Dublini reisijuht


Dublin
DublinFoto: Shutterstock

Neil Hegarty Dublini reisijuht pakub asjatundlikku infot Iirimaa pealinna majutusasutuste, restoranide ja transpordi kohta. Sihtkohaekspert

Neil Hegarty on Dublinis elav kirjanik. Ta on kirjutanud raamatud „The Secret History of Our Streets”, „Dublin: A View from the Ground” ja „The Story of Ireland”.

Dublin Foto: Ilmar Saabas


Miks minna

Dublinis on palju jälgi linna tormilisest minevikust, ent ometi kannab linn vaevata oma ajaloo raskust. Dublinisse tasub tulla elegantse georgiaanliku arhitektuuri, jätkuvalt rohmaka pubikultuuri ja ka kohaliku sõnaosavuse pärast. Nimetati linn ju hiljuti UNESCO kirjanduslinnaks.

Millal minna

Et Iirimaa on kuulus oma muutliku ilma poolest, ei maksa ilmaennustustele lootma jääda. Kõige päikeselisemad kuud on enamasti mai, juuni ja september. Juuli ja august võivad olla vihmased, peale selle on linnas siis palju rahvast. Talvisel ajal on Dublini atmosfäär võluv tänu kontrastile, mis tekib külmade tänavate ja õdusate siseruumide vahel. Veebruaris toimuv filmifestival ja septembris-oktoobris peetav teatrifestival toovad linna palju huvilisi.

Kuidas kohale jõuda

Dublini lennujaam (www.dublinairport.com) asub kesklinnast umbes 12 km kaugusel põhjas. Lennujaama ja kesklinna vahel puudub raudteeühendus.

Kuidas lennujaamast linna jõuda

Aircoach (www.aircoach.ie) pakub bussiteenust lennujaama ning linna ja selle lõunapoolsete äärelinnade vahel. Kõik bussid peatuvad Dublini kesklinnas O’Connelli tänaval ja Trinity kolledži juures. Üksikpileti hind on 8 eurot, edasi-tagasipileti hind 14 eurot. Aircoachi peatuse leiate, kui juhindute mõlemas terminalis saabuvate lendude alas asuvatest viitadest.

Airlink 747 (www.dublinbus.ie) bussid sõidavad lennujaama ja kesklinna peatuste vahel. Üksikpileti hind on 6 eurot, edasi-tagasipileti hind 10 eurot.

Taksod peatuvad terminalihoone ees ning see on hea alternatiiv ühistranspordile. Sõit kesklinna maksab umbes 25–30 eurot.

Kuidas liikuda

Autorent: seda kasutada ei tasu, selleks pole vähimatki vajadust. Kõikjale saab minna jalgsi, takso või ühistranspordiga. Pealegi on kesklinnas pea kõikjal parkimine tasuline. Kui aga tingimata tahate kuhugi autoga minna, pakuvad autoüüriteenust Herz (www.herz.ie) ja Europcar (www.europcar.ie). Nende letid asuvad Dublini lennujaama saabuvate lendude saalis.

Ühistransport: Dublin Busil (www.dublinbus.ie) on kogu linna hõlmav bussiteenuste võrk. DART (www.irishrail.ie) pakub rongiga sõitmise võimalust piki Dublini lahte ja LUASil (www.luas.ie) on kaks trammiliini: üks sõidab kesklinnast lõunapoolsetesse, teine edelapoolsetesse äärelinnadesse. Need marsruudid ei ristu.

Pileteid saab osta igast peatusest, saadaval on ka erinevaid ühispileteid. Bussi ja DARTi rongi ühispilet ühe päeva eest maksab 11,75 eurot, bussi ja LUASi trammi ühispilet 7,80 eurot. Vähese kuluga saab Dublinit avastada, kui kasutate Rambleri bussikaarti. Päevapileti hind bussides sõitmiseks on 6,50 eurot, kolme päeva pilet maksab 14,20 eurot.

Kõige mõistlikum on aga soetada Leap Cardi nimeline ühiskaart (www.leapcard.ie), millega saab kõiki kolme teenust kasutada sularaha kaasas kandmata. Leap on üsna uus ühisteenus, mis on alati odavam kui maksta piletite eest sularahas. Ühiskaardi hind sisaldab 5 euro suurust tagatisraha ning vähemalt 5 euro suurust krediiti.

DARTi rongiga sõitmine on hea, kiire ja odav viis Dublini ranniku avastamiseks. Kui soovite näha kaunist maastikku, jalutada randadel ning külastada kohvikuid ja pubisid, tasub sõita Dublini põhjaosas asuvasse Howthi äärelinna või lõunaosas paiknevatesse Dun Laoghaire’i ja Dalkeysse.

Dublini uut rattalaenutussüsteemi Dublinbikes (www.dublinbikes.ie) on saatnud harukordne edu. Rattalaenutuspunkte on linnas 44 ning kolme päeva pilet maksab 2 eurot.

Kohalikud seadused ja tavad

Dublini pubid on avatud E–N 10.30–23.30, R–L 10.30–00.30 ja P 12.00–23.00. Klubid ja osa baare võivad reedeti ja laupäeviti olla avatud ka kella kaheni öösel.

Kuigi iiri keelt on linnas kuulda vähe, on Dublin Busi ja Bus Éireanni sõidukite tabloodel sõidu sihtkoht kirjas nii inglise kui ka iiri keeles. Dublini iirikeelne nimi on Baile Átha Cliath. Osade üldkasutatavate tualettide ustel on meeste ja naiste sildid kirjutatud iiri keeles, vastavalt Fir ja Mná.

Restoranis on tavaks jätta jootraha. Kui olete teenindusega rahul, jätke jootrahaks 10–15 protsenti arvest. Taksos ei ole jootraha andmine kohustuslik.

Hea teada

Hädaabinumber:112 või 999

Turismiinfo: Dublini turismikeskus (tel 00 35 31 437 0969; www.visitdublin.com), Suffolk Street, Dublin 2

Valuuta: euro

Suunakood: väljaspool Iirimaad valige ette 00 3531.

Loe veel - Iirimaa

Loe veel