele 2 naela). Pileteid võib osta bussist või Lothian Busesi reisipoodidest (bussijuhid ei saa vahetusraha tagasi anda). Alla viieaastased lapsed sõidavad tasuta (kõige rohkem kaks last, keda peab saatma pileti ostnud täiskasvanu).
Linnas pikemalt viibides võib endale muretseda sõidukaardi Ridacard, mis annab nädala jooksul piiramatu sõiduvõimaluse. Täiskasvanule maksab kaart 17 naela ning lapsele 9 naela. Kaarte saab osta Lothian Busesi reisipoodidest (www.lothianbuses.com).

Taksod: taksosid võib tänaval peatada, kuid need on kallid.

Trammid: neid ei tasu niipea oodata. Uus trammisüsteem, mis ühendab kesklinna lennujaamaga, on lõpuni välja ehitamata.

Jalgsi: Edinburgh on kompaktne ning kuigi linn on mägine, võib siiski igale poole ka jala jõuda. Planeerige oma päev nii, et ei peaks käima edasi-tagasi vanalinna (Princesi tänavast lõunas) ja uue linna (Princesi tänavast põhjas) vahet.

Autoga: vältige linnas sõitmist. Parkimine on kallis, parkimiskohti raske leida ning politsei on igal pool. Vale või tähtaja ületanud parkimise eest tehakse trahv kiiresti.

Hea teada

Turismiinfokeskus (tel 01 31 473 3868; www.edinburgh.org), 3 Princes Street. Avatud septembrist maini E–L 9.00–17.00 (pühapäeval alates 10.00); juunis E–L 9.00–18.00 (pühapäeval alates 10.00); juulis ja augustis E–L 9.00–19.00 (pühapäeval alates 10.00).

Kasulik veebileht viimastest pakkumistest ja uudistest on www.visitscotland.com/surprise.

Nõuandeid festivaliks

Edinburghi festival (www.edinburghfestivals.co.uk) koondab endas tegelikult seitset erinevat festivali, mis alates juuli lõpust on jaotatud kuue nädala peale. Öömaja tuleb varakult ette broneerida. Festivali kestel on hinnad kallimad, lahtiolekuajad pikemad ning ees ootab palju lõbusalt veedetud aega ja vähe und.

Ei tea, millist Fringe’i festivali üritust külastada? Poole hinna hütt (Half-Price Hut) Mound Precinctil müüb sama päeva ja järgmise hommiku etendustele pileteid poole hinnaga.

The List (www.list.co.uk) on ajakiri, mis annab loeteluna kord kuus (festivali ajal kord nädalas) hea ülevaate kõigist üritustest, mis toimumas või kuhu kindlasti minna tasuks. Ajalehekioskist ostes maksab ajakiri 2,50 naela.

Pidage meeles, et viibite Šotimaal. Suvel võib siin ühe päeva jooksul sadada vihma, paista päike ning puhuda tugev tuul. Pakkige kaasa riideid iga ilma jaoks.

Loe veel - Suurbritannia